A Dél-Amerikában őshonos, ritka és veszélyeztetett óriásvidrákat a hazai állatkertek közül egyedül a Budapesti Állatkertben mutatják be. Itt viszont egy egész család látható, hiszen a múlt év októberében kölykök is születtek. A fiatalok, Bahia és Manú azóta sokat nőttek, így méretben már alig maradnak el szüleiktől, Cumanától és Madiditől.
Fotó: Bagosi Zoltán
Az óriásvidráknál minden délben látványetetést tartanak, amelyről az Állatkert honlapján és közösségi média felületein nemrégiben egy kisfilmet is közzétettek kedvcsináló gyanánt. A program különösen népszerű a látogatók körében, hiszen ezek a mozgékony és játékos állatok ilyenkor akrobatikus ügyességüket is megcsillogtatják. A menü természetesen halból áll, de az óriásvidrák időnként kókuszdiót is kapnak, amely számukra nem is annyira táplálék, inkább játékszer, amivel hosszan el tudnak szórakozni. Az etetés végén pedig gyakran az egész család a fűben hemperegve játszik, birkózik.
Kisfilm az óriásvidrákról:
Az „Óriásvidrák birodalma” című látványetetés csak egy a „Légy ott!” élményprogramok sorában. Hiszen az Állatkert délelőtt 10-től délután fél 5-ig szinte minden egész és félórában kínál valamilyen érdekes közönségprogramot, a fóka-mókától a ragadozók látványetetésén és a gorillák ebédjén át egészen az elefántiskoláig.
Az idén 155 éves Fővárosi Állat- és Növénykertben a vidrák a legrégebbi idők óta tartott állatok közé tartoznak, hiszen már az 1866-os megnyitás előtti évben, 1865-ben, a még csak épülő Állatkertbe szánt, ideiglenes helyen tartott állatok között is volt egy dajkakutyával felnevelt vidrakölyök. A kert történetének nagy részében persze a vidrákat a Magyarországon is honos eurázsiai vidrák (Lutra lutra) képviselték. Az idők során foglalkoztak ázsiai kiskarmú vidrákkal (Amblonyx cinereus) is. A most is látható, dél-amerikai óriásvidrákat (Pteronura brasiliensis) 2014 óta mutatják be Budapesten.
Azóta az Állatkert nemcsak e veszélyeztetett faj állatkerti szaporításában vett részt sikeresen, hanem az egyik budapesti óriásvidra 2019-ben egy visszatelepítési program részvevője lett Argentína egy olyan élőhelyén, ahol a helyi természetvédők állatkerti születésű állatok visszavadításával igyekeznek az onnan évtizedekkel ezelőtt eltűnt óriásvidrákat visszatelepíteni.
A „Légy ott!” élményprogramok részletes kínálata az Állatkert honlapján: https://www.zoobudapest.com/tervezz-velunk/programtervezo/programnaptar/2021-06-12-legy-ott-elmenyprogramok-az-allatkertben-2021
Nyitókép: Bagosi Zoltán
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)