A 2018-as középszintű magyar érettségi szövegértési feladatának témája a “barátságkutatás”. A tanulóknak egy két és féloldalas szöveget kell elolvasniuk a barátság születéséről és fogalmáról, majd ez alapján kell válaszolniuk 10 kérdésre - írja az Eduline.
A 10 kérdésen belül ilyen feladatokat kaphatnak az Oktatási Hivatal tájékoztatója alapján:
- azonosítás, értelmezés: a szövegben közvetlenül megtalálható tény, adat, megállapítás; különböző szövegbeli érvek, álláspontok; szerzői álláspont; a szöveg jelentése, jelentésrétegei
- összefüggések: a szöveg grammatikai, stilisztikai jellemzői között; a cím és a szöveg között; a szöveg egészének jelentése, jelentésrétegei között
- a szöveg jellemzői kommunikatív, szövegműfaji, pragmatikai szempontokból; a szövegbeli utalások, hivatkozások szerepe; a szöveg és más (külső) információk kapcsolata;
- a szöveg felépítése: szövegbeli logikai, tartalmi kapcsolatok; a szöveg szerkezete, a szerkesztésmód, a felépítés által közvetített jelentés;
- a szöveg visszaépítése (pl. vázlat, kivonat, adott szempontú tömörítés stb. formájában)
Az I. feladatlap kitöltése a tervek szerint kb. 60 percet vesz igénybe. Az idei szöveg kifejezetten nehéznek számít, mert sok tudományos kifejezést tartalmaz - bár ezek magyarázatát megtalálhatják a lábjegyzetben. A szövegértéssel lassabban boldoguló diákoknak azonban nehézséget okozhat a feladatok megoldása az idei szöveg alapján - mondja egy középiskolai magyartanár, akit az Eduline kérdezett az érettségi feladatokról.
A szövegalkotási feladat során - melyre kb. 30 percük marad a diákoknak - két lehetőség között választhatnak:
- Írhatnak érvelést egy megadott közéleti, kulturális, életmódbeli kérdésről. Az idei téma: lerobbant épületekről, hiányzó intézménekről kell levelet írni az önkormányzati képviselő számára, meg kellett nevezniük olyan épületeket, melyek szerintük fejlesztésre, felújításra szorulnak.
- Írhatnak egy hétköznapi műfajú szöveget, például motivációs levél, hivatalos levél, kérvény, hozzászólás, felszólalás, vitaindító, ajánlás, méltatás formájában. Idén érvelés volt a feladat: „újabb igényekhez, szokásokhoz, nemzetközi trendekhez” kapcsolódó ünnepekről kellett érvelniük (mint pl. A Valentin-nap és a Halloween).
Bármelyiket is választják, 120-200 szó terjedelemben kell megalkotniuk a szöveget.
A magyar érettségi első felében a diákok egyetlen feladatlapot kapnak, a rendelkezésükre álló 90 percet tetszésük szerint oszthatják be, és a feladatok megoldásának sorrendjét is meghatározhatják. Használhatnak helyesírási szótárt is, melyről a vizsgát szervező intézmény gondoskodik.
A 2018-as magyarérettségi második része
A középszintű magyarérettségi második felében műértelmezés és két vers összehasonlító elemzése között választhattak a tanulók. Mindkét feladat esetében 400-800 szavas esszét kellett írniuk, 150 percük rá.
Aki az elsőt választotta, annak egy Balázs Béla-mesét kellett elemeznie. Azoknak a diákoknak, akik az összehasonlító műelemzés mellett döntöttek, József Attila és Szabó Lőrinc versét kellett elolvasniuk és összevetniük. A feladat során ki kellett térniük a versek alapján az egymás után következő generációk viszonyára is - írja az Eduline.
Az írásbeli vizsgákat május 4. és 28., az emelt szintű szóbeli vizsgákat június 7. és 14., a középszintű szóbeliket pedig június 18. és 29. között tartják.
Indexkép: MTI Fotó: Balázs Attila
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)