Egy Facebook-poszttal kezdődött, majd RTL-interjú is készült vele
Simkó Edit végső elkeseredésében jutott arra az elhatározásra, hogy Facebook-posztban szólítja meg a többi pedagógust, a szülőket és az állampolgárokat.
"Fogjatok össze és helyezzétek letétbe felmondásaitokat, amit feltételhez köttök: szabad és modern oktatás, értelmiségihez méltó fizetés, elviselhető munkaterhek" - írja Edit.
A szülőktől és az állampolgároktól is azt kéri, támogassák a pedagógusokat, hiszen a gyermekeink jövőjét is befolyásolja a pedagógusokkal való bánásmód.
A Facebook-poszt az RTL figyelmét sem kerülte el: interjút készítettek a pedagógussal, aki elmondta, várta, hogy talán az új kormány majd nagyobb figyelmet fordít az oktatásra, de most úgy érzi, hogy erre esély sincs.
"Nekem ne fenyegetőzzön az a miniszter, akinek az a dolga, hogy értem dolgozzon"
- mondta Edit az RTL-nek adott interjúban, Pintér Sándor, a jövőben az oktatásért felelős miniszter korábbi nyilatkozataira utalva.
Nem akarja elhagyni a pályát, de szeretné "tanítani" a kormányt
Edit első posztját több hasonló írás is követte, ahol részletesebben is kifejtette, mit szeretne elérni azzal, hogy a pedagógusokat az egy időben történő, feltételekhez kötött felmondásra buzdítja.
"Ez nem bátorság, ez állampolgárság! (...) Nem akarom elhagyni a pályát, azt akarom, hogy ébredjünk föl, és kezdjük el a kormányt is megtanítani, hol a helye, hát pedagógusok vagyunk, nem!?! (...) Toborozzátok a kollégákat a feltételekhez kötött felmondásokhoz! Tanítsuk meg a politikusoknak, hogy működik hosszútávon, hatékonyan egy állam!"
Az akció akkor indul, ha megfelelő mennyiségű pedagógus összegyűlik
Edit két nappal ezelőtti, utolsó posztjában az akcióról részleteket is elárult:
"Keresünk pár ügyvédet és közjegyzőt, akik összehangoltan begyűjtik a felmondásokat és csak akkor indítjuk el az akciót ( = nyújtjuk be felmondásokat a megfelelő tankerületekhez, akikkel adott kolléga szerződésben áll), ha a megfelelő mennyiség, darabszám összegyűlik." (..)
"A valós, hiteles felmondásod mint darabszám szerepel. Tehát csak annyi lesz a nyilvános, hány darabnál tartunk. Pont úgy, ahogy egy titkos szavazásnál. A felmondások a voksok. Akkor derül ki, ki adta be, ha elértük a kritikus tömeget.
Feltételeink alapja a szakszervezetek benyújtotta tárgyalási igény illetve a Tanítanék mozgalom 2016-os "minimuma" ."
A feltételeket Edit a hétvégén fogja megfogalmazni, de addig is szervezkedésre buzdít mindenkit, politikai hovatartozástól függetlenül.
A PDSZ is támogatja az akciót
A Pedagógusok Demokratikus Szövetsége is támogatja Edit kezdeményezését.
Facebook-oldalukon megosztottak egy kérdőívet, ahol azok a pedagógusok, akik le- vagy fel szeretnének mondani az elkövetkezendő néhány hónapban, jelezhetik a szándékukat a szövetség felé, hogy tudják, hány résztvevőre számíthatnak az akcióban.
"A PDSZ nem buzdít arra, hogy a tiltakozásnak ezt a drasztikus módját helyezzük kilátásba, ugyanakkor segítséget nyújt azoknak a kollégáknak, akik erre szánják rá magukat" - írja a Szövetség a cikkben.
"A koordinált pályaelhagyás kilátásba helyezése egy nagyon komoly kényszerítőeszköz lehet, azonban a hangsúly a koordináltságon van: akkor hatékony, ha azt sokan egyszerre, összehangoltan teszik."
Az akció lényege tehát az összehangoltság: ha sikerül egyszerre elég pedagógust megszólítani, talán sikerül elég nagy nyomást gyakorolni a kormányra, ehhez viszont a pedagógusoknak szüksége van a lakosság, legfőképp a szülők és a diákok támogatására is.
Simkó Edit célja feltehetően nem az, hogy minél kevesebb tanár maradjon az iskolákban, vagy hogy minél több munkanélküli pedagógus legyen az országban, csupán reméli, hogy a kormány a sztrájkok és a polgári engedetlenségi akciók hatástalansága után végre meghallja a pedagógusok szavát, és teljesíti a feltételeiket.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)