Szó sincs arról, hogy a balkezesség valamiféle hátrány, vagy baj lenne, de sok egyszerű használati tárgyból más kiképzésűt kellene gyártani a balkezeseknek. Nemrég vásároltam egy ollót, az volt ráírva, jobb és balkezeseknek egyaránt megfelelő. Ami nem volt túl meggyőző számomra, de mivel nem vagyok balkezes, nem tudom igazolni.
A boltokban pár éve egyre több balkezeseknek készült árut láthatunk, csak kétszer-háromszor drágábban, mint a hagyományos termékek. Régen szokás volt a gyereket leszoktatni a balkezességről. A tanítónők nagy gondot fordítottak arra, hogy rászóljanak a gyerekre, ha dominánsan a bal kezét használta. A „csúnya” kezét hátra kellett tennie, hogy még véletlenül se jusson eszébe azzal rajzolni, írni. Lehet, hogy jobb kézzel tanult meg írni, de például a barátnőm, akit szintén az előbbi elvek szerint tanítottak, jobb kézzel ír, viszont sokkal szebben rajzol ballal, és alapvető tevékenységeket is ballal végzi.
Miért kell a balkezeseknek speciális termék? Vegyük például az írást: a balkezesek kvázi tolják a ceruzát a papíron, ami által szinte belevésik a betűt a lapba. Ez természetesen sokkal több energiát igényel az izmoktól. Megkönnyíthetjük a munkájukat egy görbített hegyű tollal. Milyen tevékenység okoz gondot a balkezeseknek? Konzervnyitás, ajtózár, egérhasználat, fűrészelés…
A tudósokat foglalkoztatja a balkezesség okának kutatása, de az igazat megvallva egyértelmű és mindenki által elfogadott magyarázatot még nem kaptunk. Egy apró génen - LRRTM1- múlik, hogy valaki bal- vagy jobbkezes lesz. Vizsgálatokkal kimutatták, hogy a balkezesek agya gyorsabban jár, jobbak a számítógépes játékokban és jó sportolók. Viszont többet éri őket baleset. Érdekes a magyar nyelv: bal-baleset. A bal szócskára asszociálva negatív dolgok jutnak eszünkbe. Pedig semmi nem támasztja alá ezt a teóriát.
A balkezesek esetében a jobb agyfélteke a domináns. A jobb agyfélteke az átfogó gondolkodásért, az intuícióért és a térbeli tudatért felelős, míg a bal az elemző-logikus gondolkodásért és a nyelvi képességekért.
Végül egy érdekesség, a világ egyik legnagyobb festője, Csontváry Kosztka Tivadar, híres festményén, az Önarcképen bal kézzel tartja az ecsetet. Félreértés ne essék, nem volt balkezes, csupán tükörből festette meg önmagát, és akarva-akaratlanul is rámutatott arra a tényre, hogy léteznek balkezes emberek is. A társadalommal meg kell ismertetni, el kell fogadtatni és a problémákra fel kell hívni a figyelmet a balkezességgel kapcsolatban.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)