A Belügyminisztérium (BM) korábbi közleménye szerint a kéményseprés magáncégek helyett az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz (OKF) kerül.
Az Országgyűlés a múlt év novemberében döntött arról, hogy a kéményseprés kikerül az önkormányzatok feladatai közül, és az állam közfeladatként, térítésmentesen látja el azt. Ahol az önkormányzatok nem vállalták a feladatot, ott a második félévtől a katasztrófavédelem végzi kéményseprést. Ez az ország mintegy 40 százalékát jelenti, a 4,6 millió kéményből mintegy 1,8 millió kerül át a katasztrófavédelemhez - fűzték hozzá akkor.
A BM szerint az átalakításra azért volt szükség, mert a kéményseprési díjak a feladatot ellátó magáncégek miatt a többszörösére növekedtek. Továbbá rendkívül nagy különbségek alakultak ki a szolgáltatás színvonalában, rendszerességében és árában, több megyében ellátási zavarok jelentkeztek, volt, ahol a kéményseprés olyan drága lett, hogy sokakat éppen ez riasztott el a rendszeres ellenőrzéstől.
Akár a katasztrófavédelem, akár az önkormányzat végzi a szolgáltatást, az előzetes írásbeli értesítés szerinti első és második időpontban térítésmentes lesz az ellenőrzés.
Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke (KOSZ) még június 21-én népszavazási kezdeményezést nyújtott be a nyílt égésterű, gázüzemű tüzelőberendezések ellenőrzésének csökkentése ellen. Veszélyesnek tartja ugyanis, hogy a gázkémények ellenőrzésének gyakoriságát egyről két évre növelték, hiszen a gázkémények okozzák a legtöbb szén-monoxid-mérgezést. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kémények ellenőrzésének ritkítása a kéménytüzekből fakadó lakástüzek számát is növelheti.
Az OKF 15 megyében veszi át a kéményseprő-szolgáltatást
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az ország 15 megyéjének 1835 településén veszi át a kéményseprő-szolgáltatások végzését július 1-jével.
Hajdu Márton elmondta: a legfontosabb változást az jelenti, hogy ingyenessé válik az úgynevezett sormunkák végzése, vagyis a tüzelő-fűtő berendezések ellenőrzése, tisztítása, valamint a kötelező felülvizsgálat a lakosság számára.
Az ország többi részén a fővárosi közgyűlés, valamint a megyei jogú városok közgyűlései dönthetnek arról, hogy az OKF szolgáltatását választják-e. Ehhez fel kell mondani az eddigi szolgáltatóval a szerződést, vagy meg kell várni a kontraktus lejártát - tette hozzá a szóvivő.
Elmondta, a költségvetés 5,7 milliárd forintot biztosított az OKF számára a szolgáltatás átvételére. Ebből 2 milliárd forint a technikai felszerelések beszerzésére szolgál, a fennmaradó 3,7 milliárd forintot pedig működtetésre költik.
Ezzel párhuzamosan 414, zömében kéményseprő szakképesítéssel rendelkező dolgozót vett fel az OKF, illetve első lépcsőben beszereztek 90 gépjárművet és a szükséges technikai berendezéseket, informatikai eszközöket.
Mindennek nyomán az ország kéményállományának egyharmada az OKF kezelésébe kerül, illetve egységes lesz az ügyintézés is - mondta Hajdu Márton.
A sormunkák egyébként azokon a területeken is ingyenessé válnak, ahol egyelőre nem az OKF a szolgáltató - fűzte hozzá a szóvivő.
Forrás: MTI
Fotó: Kakaket/pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)