A Gézengúz Alapítvány huszonöt év alatt ötvenezer beteg gyermeken segített, a kicsik több mint fele koraszülött volt. A jubileumot különleges fotópályázattal és kiállítással ünnepli a szervezet.
Dr. Schultheisz Judit a megnyitón felidézte az alapítvány történetének kezdetét, azokat a heteket, hónapokat, amikor megszületett harmadik gyermeke, akinek segítségre volt szüksége. Ő volt az első „gézengúz”. Az elmúlt negyedszázad alatt már egy nagyvárosnyi család életét sikerült teljesebbé tenni, a legnagyobb apróságok pedig ma már egyetemisták - mondta. Akkoriban még ritka volt, hogy egy pici baba, aki fél-egy kilogrammal született, életben maradjon, míg ma már sokkal nagyobb a túlélési esélyük az ilyen kicsiknek is. „A mi feladatunk, felelősségünk is nőtt ezzel együtt. Ezeknek a gyerekeknek szinte mindegyike valamilyen lemaradással, idegrendszeri problémával küzd. Ha kapnak segítséget, rendszeres fejlesztést, akkor csodákra képesek, de ha az első néhány év elveszik, az az egész életüket meghatározza.” – emelte ki az alapítvány elnöke.
A Gézengúz Alapítvány fotópályázatára egyébként édesanyák, hivatásos fotósok és gyerekek is neveztek, így néhány hét alatt több mint ötszáz fotó érkezett. Ezekből választotta ki a zsűri, Keleti Éva és Szigeti Tamás fotográfusok, Bartos Erika mesekönyvíró és Kelemen Viktória, Óbuda alpolgármestere azokat, amelyek a leginkább bemutatják, mekkora erő rejlik a legkisebbekben és milyen hatalmas eredményeket érhetnek el.
A fotópályázat szervezésében a Koraszülöttekért Közhasznú Egyesület is együttműködött. Kulcsár Judit, a szervezet alelnöke elmondta: Ma Magyarországon minden tizedik gyermek koraszülöttként jön világra, csaknem tízezer kisbabát jelent évente. November 17-e a koraszülöttek világnapja, de a kicsiknek az év 365 napján különleges gondoskodásra van szükségük ahhoz, hogy felnőve teljesebb életet élhessenek. Ez pedig a szülőknek embert próbáló feladat, mégis – ahogy a fotókon is látszik – rengeteg felemelő, erőt adó pillanatot találni a hétköznapokban.
A megnyitóra a kicsi és nagy gézengúzok első fotóikkal kezükben érkeztek, hogy megmutassák, hogyan változtak az évek alatt, és mennyi mindenre elég „néhány csepp törékeny erő”. A kiállítás november 29-ig a Vigadóban látható, utána az alapítvány a képekből vándorkiállítást tervez.
A fotókhoz tartozó történetek:
Grubits Judit: Bízz bennem, ugorj velem!
16 éven felüli amatőr fotósok, III. helyezett
Bella és Dorka, az öt éves ikrek a 25. hétre születtek. Egy nyári délutánon Bella megfogta ikertestvére kezét, és nem csak vezette, de szinte magával ugrasztotta a vak, beszélni és járni sem tudó Dorkát.
Sinkáné Buda Orsolya: Első találkozás a kinti világban
16 év feletti amatőr fotósok, II. helyezett
Barni és Roli súlya együtt éppen két kiló volt, amikor megszülettek. A kicsik hat hét után találkozhattak újra, egy percre a koraszülött osztályon. Amikor egy fotó erejéig egymás mellé tették őket, azonnal a kapcsolatot kerestek.
Kiss Krisztina: Mutatom az utat!
16 éven felüli amatőr fotósok, I. helyezett
A nagyszülők először vitték nyaralni unokájukat. A barátaival homokvárat épített, éppen ezt mutatja büszkén.
