Áttekintette a kormány július 24-i ülésén a család- és népesedéspolitikai akciótervet, és döntött annak egy eleméről, a családi adókedvezmény igénybevételi lehetőségének kiterjesztéséről - közölte a kormányszóvivő az MTI-vel.
Giró-Szász András tájékoztatása szerint a döntés értelmében az érintettek a kedvezménynek a 16 százalékos személyi jövedelemadóból igénybe nem vett részét a 7 százalékos egyéni egészségbiztosítási járulékból és a 10 százalékos nyugdíjjárulékból is igénybe tudják venni. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter arra kapott felhatalmazást, hogy ennek figyelembe vételével terjessze be a 2014-es adótörvényeket. A kormány a család- és népesedéspolitikai akcióterv következő lépését, a "rugalmas" gyed kérdését szeptember közepén tárgyalja - tette hozzá a szóvivő.
A 24-i kormánydöntés értelmében azok, akik a 16 százalékos személyi jövedelemadóból nem tudják teljesen igénybe venni az adókedvezményt, a jövőben a 7 százalékos egyéni egészségbiztosítási járulékból, illetve a 10 százalékos nyugdíjjárulékból is megtehetik ezt - részletezte a szóvivő, hozzátéve: mindez alapvetően a három vagy több gyermeket nevelő családoknak segít majd, amelyeknek az összjövedelme nem éri el a havi bruttó 625 ezer forintot. Támogatás emellett azoknak a kétgyermekes családoknak is, amelyekben a szülő összjövedelme kevesebb, mint bruttó 125 ezer forint. Ezek jellemzően az egyszülős háztartások - jegyezte meg.
Selmeczi Gabriella közölte emellett, hogy további jogszabály-módosítások is várhatók a családok támogatása érdekében. Így az elképzelések szerint a háromgyermekes édesanyákat ezentúl a legkisebb gyermek nyolcéves koráig költségmentesen lehetne foglalkoztatni. Emellett tervben van a "rugalmas gyed" bevezetése is: a kormány előtt lévő koncepció szerint előre kiszámolnák, hogy három évre mennyi anyasági juttatás jár, és az édesanya döntené el, hogy ezt mennyi idő alatt kívánja igénybe venni. A három évre járó összeget pedig akkor sem veszítené el, ha időközben újabb gyermeket vállal - magyarázta a szóvivő. A Fidesz emellett azt is javasolja az egyetemi tanulmányok ideje alatt gyermeket vállaló párok támogatása érdekében - folytatta -, hogy az egyetemi éveket is tekintsék munkaviszonynak, így a nekik járó anyasági támogatás összege magasabb lenne.A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
A tervezet nem tér ki azokra a gyermekekre, akik olyan családban élnek, ahol a szülők munkanélküliek vagy közmunkaprogramban dolgoznak vagy akiknek a szülei élettársi kapcsolatban élnek, hiszen az ő jövedelmük nem adódik össze, így nem tudják maradéktalanul érvényesíteni a családi adókedvezményt.
Forrás: MTI
Kép: Gualberto107 freedigitalphotos.net
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)