A nyaralási szezon közeledtével nem árt tudni, hogy milyen csomagot vihetünk magunkkal, illetve hozhatunk haza uniós vagy tengerentúli utazásokról. Az EU-ban közösségi szabályok rendezik a harmadik országból érkező személyi poggyász vámmentességét. A közösségen belüli utazások alkalmával a jövedéki termékek kivitelének és behozatalának a korlátozására számíthatunk.
A vám- és pénzügyőrség uniós utazással kapcsolatos tájékoztatója értelmében korlátozások nélkül léphetünk ki és be az Unióba a személyi poggyásszal, feltéve, hogy az nem kereskedelmi jellegű.
Személyi poggyásznak nem csak azokat a holmikat kell tekinteni, amit az utazás alkalmával éppen magunkkal viszünk, hanem az előre elküldött, vagy utólag továbbított csomagot is, ha a feladáskor - dokumentálhatóan - kísérőpoggyászként regisztrálták azokat.
Nem kereskedelmi jellegű az csomag, melyeket kizárólag az utas vagy családtagjai személyes használatra, illetve ajándékozási célra szánnak, alkalmi jellegű behozatalról van szó és a csomag jellege és mennyisége sem utal kereskedelmi célú felhasználásra - áll a hivatkozott közleményben.
A jövedéki termékek, parfümök, gyógyszerek uniós behozatala továbbra is korlátozáshoz kötött.
Az alábbi mértéket meghaladó áruk - mennyiségük folytán - kereskedelmi jellegűnek minősülnek és nem mentesülnek a vámkezelés alól:
• 200 db cigaretta vagy
• 100 db szivarka (egyenként legfeljebb 3 gramm súlyú szivar), vagy
• 50 db szivar, vagy
• 250 gramm cigaretta-, pipadohány, vagy
• a fenti termékekből vegyesen összeállított arányos mennyiségek .
Az alkoholos italok esetében:
• 22%-ot meghaladó erősségű alkoholtartalmú égetett italok és párlatok; valamint 80%-os vagy azt meghaladó alkoholtartalmú denaturálatlan etilalkohol: egy liter, vagy
• párlatok és szeszesitalok, bor vagy egyéb alkohol-alapú aperitifek, tafia, szaké vagy azokhoz hasonló italok, melyeknek alkoholtartalma nem haladja meg a 22%-ot; pezsgőborok, likőrborok: egy liter, vagy
• több tétel esetében részarányosan megfelelő mennyiség és ezeken felül
• két liter csendes bor.
Vámmentes személyi poggyász, vámmentes keret
Parfümből legfeljebb 50 gramm, kölnivízből pedig legfeljebb 0,25 litert hozhatunk vámmentesen. A gyógyszerek az adott személy szükségletei mértékében mentesülnek a vámkezelés alól.
Egyéb, fent fel nem sorolt áruk esetén személyenként 175 euró a személyi poggyász vámmentességének értékhatára. Két vagy több tétel behozatala esetében a mentesség addig az összegig jár, ameddig a termékek az egyedi értékük alapján, elkülönítve mentességet élveznének, de egy tétel értéke nem osztható fel. Ez azt jelenti, hogy a kedvezményt nem lehet igénybe venni az olyan termékekre, amelyek egyedi értéke a 175 eurót meghaladja. Az ennél olcsóbb áruk esetén azonban a kedvezmény szabadon érvényesíthető. Nem lehet azonban a személyhez kötött kedvezményt összevonni együtt utazók, családtagok esetében sem.
