Az agy magzati és kora gyermekkorban fejlődik leggyorsabban. Ebben a szakaszban programozódik be az az érési folyamat, amelynek eredményeképpen felnőttkorra kialakul a teljesen jól működő központi idegrendszer. Ha ebben a szakaszban porszem kerül a gépezetbe, még jóval később, iskolás korban is éreztetheti a hatását.
Az éretlen idegrendszer rizikófaktorai
Sokszor terhesség alatt vagy a szülés folyamán történik olyan esemény, amely negatívan befolyásolja az agy érési folyamatát. A várandósság alatti fertőzések, az anya dohányzása, a kezeletlen cukorbetegség és a magas vérnyomás, de még a vészes hányás is mind megnövelik a későbbi problémák megjelenésének kockázatát.
A legnagyobb veszélynek a koraszülöttek vannak kitéve: Griffel Tibor reflexológus elmondta, hogy a betöltött 26. hét előtt született babák 60 százalékánál figyelhetőek később az éretlen idegrendszer tünetei. Ezek leginkább mozgásfejlődési rendellenességekben, agyi eredetű izomgyengeségben, tanulási- és magatartásproblémákban jelentkeznek.
A komplikált szülés vagy a csecsemőkori súlyos betegségek (magas láz, sokkos állapot) szintén negatívan befolyásolhatják az idegrendszer későbbi fejlődését.
Az idegrendszeri éretlenség korai tünetei
Az éretlen idegrendszer bizonyos tünetei már 1-2 hónapos korban jelentkeznek. A szülőknek érdemes gyanakodni, ha az alábbi jelenségek közül egyet vagy többet észlelnek gyermekükön:
- Nem tartja a fejét
- Túl feszes vagy túl laza az izomzata
- Túl sokat sír vagy éppen soha nem hallani a hangját
- Aluszékony vagy ellenkezőleg, nagyon keveset alszik
Későbbi tünetek
Az éretlen idegrendszer markánsabb tünetei óvodás- és iskoláskorban jelentkeznek. A probléma rendkívül szerteágazó, a teljesség igénye nélkül a következő jelekre érdemes odafigyelni:
- Ügyetlen mozgás, a gyerek nem tud bukfencezni, mászókázni, ugrani
- Rendkívül gyenge kézügyesség
- Nem képes egyedül felöltözni, nem tud megtanulni cipőt kötni
- 5 éves kor után még mindig bepisil éjszaka
- Autóban, buszon, hajón rosszul lesz
- Fényre, hangokra, érintésre túl érzékeny
- Hiperaktív és kimerült pillanatok váltogatják egymást
- 8 évesen még mindig nem tudja a bal és jobb kezét megkülönböztetni.
Az idegrendszeri éretlenség kezelése
A gyanús tüneteket először érdemes a védőnővel és a gyermekorvossal megvitatni, ez utóbbi küldhet tovább a gyermekneurológiára. Az idegrendszer éretlensége valamilyen gyógytornával – TSMT, Alapozó terápia, Ayres-terápia – rendszerint sikeresen orvosolható.
Kapcsolódó cikkeink:
- Fejlesztő, játékos mozgás, mely felkészít az iskolára: a TSMT torna
- Alapozó terápia (Delacato-módszer): mozgással az értelmi fejlődésért
- Nincs rossz, ügyetlen vagy buta gyerek: Ayres-terápia, az észrevétlen gyógytorna
- Egy gyakori, mégis szinte ismeretlen rendellenesség: a szenzoros integrációs zavar
Kép: Oksana Kuzmina / shutterstock
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)