Kisgyerekkel a mindennapi életünk átalakul, már ritkábban találkozunk azokkal a barátainkkal, akikkel évekig a világot tudtuk együtt megváltani. Megvannak ők is, de már másról szól a hétköznapunk. A feladatok megváltoznak, és magukkal ragadnak. Teljes kezdőként, és civilnek érezve magunkat, érkezünk első alkalommal a játszótérre. Toljuk a babakocsit, hálóban a homokozójátékokat, meg az uzsonnát és a fogantyúra akasztva a kisrobogót. Egy újdon, eddig ismeretlen világba érkezünk.
A játszótér kicsiben szinte leképezi a teljes társadalmat. Írott és íratlan szabályai vannak, konfliktusok és érdekellentétek színtere. Időnként nekünk is újra kell értelmezni az élet szabályait, hisz a kicsik számára még nem világos sem az udvariasság, sem a békés egymás mellett élés, vagy az agresszió kerülésének szabálya. Ezeket nekünk kell képviselni, miközben egy kicsit mi is tanuljuk.
A játszótéri létezés beépítése a napi rutinba nem minden szülő számára könnyű. Sok nő utálja a játszóteret, és kényszerközösségnek éli meg a játszótéri felnőtt kapcsolatokat. Különösen a mai járványhelyzetben, ahol nehéz a helyzethez illő játszótéri szabályozást kialakítani. Van, aki azt is merényletnek fogja fel, hogy egy másik gyerek közelít az övéhez, más pedig engedi a közös homokozást. Van olyan szülő, aki nem is szereti minden nap ugyanarra a játszótérre vinni a gyermekét, mert nem akar a többi kismamával kapcsolatot kialakítani, elhatárolódik a játszótéri versenytől, mely általában kialakul a gyermekek különböző teljesítményei kapcsán.
Pedig a játszótér működhet, és sok esetben működik is közösségként. Talán épp emiatt van, hogy sok kertes házas szülő is játszótérre jár a gyerekével: a közösségi viselkedést tanulják itt a kicsik. Nem csak a jó levegő, meg a hinta kell a kicsiknek, hanem a többi gyerek is. Az életünk sava-borsa: a kapcsolataink.
A játszótéri barátságok a felnőttek között néha csak ezen az életszakaszon ívelnek át, amolyan „játszótéri barátságok”. A még otthon lévő kismamák élete sajátságos létezés, részben szabadság, részben egy nagyon megfeszített, fegyelmezett munka. Az otthon maradó és a dolgozó szülő napi ritmusa teljesen más, mindennapjaik fókuszában más értékek jelennek meg, és a kismama estenként nehezen tud értő közönséget találni dolgozó párjában a játszótéri mikrovilág kalandjaihoz. A nő, aki minden nap másik játszóteret keres a gyerekkel, nehezen élheti meg ennek az életszakaszasznak az örömét. Együtt vidámabb lehet.
A játszótéren hasonló élethelyzetben lévő szülők vannak, hasonló életkorú gyerekekkel. Ez könnyen közel hozhatja a szülőket is. Minden nap órákat töltnek együtt a hintákat lökve, és homoksütiket kóstolgatva. Szövődnek időleges, de komoly barátságok is a játszótéren, melyek akár életünk végéig megmaradhatnak, és a játszótéri kalandok folytatódhatnak ősszel a lakásban. Tanulhatunk egymástól, és van kivel megbeszélni az új élethelyzet kihívásait. Nyár végén előttünk állnak a hosszú hideg hónapok is, amikor egymás látogatása lehet az egyetlen mulatság.
A játszótéri közös délutánok jó esélyek lehetnekt barátságot kötni. És ez nem csak a gyerekekre igaz. Mi dönthetünk arról, hogy adunk-e erre lehetőséget, vagy sótlanul elvonulunk a gyerekkel, és várjuk, hogy a lurkó végre elérje az óvodást kort.
Indexkép: depositphotos
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)