Több tétel vásárlása esetén a 175 euróhoz kapcsolódó mentesség érvényesítése szempontjából az adott termékek külön-külön megállapított egyedi értékének van jelentősége. 175 euró egyedi érték alatti vásárlásoknál a kedvezmény 175 euró összértékig jár. Ez azt jelenti, hogy egy 100 euró és egy 85 euró értékű árucikk vásárlása esetén a vámkedvezmény mindkét termék után jár (mivel mindkettő egyedi értéke az értékhatár alatt van). A két áru összértéke 185 euró, amelyből 175 euró a vámmentesség határa, az ezt meghaladó 10 euró után vámot kell fizetni. Másként alakul a vámfizetés, ha a termék egyedi értéke a 175 eurót meghaladja. Ha például egy 250 és egy 100 eurós terméket vásárolunk, akkor a 100 eurós termék esetében e kedvezmény érvényesíthető, míg a 250 eurós termék esetében nem, így összevonásra nem kerülhet sor. A 100 eurós termék mentesül a vámfizetés alól, míg a 250 euró után teljes egészében meg kell a vámot fizetni.
A fenti kedvezményes szabály (175 euró + több tétel összevonása) alapján 500 gramm kávét vagy 200 gramm kávékivonatot és -eszenciát, illetve 100 gramm teát vagy 40 gramm teakivonatot és -eszenciát hozhatunk be közteher megfizetése nélkül. A mennyiségi korlátot meghaladó, de nem kereskedelmi célú kávé, tea behozatal esetén, a vámmentesség megmarad, de a többletet áfakötelezettség terheli.
Utazás az Unión belül
Az EU-n belüli utazások esetén - letelepedés kivételével - a tagállamok harmonizált nemzeti szabályai érvényesülnek. A magyar jövedéki törvény előírásai értelmében a magánszemély adómentesen hozhat be a közösség másik tagállamából:
• 800 darab cigarettát,
• 200 darab szivart,
• 400 darab szivarkát,
• 1 kg fogyasztási dohányt,
• 110 liter sört,
• 20 liter köztes alkoholterméket,
• 10 liter alkoholterméket,
• bort és pezsgőt együttesen 90 litert (ebből pezsgő legfeljebb 60 liter),
• motorbenzinből a gépjármű üzemanyagtartályán kívül 40 litert,
• egyéb benzinből 20 litert,
• petróleumból 50 litert,
• gázolajból a gépjármű üzemanyagtartályán kívül 100 litert,
• biodízelből 100 litert.
A jövedéki törvény indokolása szerint a magánszemélyek magáncélú beszerzése esetén a vásárlás helyén kell az ottani mérték szerint a jövedéki adót megfizetni, a magánszemélynek a saját tagállamában további adófizetési kötelezettsége nincs. A beszerzés magánjellegének a megítéléséhez nem csak a mennyiséget, hanem a birtokban tartás indokát, a szállítás módját, a birtokban tartás, tárolás helyét, és a termék bizonylatait is vizsgálni kell.
Az adómentesség nem vonatkozik a folyékony tüzelőanyag behozatalára - a kereskedelmi mennyiség alatti mértékben is - valamint a kereskedelmi mennyiséget meghaladó üzemanyag behozatalára, ha azt nem a gépjármű gyárilag kialakított üzemanyagtartályában, kiegészítő üzemanyagtartályában szállítják belföldre.
A fent említett korlátozásokon túl minden egyéb termék szabadon behozatható az országba. Kereskedelmi tevékenység esetében azonban a behozatalhoz, speciális áfa szabályok kapcsolódnak.
A VPOP tájékoztatása szerint a fenti rendelkezések az Európai Unió szabályozásához igazodó harmonizált szabályoknak tekinthetők, így - a dohánytermék kivételével.
A közösségi állampolgárok mennyiségi korlátozás nélkül vihetnek dohányterméket hasonló korlátozások érvényesülnek a Magyarországról más tagországba történő kivitel tekintetében is. Más tagállamba, de az újonnan csatlakozó országokból, így Magyarországról származó dohánytermékek behozatalát a tagállamok 2008 végéig korlátozásokhoz köthetik.
A VPOP közleménye értelmében Dániába, Finnországba, Németországba, Svédországba és Nagy-Britanniába az utasok jelenleg fejenként 200 szál cigarettát vihetnek adómentesen.
Forrás:www.origo.hu