A csecsemő pelenkája pár napja túlcsordul? A gyakori pelenkacsere ellenére autós ülése, kiságya, ruhája teljesen átázik? A már szobatiszta óvodás újra bepisil? Az iskolás korú gyermek egy éjszaka alatt többször felkel pisilni? Órán rendszeresen kikéredzkedik a mosdóba? Gyermekünk nem tudja visszatartani a vizeletét, az rendszeresen elcsöppen? A gyakori pisilés ellenére mindig nagy mennyiségű a vizelete? A vizelete ragacsos, édes?
Amennyiben a szülők ezeket a tüneteket tapasztalják, akkor nagy valószínűséggel 1-es típusú diabétesz, más néven gyermekkori cukorbetegség okozza a gyermek vizelési szokásaiban egy-két hete jelentkező szembetűnő változást.
„Diabétesz esetén az egyik első tünet a bepisilés, tíz cukorbeteg kisgyermekből kilencnél előfordul a diagnózist megelőzően. Amikor egy szobatiszta gyermek vagy akár egy felsős diák bepisil, nem bírja visszatartani a vizeletét, vércukor-ellenőrzéssel tudjuk megállapítani, hogy cukorbetegség áll-e a háttérben. Erre minden házi gyermekorvosi rendelőben lehetőség van.” – hangsúlyozza Kocsisné Gál Csilla, a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért vezetője.
Hogyan ismerd fel a gyermekkori cukorbetegséget?
Sokan nem tudják: a gyerekek is lehetnek cukorbetegek. Míg a felnőtt korban jelentkező 2-es típusú diabétesz egy életmód betegség, az 1-es típusú diabétesz egy autoimmun betegség, egy egészségesen táplálkozó, rendszeresen sportoló, normál testalkatú gyermek is diabéteszessé válhat. Gyerekeknél az autoimmun folyamat során a szervezet elkezdi pusztítani az inzulintermelő sejtjeit. Akkor válik láthatóvá a betegség, és jelennek meg az enyhe tünetek (bepisilés, sok ivás és sok pisilés), amikor az inzulintermelő sejtek 80-90 százaléka már elpusztult.
A szakemberek vallják, inkább egyszer bökjük meg egy gyermek ujját „feleslegesen” a vércukrát megmérve, mint a nyugtalanító tünetekre ne reagáljunk, és emiatt súlyos állapotban kerüljön kórházba a diabéteszes gyermek. Amikor egy gyermek bepisil, egyik napról a másikra elkezd rengeteget inni – többszörösét, mint amit korábban fogyasztott –, ok nélkül fogy, bágyadt, aluszékony, fontos, hogy a szülők mielőbb orvoshoz forduljanak, és kérjenek azonnali eredményt hozó vércukormérést. Minden házi gyermekorvosi rendelő kötelező tartozéka az ujjbegyes vércukormérő, nincs szükség laborba menni, sőt, komoly következményei lehetnek, ha a szülők ilyenkor napokat várnak egy vizsgálatra.
Miért a nagy sietség? A megtévesztően ártalmatlannak és enyhének tűnő tünetek csecsemőknél, kisdedeknél és óvodásoknál egy-két héten belül, az iskolás korosztálynál pedig egy hónapon belül súlyos tünetekbe fordulnak.
Kisfilmek a gyermekkori cukorbetegség felismeréséről
A Szurikáta Alapítvány online kampányt indított annak érdekében, hogy a szülők felismerjék a gyermekkori cukorbetegség tüneteit, és késlekedés nélkül orvoshoz forduljanak. Ugyanis, ha valóban 1-es típusú diabétesz áll a bepisilés, a gyakori vécére járás mögött, akkor a gyermeknek azonnali kórházi ápolásra, inzulinkezelésre van szüksége.
A rövidfilmekben négy érintett család osztja meg történetét, milyen jelek keltették fel a gyanút, hogy bepisilő gyermekük diabéteszes lett, valamint szakemberek segítenek felismerni a diabéteszes bepisilés jellemzőit, a cukorbetegség tünetegyüttesét.
Pantyi Petra 1-es típusú diabéteszes filmrendező pedig Marci és Nóra című spotjában a filmművészetet hívja segítségül, hogy a kamaszkorúak diabétesz tüneteire felhívja a figyelmet, és megmutassa, mik nehezíthetik a minél gyorsabb diagnózis felállítását.
Legyetek tájékozottak, és segítsetek a szülőknek felismerni a gyermekkori cukorbetegség tüneteit!
A rövidfilmek:
Hogyan ismerd fel a gyermekkori cukorbetegséget? c rövidfilm:
Marci és Nóra története:
Bővebb információ a gyermekkori cukorbetegségről és a tünetekről:
- A gyermekkori diabéteszről minden információt megtalálsz a Szurikáta Alapítvány weboldalán: szurikataalapitvany.hu
- Bővebben a tünetekről itt írunk: szurikataalapitvany.hu/sokat-kezd-inni-es-pisilni/bepisilt-merj-vercukrot/
- A kisfilmek megtekinthetők a Szurikáta Alapítvány Youtube-csatornáján: www.youtube.com/@szurikataalapitvany
közösségi oldalain:
www.facebook.com/szurikataalapitvany
www.instagram.com/szurikataalapitvany/
és az alapítvány újonnan indult TikTok oldalán:
www.tiktok.com/@szurikata.alapitvany
Az alapítványról – Korai felismerés, közösségépítés, klinikai háttér
A Szurikáta Alapítvány 2014-ben azzal a szándékkal jött létre, hogy támogassa az 1-es típusú diabéteszes gyermekeket és családjukat, és a korai felismeréshez szükséges információkat minél szélesebb körben megismertesse. Kezdettől fogva együttműködnek a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Bókay utcai diabétesz kórházi osztályának és szakrendelésének kollégáival. Pedagógusképzéseket (Diabétesz Tanoda) szerveznek, könyveket adnak ki, valamint érzékenyítő gyermekfoglalkozásaikkal ellátogatnak óvodákba, iskolákba.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)