(A kép illusztráció)
A 2900 gramm súlyú, 49 centiméter hosszú kislány jó egészségi állapotban van. Jelenleg a kórházban viselik gondját, de néhány héten belül örökbefogadó szülőkhöz kerülhet.
Magyarországon – Európában elsőként – 1996. május 16-án helyeztek el krízisinkubátort az azóta már bezárt Schöpf-Mérei Kórház bejáratánál. Azóta összesen 26 intézmény tart fenn hasonló eszközt – minden megyében legalább egy. Ezekbe az inkubátorokba országos szinten évente két-három alkalommal szoktak újszülötteket elhelyezni.
Az újszülött gyermek inkubátorba helyezése jognyilatkozatnak minősül, ami azt jelenti, hogy az anya ezzel a cselekedetével automatikusan lemond a gyermekéről, és hozzájárul ahhoz, hogy örökbefogadó szülőket keressenek számára. Noha a törvény elvileg az ő számukra is lehetővé teszi, hogy hat héten belül meggondolják magukat, és visszakérjék a gyermeket, senki nem keresi őket, és a személyazonosságuk nagy valószínűséggel soha nem fog kiderülni. Ez az ügymenetet mindenképpen lerövidíti, ám a gyermek későbbi gyökérkeresését gyakorlatilag lehetetlenné teszi.
Paradox módon azonban 2005-ig büntetendőnek számított, ha egy anya az inkubátorban hagyta a gyermekét. Ilyenkor az örökbeadással is meg kellett várni a büntetőeljárás befejeződését. Azóta józanodott a törvényhozás, a gyermek ilyen módon való elhelyezése nem üldözendő, aki azonban bárhol máshol hagyja az újszülöttjét, továbbra is bűncselekményt követ el.
Noha a babamentő inkubátorok társadalmi támogatottsága igen magas, a szakmát megosztja a kérdés. Herczog Mária szociológus szerint ezek az eszközök csak elterelik a figyelmet a valós problémáról, a krízisterhes nők kilátástalan helyzetéről, és aggályosnak tartja a fentebb vázolt gyökérkeresési problémákat is. Az örökbeadással foglalkozó Gólyahír Egyesület elnöke, Mórucz Lajosné pedig korábban úgy nyilatkozott az Indexnek, hogy a fő probléma az inkubátorokkal, hogy a kis falvak lakói, akiknek igazán szükségük lenne rá, egyszerűen nem tudják azokat megközelíteni.
Az országban működő babamentő inkubátorok listáját itt találod: http://www.tegyesz.hu/file/Szakmai_informaciok/Babamento_inkubatorok_cimlistaja_2011.pdf
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)