Milyen a nárcisztikus gyerek?
Fontos kiemelni, hogy 18 év alatt senkire sem mondják, hogy nárcisztikus, kizárólag fiatal felnőttkortól diagnosztizálják ezt a személyiségzavart. Vannak azonban olyan jelek, amelyek figyelmeztethetnek, hogy gyerekünk ebbe az irányba halad. Ezek pedig a következők:
- hiányzik belőle az empátia,
- folyamatos dicséretet vár el másoktól,
- nem bírja a kritikát: gyakori, hogy a szülők burokban nevelik, és úgy tesznek, mintha a gyerekük sosem hibázna. Másokra is rászólnak, hogy ne kritizálják a kicsit, így ő azt hiszi, hogy mindent jól csinál, tökéletes.
- mindig győzni akar, és ezért képes bármit megtenni,
- mindenért másokat hibáztat,
- nem tud együttműködni másokkal,
- rendszeresen gúnyolódik, bánt, kritizál másokat,
- tévedhetetlennek tartja magát,
- felsőbbrendűnek érzi magát a többi gyerekhez képest.
Szakemberek szerint óvodáskorban teljesen természetes, ha a gyerek önközpontú, és még nem érti, hogy mások szükségletei éppolyan fontosak, mint a sajátjai. De kamaszkorban is előtérbe kerül az én, ebben az időszakban szintén természetes, ha a kamasz csak magával foglalkozik, hiszen ilyenkor fejtegeti azt, hogy ki is ő valójában és mit akar a világtól. Idővel azonban ennek az önközpontúságnak, ami a normális fejlődési folyamat része, csökkennie kell, hogy kialakulhasson egy egészséges önbecsülés.
Nárcisztikus szülő gyereke
Nagyon gyakran azért vesz fel ilyen személyiségjegyeket a kicsi, mert valamelyik szülőjén is azt látja, hogy felsőbbrendűnek érzi magát másoknál. Az első lépés tehát az önvizsgálat, ha aggasztó jeleket fedezünk fel gyermekünkön.
Gyakori szülői hibák
A nárcisztikus személyiségzavar nem örökölhető, ellenben a szülők viselkedése nagyban befolyásolja a gyerek önbecsülését.
Könnyen kialakulhatnak a nárcizmusra emlékeztető személyiségjegyek a gyerekeknél, ha:
- a szülő is nárcisztikus, azaz magát különlegesnek, tévedhetetlennek, felsőbbrendűnek gondolja. Ilyenkor a gyerek, mivel utánzás útján tanul, könnyen eltanulhatja ezt a gondolkodásmódot.
- túlzásba visszük a dicséretet. Sok szülő a dicséretet összekeveri a szeretettel, és mindig mindenért megdicséri a gyerekét. Természetes, ha a szülő úgy érzi, hogy az ő gyereke a legjobb, legszebb, legügyesebb. De ha ennek folyton hangot is ad, akkor a gyerek hajlamos lehet arra, hogy felsőbbrendűnek érezze magát a kortársaival szemben, vagyis megjelenhetnek a nárcisztikus személyiségjegyek. Dicséret helyett fontos, hogy megtanuljon hibázni. Így elfogadja majd, hogy vannak dolgok, amik nem sikerülnek, de ez az élet rendje.
- túlzásba visszük a kritikát. Ha egy gyereket sosem dicsérnek, ellenben folyton kritizálnak, és minden apró hibájára ezerszer felhívják a figyelmet, akkor az önbecsülés hiányaként védekezésképp megjelenhet a nárcizmus.
- a szülő elhanyagolja gyerekét. Ilyenkor is védekezésképp jelennek meg a nárcisztikus személyiségjegyek.
- a szülő bántalmazza a gyerekét.
- túlzó elvárásai vannak a szülőnek a gyerekével szemben. Ennek hatására túl alacsonyan vagy túl magasan kezdi el értékelni magát a gyerek.
- a szülő túlfélti vagy túlkorlátozza gyerekét. Az ez által kialakuló önbizalomhiányt a gyerek később nárcizmussal kompenzálhatja.
Kép: Depositphotos.com
Nárcisztikus gyerek "kezelése" - ezt tedd, ha észreveszed az első jeleket
Tanítsd empátiára!
Fontos, hogy megtanuljon együttérezni másokkal, elfogadni, hogy másoknak is vannak szükségleteik, és ezek eltérhetnek az ő igényeitől.
Biztosíts szeretetteljes légkört!
Tanítsd kedvességre, jószívűségre, neveld szeretetben, de figyelj, hogy ne dicsérd túl. Ha valamit jobban tud a kortársainál, attól még nem kell felsőbbrendűnek gondolnod őt és neki sem magát!
Segítsd, hogy egészséges önbecsülése alakulhasson ki!
Ne legyenek túlzó elvárásaid, ne kritizáld sokat és nem kell túlfélteni sem. Ezek ugyanis mind negatív irányba hatnak. A kitartását és az igyekezetét természetesen el kell ismerni.
Hívd fel a figyelmét rá, ha önzőn viselkedik!
Talán ez a legfontosabb. Meg kell értenie, hogy rosszul bánik másokkal, és hogy az miért nem jó. Figyeljétek mások viselkedéseit is, és ítélje meg ő is, hogy mi a helyes és helytelen, ezzel is tanul.
Olvasd el ezt is:
- Önbizalom vagy önelégültség? Így neveljünk magabiztos, de nem narcisztikus gyerekeket!
- Az önimádat fogságában - élet egy nárcisztikus szülővel
- Ragadozó a fedélzeten - amikor nárcisztikust látsz vendégül az otthonodban
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)