2013 márciusáig minden iskolának meg kellett alkotnia a helyi tantervüket az állam által központilag szabályozott tantervek és saját igényeik alapján. Ezután választottak a tankönyvkiadók által kínált és a hivatalos tankönyvjegyzéken található kiadványokból tankönyvet.
Hogyan alakult át a tankönyvellátási rendszer: mi változott és mi nem?
Ingyenes tankönyv
A 2013/2014. tanévtől kezdődően megváltoznak az ingyenes tankönyvek igénylésének, használatának feltételei. A köznevelési törvény rendelkezik arról, hogy 2013. szeptember 1-jétől az első osztályt kezdő diákok számára a tankönyvek ingyenesek lesznek elsőtől a nyolcadik évfolyamig, továbbá a nemzetiségi nevelés-oktatásban és a gyógypedagógiai nevelés-oktatásban. A kedvezmény a további évekre is érvényes marad, tehát „felmenő rendszerben” folytatódik a kedvezmény kiszélesítése: 2014 őszén az elsős és a másodikos (idén elsős) diákok is ingyen kapják a tankönyveket és így tovább az elkövetkezendő években.
Továbbra is lehet rászorultsági alapon ingyenes tankönyvellátást igényelni azoknak, akik erre korábban is jogosultak voltak. A normatív kedvezményre való jogosultság igazolásához továbbra is szükséges a megfelelő okiratok bemutatása (családi pótlék folyósításáról szóló igazolás, szakorvosi igazolás, önkormányzati határozat, stb.).
Miből fedezik az iskolák az ingyen tankönyvet?
Az idén első osztályos diákok és a nem első osztályos, de tankönyvtámogatásra jogosult diákok számára az állam az iskolákat 12.000 Forinttal támogatja. Ezután az iskola feladata, hogy a kapott összegből a kerettanterveknek megfelelő tankönyvcsomagot állítson össze. A pénzbeli támogatás mellett biztosíthatnak könyvtári vagy használt tankönyveket is, de a szülőktől pénzbeli támogatás nem kérhető. Mi az állami tankönyvterjesztés? Az idei tanévtől elindul a tankönyvforgalmazás új rendszere. Eszerint az országos tankönyvellátást a Könyvellátón (Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft.) keresztül az állam látja el. A Könyvtárellátó első lépésként tankönyvellátási szerződést köt az iskolákkal, így átlátható és ellenőrizhető a rendszer. Ezután az iskolák a www.kello.hu oldalán lévő elektronikus felületen küldik meg a tankönyvrendelésüket a Könyvellátónak. Idén a tankönyvrendelés határideje március utolsó munkanapja volt, a módosításra június 15-ig volt lehetőség, a pótrendelés szeptember 5-ig lehetséges. A rendelések menete Az iskola a Könytárellátónak leadja a rendeléseket, az ellátó az adatokat továbbítja a közoktatás információs rendszerének (KIR), ezután kiküldi a megrendeléseket az érintett kiadóknak. Így tehát az iskolák nincsenek közvetlen kapcsolatban a kiadókkal. A kiadó visszaigazolja a rendelést, erről az ellátó értesíti az iskolákat. Ezután az iskola a tankönyveket a Könyvtárellátótól a tanulók részére megbízásból értékesítésre átveszi, majd a tankönyvfelelős részt vesz a tankönyvellátással kapcsolatos iskolai helyi feladatok ellátásában.
A nem ingyenes tankönyvekben részesülő szülők a fizetendő összegről csekket kapnak, melyet augusztus 15-ig be kell fizetni, ezután az iskolákban vehetőek át a tankönyvek.
Az EMMI közleménye alapján vázolt rendszer elméletben jól működik, gyakorlatban azonban vannak fennakadások. Szülői tapasztalat,hogy a rendelésen plusz tankönyvek lettek, így a csekk jóval nagyobb összegről szólt, mint amennyi könyvre szüksége lenne. Ebben az esetben nem az iskolához vagy az iskolai tankönyvfelelőshöz kell fordulni, hiszen annak ellenére, hogy eddig ő felelt a tankönyvrendelésekért, az új rendszerben ezért a Könyvellátó felel. A másik komoly probléma, hogy vannak olyan családok is, akik nem kaptak csekket. Mivel a fizetési határidő vészesen közeledik, szintén a Könyvellátó oldalán lehet elérhetőséget találni. Érdemes e-mailen érdeklődni, megírni a szülő és a gyermek adatait (név, születési idő, oktatási azonosító), az iskola nevét és címét is. A tapasztalatok szerint felajánlják a csekk újbóli kiküldését, de átutalásos fizetésre is lehetőség van.
Ha probléma van a tankönyvrendeléssel, az alábbi elérhetőségeken érdemes segítséget kérni, érdeklődni:
www.kello.hu
arany.tamas@kello.hu
szoro.ilona@kello.hu
Központi telefonszám: 06 1 237 6900
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)