Egyre-másra jelennek meg a különböző könyvek és terjedelmes írások a legújabb diétás módszerekről. De vajon melyik hatásos?
Nem vitatható az a tény, hogy a Föld testsúly szempontjából igazságtalan mérleget állított fel. Míg az emberiség fele túlsúllyal küzd, addig a másik, szerencsétlenebb fél éhezik. És nem egy esetben maguk a fogyni vágyók is az utóbbi esetről vesznek példát; napokig koplalnak annak érdekében, hogy a lerakódott plusz kilóktól megszabaduljanak.
A napjainkban népszerű diéták már ellentmondanak ennek a régi, elavult módszernek; nem annyira az ételek mennyiségét, mint inkább a fogyasztható élelmiszerek számát veszik figyelembe. A legtöbb diéta egyes összetevők fogyasztását korlátozza- vagy éppen teljes mértékben tiltja azokat.
A túlsúly legjellemzőbb okai:
· Mozgásszegény életmód
· Kiegyensúlyozatlan táplálkozás
· Anyagcsere probléma
· Életkor (fiatal korban a hormonális változások, idősebb korban természetes jelenség a kis (!) mértékű súlynövekedés)
· Öröklődés
A diéta veszélyei
Diabétesz, magas vérnyomás, nehéz légzés; ez csupán néhány probléma a túlsúly okozta gondok palettájáról. Minden diéta megkezdése előtt tudatunkba kell vésni a tényt, hogy a fogyókúra célja az ideális testsúly elérése, annak megtartása, s mindezek mellett természetesen egy egészségesebb életmód elsajátítása.
Bár sokan a külső változtatás miatt kezdenek szigorú diétába, minden esetben ügyelni kell arra, hogy a néhány felesleges kiló leadása ne menjen az egészség rovására. A legtöbb diéta egyoldalú csupán táplálkozásra ad lehetőséget, mely könnyen vitaminhiányhoz, s ezáltal a szervezet legyengüléséhez vezethet.
Ha egy diéta vitaminhiányhoz, legyengüléshez vezet, máris többet árthat az egészségnek, mint maga a túlsúly. Nem egy esetben a túlsúly miatt már kialakult betegség is súlyosbodhat egy felelőtlenül megkezdett diéta hatására. Példaként; diabéteszes beteg vércukorszintje könnyen leesik, ha nem táplálkozik kiegyensúlyozottan, ezért számára fontos a rendszeres étkezés.
Az egészséges fogyókúra
A diétákat számtalan tévhit övezi. Sokan úgy vélik hogy a mozgás, vagy egy-egy diéta önmagában képes a túlsúly leküzdésére, ez azonban tévedés. Egyetlen diéta sem helyettesíti a kellő testmozgást, s egyetlen mozgássor sem képes kompenzálni a helytelen táplálkozás okozta súlynövekedést. Minden diétát rendszeres testmozgással kell kiegészíteni, hogy az elért testsúly hosszútávon is megmaradjon.
A fogyókúra során fokozottabban ügyelni kell a vitamin-, ásványianyag- és folyadékbevitelre. Testmozgás, légzés során a szervezet rengeteg folyadékot veszít, melyet pótolni kell. Legideálisabb az ásványvíz, illetve gyümölcslevek fogyasztása, így az elveszett vitaminok, ásványi anyagok is könnyedén pótolhatók.
Minden diéta megkezdése előtt fontos egy dietetikus - vagy meglévő betegség esetén a kezelőorvos - véleményének kikérése, így elkerülhetők a diéta okozta nehézségek.