Nagy az öröm, amikor végre megbízhatóan szobatiszta lesz a gyermek, a szülő dolga azonban ezzel koránt sem ér véget.
A legtöbb gyereknek még évek kellenek, mire elég nagy lesz ahhoz, hogy megbízhatóan és teljesen önállóan el tudja intézni a kis- és nagy dolgát.
Óvodakezdés előtt sok szülő pánikol: noha viszonylag kevés kicsinél okoz problémát az elvárt szobatisztaság – bár ilyen is előfordul –, a 3 évesek nagy többsége még nem igazán tudja kakilás után rendesen megtörölni a popsiját. A szülők pedig nem biztosak benne, hogy az oviban ebben segítségükre lesznek.
Az aggodalom felesleges. Az intézményekben még egyáltalán nem elvárás a kiscsoportosok felé, hogy teljesen önállóan intézzék a vécézést, így ebben a korban még mindig ott a dadus, aki szükség esetén a segítségükre siet. 4-5 évesen azonban már általában elég hosszú lesz a karjuk ahhoz, hogy maguknak ki tudják törölni a popsijukat, a helyes technikát azonban meg kell tanítani nekik.
Különösen kislányos esetében kritikus higiéniai szempontból, hogy a megfelelő irányban végezzék a törlést.
Pisiléskor hátulról előre, kakiláskor előről hátra végezzék a mozdulatot. Így elkerülhető, hogy a végbélbe vizelet, vagy ami veszélyesebb, a hüvelybe széklet kerüljön. Amíg a kislány ezt nem tudja ebben a formában elvégezni, inkább segítsünk neki, vagy legalább felügyeljük a műveletet. Ha nem sikerült elég ügyesen, és széklet került a hüvelyébe, lehetőség szerint azonnal mosdassuk meg, így vehetjük elejét a kellemetlen fertőzéseknek.
Kisgyerekeknél nagyon fontos, de higiéniai szempontból felnőtteknek is ajánlható a nedves törlőkendő – vagyis a jól ismert popsitörlő – használata.
A teljesen felügyelet nélkül végzett vécézés az önállóság tanulásának egyik fontos mérföldköve.
Vannak gyerekek, akik alig várják, hogy idáig eljussanak, mások azonban kényelmesek, és még iskolás korban is elvárják a szüleiktől, hogy kitöröljék a popsijukat.
Amennyiben gyermeked ez utóbbi csoportba tartozik, de te egészen biztos vagy benne, hogy minden szempontból alkalmas lenne a feladatra, érdemes bátorítanod az önállóságra. Neki is magabiztosságot ad, ha ezt az 5-6 éves kortól már abszolút magánügynek tekinthető dolgot egyedül tudja intézni. Teljesen azonban kamaszkorig nem szabad őket magukra hagyni ebben a témában: a szülő tudjon róla, ha gyermekét hasmenés, székrekedés vagy bármilyen emésztési probléma gyötri. Tanítsd meg a gyereket arra, hogy a normális ürítési folyamat legkésőbb iskolás kortól csak rá tartozik, ám bármilyen rendellenességet észlel, jelezze és kérjen segítséget.
Indexkép: flickr - leyla_arsan
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)