Németh Melinda: Az anyai szeretet ereje
Hivatásos fotósok, III. helyezett
Mira 6 éves, fogyatékkal élő, súlyos epilepsziás kislány. Bár az elején úgy tűnt, nem lesz képes mászni sem, most a pici lakásban már a járást próbálgatja édesanyja segítségével.
Kocsis Judit: Egy csepp könny, kitartás
Hivatásos fotósok, II. helyezett
Szofi shuntműtétjén türelemmel, hangtalanul tűri a beavatkozást. A fotózást édesanyja kérte, mert egy nonprofit weboldalt működtet, amellyel a többi sorstárs szülőnek szeretne segíteni, erőt adni.
Finta Edina: Lélektükör
Hivatásos fotósok, I. helyezett
Fanni leukémiás. A kép egy könyvecskébe készült, ahová mindenki írt néhány sort jókívánságokkal. Az utolsó oldal még üres, hiányzik a fotó, amin újra hosszú hajjal, cseresznyevirágok között áll majd. A kritikus időszakból még egy év van hátra.
Merkl Kinga: Hétköznapi hős
Különdíj
Dani édesanyjánál méhen kívüli terhességet diagnosztizáltak, a műtét után két héttel kiderült, hogy babát vár. Dani végtaghiánnyal született, amiről előre nem tudtak a szülők. Ő a négy gyermek közül harmadik a családban, szeret focizni, és biciklizni. A helyi iskolába jár testvéreivel együtt, ahol a gyerekek először megnézték, de látva ügyességét, hamar elfogadták.
Rakonczai László: Ikrek
Közönségdíj
Endre ikertestvérével, Bencével. A huszonötödik hétre születtek, Endrénél negyedfokú agyvérzést és kisagy állományhiányt diagnosztizáltak. Mint minden huncut gyereket, az ikreket is jobban érdekli az ajtókilincs, a kapaszkodó, a doboz, mint az „egyszerű” játékok. De az igazi kedvenc a „bandázás” bárhol, bármikor…
Bodó Erika: Láthatatlan kötelék
Különdíj
Zsófi egy napos volt, amikor közölték a családdal, hogy Down-szindrómával született. Az első, nehéz hónapok után a bátyjával, Botonddal feküdt az ágyon, egymás felé fordultak, és csak nézték egymást. Az édesanya ekkor értette meg először, hogy ez a két kis ember ösztönös, belső bölcsességével tudja, hogy mi az, ami igazán számít.
Turovszki-Mancz Fatime: Hit, akarat, erő
Különdíj
Réka lábát 2014 nyarán egy súlyos autóbalesetben az utastérbe beszabaduló szalagkorlát leszakította. Gyógyulását évekre becsülték, de ő hónapok alatt megtanult járni a művégtaggal. Blogot ír, és az egyetemre is visszatért már.
Rátkai Bence: EMM-A-NDI
16 éven aluli gyerekek fotói, III. helyezett
Bencének, a kép 12 éves készítőjének három testvére van. Lili, a nagylány Down szindrómás, Emma, a legkisebb egy ritka genetikai betegséggel született, ezért lassabban fejlődik, kisebb, mint a többiek. A család rendszeresen jár fejlesztésre, naponta tornáztatják a kicsit.
Szabó Fanni: Szemek
16 éven aluli gyerekek fotói, II. helyezett
Fanni, a fotó készítője nyolcadikos, két éve tagja az óbudai Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézet fotósszakkörének. Az ide járó gyerekek sajátos nézőpontból látják a világot, ezt sokan közülük pontosabban ki tudják fejezni képekkel, mint szavakkal. Mióta tükörreflexes fényképezőgépeket kaptak, mindent maguk állítanak be a fotókon.
Háló Roland: Kis csapat
16 éven aluli gyerekek fotói, I. helyezett
Roli, a fotó készítője tíz éves, az óbudai Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézet fotósszakkörének tagja szeptember óta. A gyerekek nagy kedvence az egyik ovis csoport, Roli egy délelőtti fotós sétán készítette ezt a képet.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)