A kisfiú – akit egyelőre nem neveztek meg – az ablakon vetette ki magát, abban bízva, hogy a rajzfilmbéli jelenethez hasonlóan az esernyő, amit a kezében tart, megállítja majd a zuhanást és szépen leereszkedhet vele a földre. A kisfiú túlélte az esést, s bár komoly sérüléseket szenvedett, orvosa szerint csodával határos módon nincs életveszélyben.
Az egyik szemtanú nyilatkozata szerint a kis „szuperhős” annak köszönheti életét, hogy esés közben megakadt a ház előtt a levegőben futó kábelekben, ami jócskán lelassította őt közvetlenül a becsapódás előtt. A kizuhant fiú körüli sürgést-forgást videóra vette egy szemtanú, a felvételen jól látszik, hogy mozdulatlan fia láttán az édesanyja összeesett mellette. A képanyag egy pillanatra az épületet is mutatja.
Mivel hasonló balesetek máskor is megestek már az országban, felmerült annak a lehetősége, hogy a rajzfilmekhez – a nyugati országokhoz hasonlóan – társuljanak korhatár-jelzések. A téma heves vitákat váltott ki.
Már nem először merül fel a világban, hogy a gyerekek számára ártalmas a televízióban látott erőszak, vagy a képtelen események sora. Természetesen a mesekönyvek lapjain is találkozhatnak valószerűtlen történésekkel, azokat azonban csak annyira látják reálisnak, amennyire azt képzeletük engedi.
A sok mesét olvasó/hallgató gyermekekben kialakul az úgynevezett „mesei kettős tudat”: vagyis annak ellenére, hogy az adott helyzetben ugyanúgy izgulnak és feszülten koncentrálnak, mint egy valós szituációban, ezzel együtt jelen van a tudat, hogy a mese nem valóságos. A rajzfilmek esetében már nem vehető annyira biztosra, hogy a gyermek mit vél igazinak és mit nem, hiszen a mozgó, hangot kiadó képek semmit nem bíznak a fantáziára, a kettős tudat vagy megjelenik, vagy nem.
Ezért is érdemes megfontolni, mit engedünk egyedül nézni gyermekünknek. A mesék helyes értelmezéséhez mindenképpen közös, könyvből való meséléssel segíthetjük hozzá. A mozgóképek, rajzfilmek kapcsán pedig teremtsünk alkalmat a beszélgetésre, hogy tisztázni tudjuk a gyermek fejében, mi valóságos és mi nem.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)