Így lehet spórolni a fűtés költségein
Spóroljunk fázás nélkül!
Az épületek többségében túlfűtöttek a helyiségek, mert a többlakásos házakban még a szomszédok is rásegítenek. Ha otthon megfelelően felöltözünk, és vastag takaró alatt alszunk, akkor, nem lesz gond. Nappal elég 20 fok, éjszakára pedig 15 fok, de ha fázósak vagyunk, 3 fok különbség is elég.
Ne engedjük, hogy megszökjön a meleg!
Esténként eresszük le a redőnyöket hézagmentesre, vagy húzzuk össze a sötétítőfüggönyöket! Csukjuk be a szobák ajtaját, mert a meleg gyorsan eltávozik a hűvösebb helyiségek felé (pl. folyosó, pince).
Szigeteljünk!
A régebbi épületekben még konvektorokkal fűtenek, itt a falon keresztül távozik a hő egy része. Ezt olyan hungarocellből és alumíniumból készült szigetelő lapokkal csökkenthetjük, melyeket csak fel kell ragasztani a fűtőtest mögé. Érdemes bevonni műanyag szigetelőanyaggal, ún. csőhéjjal a kazánból kiinduló szabadon futó fűtéscsöveket is.
Fontos a helyes szellőztetés is!
Ne hagyjuk órákig nyitva a bukó ablakot, inkább szellőztessünk naponta 3-4-szer, alkalmanként 5-10 percig. Ilyenkor át is tudjuk csapatni a lakást huzattal, és így gyorsabban és hatékonyabban cserélődik az elhasznált levegő.
Ne hagyjuk teljesen kihűlni a falakat!
Ha huzamosabb ideig nem vagyunk otthon, akkor is menjen a fűtés, de egészen alacsony hőmérsékletre állítva. A teljesen kihűlt falakat sokkal nagyobb energiával lehet felmelegíteni, mintha állandóan melegen tartjuk a szobákat.
Vegyük alacsonyabbra a melegvíz hőmérsékletét!
A melegvíz hőmérsékletét is érdemes csökkenteni, 60 fok tökéletesen megfelel. Éjszakára pedig - ha olyan a kazán -, le is lehet állítani a vízmelegítést a fűtéssel együtt.
Fűthetünk a hűtőszekrénnyel is!
Minden hűtőszekrény meleget termel. Ha a szokásosnál néhány cm-rel távolabb húzzuk a faltól, ez az energia is hasznosul, mert így a felmelegített levegő keringeni tud.
A fűtőtesteknek is szükségük van a szellőzésre!
Működési elvük szerint a fűtőtestek alul beszívják a hideg levegőt, és felül átmelegítve adják ki. Ez a hatás nem érvényesül, ha a fűtőtestet letakarjuk pl. egy nedves ruhával, vagy elfedjük mondjuk egy vastag függönnyel. Semmi esetre se állítsunk bútorokat vagy növényt elé!
Rendszeresen légtelenítsünk!
Ha bugyborékolást hallunk, az annak a jele, hogy levegős a fűtésrendszer, melyet légteleníteni kell: Először nyissuk ki teljesen a fűtőtestet, majd lazítsuk meg franciakulccsal kissé a légtelenítő szelepet, és tartsunk alá egy edényt, hogy fel tudjuk fogni a vizet. Először a levegő távozik sisteregve, azután megjelenik a fűtésrendszerben keringő, elszínesedett víz. Amikor már nem csak csepeg, hanem folyik is, akkor záruk el a szelepet.
A nyár folyamán csökkenhet a víz mennyisége a fűtéscsövekben, ezért előfordulhat, hogy a fűtési szezon kezdetekor utána kell töltenünk.
Automatizáljuk a fűtést!
Az egyszerűbb kazánok csak éjszakára állítják le a fűtést, ellenben az igényesebb kivitelűek fejlett automatikával rendelkeznek, menüből programozhatóak. Beállítható, mely időpontokban menjen a fűtés és mikor nem, illetve nappalra takarékos üzemmódra lehet állítani őket. Javasolt a szakaszos fűtés.
Lássunk egy javaslatot a fűtés programozására vagy kézi állítására:
5:30-kor, fél órával a rendszeres felkelés időpontja előtt bekapcsol, 7:30-kor munkába induláskor leáll. 16:00-kor beindul, hogy mire 17 órára hazaérkeztek, kellemesen meleg legyen. 22:30-kor éjszakai üzemmódra áll a rendszer: hűvösebb szobában különben is jobban alszunk.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)