Ahogy a kisgyerek növekszik, egyre gyakoribbá válik, hogy szorongani kezd - akár az ismeretlen dolgoktól, akár olyasmitől, amit korábban nagy örömmel végzett. A következőkben álljon néhány olyan technika, amelyek segíthetnek az iskoláskorú gyerekeknek abban, hogy legyőzzék az idegességet.
Szorongásoldó technikák
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Írás: Pszichológiai kutatások bebizonyították, hogy aki képes összetetten leírni a problémáját, az már meg is tette az első lépést a megoldás felé. A módszerek sokfélék lehetnek: van, akit az nyugtat meg, ha a zavaró dolgokat összeírja, majd látványosan eltépi a papírt, másnak inkább a néhány napon át megismételt írás bizonyul hatékonynak. Írhat a gyerek levelet is saját magának, amelyben megfogalmazza az érzéseit.
A probléma kibeszélése: Nyitottabb személyiségű gyermeknél, ha sikerült vele elég bizalmas kapcsolatot kialakítani, jó taktika, ha megkérjük, fogalmazza meg az érzéseit. A probléma szavakba öntése már eleve agymunkát igénylő feladat, amely során letisztulnak a kavargó gondolatok, és a végére talán már nem is tűnik olyan reménytelennek a helyzet. Az ilyen beszélgetések során fontos, hogy a szülő a lehető legkevesebb konkrét tanácsot adja, inkább csak akkor tegyen fel - nem faggatózó! - kérdéseket, ha a gyerek elakadt a mondanivalója folyamán. Kisebbeknél sokat segíthet, ha elmeséljük, mi magunk hogyan küzdöttünk meg ugyanezzel a problémával, amikor az ő korukban voltunk. Ez ugyanis megérteti velük, hogy nincsenek a helyzetükkel egyedül.
Irány a természet! Nincs rosszabb technika a szorongás oldására, mint begubózni a számítógép elé. Vegyük inkább rá a gyereket néhány gépmentes napra, és menjünk kirándulni! A természet felszabadító hatása, és az eközben jó eséllyel kialakuló szülő-gyerek beszélgetés minden bizonnyal meg fogja hozni a gyümölcsét.
Izomlazító technikák: Már a viszonylag fiatal gyerekeknek is meg lehet tanítani néhány egyszerű relaxációs módszert. Egyszerű és hatékony technika például az izomcsoportok sorozatos ellazítása: a kar, a láb, a has stb. izmait először megfeszítjük néhány másodpercre, majd lassan kiengedjük. Gyakran már ennyi is elég ahhoz, hogy múljon a szorongás.
Zenehallgatás: Léteznek kimondottan gyerekeknek szóló relaxációs zenék, például ismert rajzfilmek betétdalai zongorán lejátszva. Másokat pedig kifejezetten lenyugtat és feltölt egy kis ének vagy tánc.
Fülmasszázs: A kínai gyógyászatban évezredek óta bevett technika a test különböző pontjainak finom dörzsölése. Tanítsuk meg a gyermeknek a következő gyakorlatot: a hüvelykujját helyezze a fülcimpája hátsó oldalára, a másik négy ujját pedig előre. Masszírozza így a fülét öt másodpercig, majd ugyanezt ismételje meg a másik oldalon.
Mindfulness: A mindfulness lényege nagyon leegyszerűsítve annyi, hogy érzéseinket - legyenek akár pozitívak akár negatívak - külső szemlélőként figyeljük. Noha a módszer hasznos voltáról nem minden szakértő van meggyőződve, időnként mindenképpen előnyös lehet alkalmazni. Ha ugyanis sikerül érzelmileg legalább valamennyire kivonni magunkat a probléma alól, valószínű, hogy a megoldást is könnyebben megtaláljuk.
Meleg vagy hideg fürdő: Egy jó fürdő nyugodt körülmények között felüdíti a testet és a lelket.
Testmozgás:A mozgás során endorfin, vagyis boldogsághormon szabadul fel a szervezetben, így egy kiadós futás után máris szebbnek tűnik a világ.
Meditáció: A meditáció rendszerint olyan lelkiállapotra utal, amikor a testet tudatosan ellazítjuk, és szellemünket átengedjük a nyugalomnak és a belsőnkre való koncentrálásnak. Nagyszerű meditációs gyakorlatokat találsz itt: Meditációs gyakorlatok gyerekeknek
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)