A lázgörcs (lázas konvulzió) a kisgyermeki agy jellemző válasza a lázra, mint ingerre. Óriási szerencse, hogy a lázgörcs közel sem olyan veszélyes, mint amilyennek látszik! Általában nincsen (hosszú távú) károsító hatása. A szülő annyit tehet, hogy lázgörcs közben igyekszik a sérüléstől megóvni gyermekét, a görcs lezajlása után pedig biztosítja számára a kellő pihenést, nyugalmat, majd gyermekorvossal megvizsgáltatja a kicsit.
Tünetek
A lázgörcs tünetei az enyhe körkörös szemmozgástól a súlyos rázkódásig, rángásokig, izomgörcsökig terjedhet.
Melyek még a jellemző tünetek?
- 38°C feletti láz
- tudatvesztés
- karok és lábak mindkét oldali rángó mozgása
- körkörös szemmozgások
A görcs lehet egyszerű és összetett:
- Egyszerű lázgörcs: ez a gyakoribb eset, a görcs néhány másodperctől akár 15 percig is terjedhet. 24 órán belül nem tér vissza, jellemzően tónusos-klónusos görccsel kezdődik (hasonlóan az epilepszia egyik típusához). Viszont a roham nem csak az egyik testfélre korlátozódik.
- Komplex lázgörcs: 15 percnél tovább tart, 24 órán belül megismétlődhet, és korlátozódhat csak az egyik testfélre.
- A lázgörcs gyakran akkor jelentkezik, ha a kisgyermek láza hirtelen emelkedik, és lehet akár a betegség első jele is.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Lázgörcs esetén orvosi segítséget kell kérni, még akkor is, ha az első alkalommal fordult elő és csak néhány másodpercig tartott. Ha a lázgörcs 10 percnél tovább tart, mentőt kell hívni!
Az alábbi kísérő tünetek is fontosak:
- hányás
- nyakmerevség
- légzési nehézség
- extrém aluszékonyság
A lázgörcs okai
Vírus- vagy baktériumfertőzés
A gyermekkori lázgörcs hátterében általában leggyakrabban vírus- vagy baktérium-eredetű fertőzés áll. Tipikusnak számít ezek között a légúti fertőzés, vagy a rózsahimlő. Kevésbé gyakori, de igen súlyos lehet az agyat érintő bármely fertőzés, pl. az agyhártyagyulladás (meningitisz), vagy agyvelőgyulladás (enkefalitisz). E kettő egyébként láz nélkül is okozhat görcsös állapotot.
Védőoltást követő görcsök
Egyes védőoltások után kialakulhat lázgörcs, pl. a di-per-te (diftéria, pertusszisz, tetanusz), vagy az MMR (kanyaró, mumpsz, rubeola) védőoltásokat követően. Enyhe láz, hőemelkedés a védőoltás beadása után jelentkezhet. A lázgörcs itt nem a védőoltás, hanem a láz miatt jön létre.
Kockázati tényezők
Csecsemő- és kisgyermekkor
A legtöbb lázgörcs 6 hónapos – 5 éves kor között fordul elő. 6 hónap alatt nem jellemző, 3 év felett pedig csökkenő számban észlelhető. A gyakorisága kb. 1:25, tehát 4% körüli érték.
Családi halmozódás
Egyes esetekben megfigyelhető a lázgörcs örökletes vonása is. Bizonyos gének hordozhatják az ezzel kapcsolatos nagyobb fogékonyságot.
Szövődmények
Bár a lázgörcs látványa a szülőben igen mély nyomot hagy, a legtöbb roham szerencsére nem jár következményekkel. Az egyszerű lázgörcs nem okoz agykárosodást, mentális visszamaradottságot, tanulási problémákat, és semmiféle agyi zavarra sem utal.
A lázgörcs a későbbi epilepsziának sem előjele, itt ugyanis a görcsképződés az abnormális agyi elektromos aktivitás következménye. Az esély, hogy a lázgörcsöket produkáló gyermek epilepsziás legyen, nem több mint 1%.
Visszatérő lázgörcsök
A gyermekkori lázgörcs egyetlen fontosabb szövődménye, hogy a lázgörcs visszatérhet. Ez a jelenség a gyermekek mintegy 30%-ánál fordul elő.
A lázgörcs kiújulása jellemzőbb, ha:
- már alacsonyabb láz esetén is kialakult az első roham
- a láz kialakulása után gyorsan fellépett a görcsös állapot
- a gyermek gyakran lázas
- közvetlen hozzátartozó betegségtörténetében is volt/van lázgörcs
- 15 hónapos kor alatt jelentkezett az első lázgörcs
A lázgörcs diagnózisa
Lázgörcs után az alábbi vizsgálatokat kell elvégezni a kisgyermeken:
- fizikális vizsgálat,
- vérkép- és vizeletvizsgálat.
Ezek általában elegendőek a valószínűsíthető ok feltárásához.
Ha az orvos központi idegrendszeri fertőzésre gyanakszik, végezhetnek lumbálpunkciót is (gerinccsapolás, ahol kis mennyiségű agy-gerincvelői folyadékot, likvort vesznek le vizsgálat céljából). A likvorból meghatározható, ha fennáll-e agyi, vagy gerincvelői fertőzés. Komplex roham esetén célszerű lehet EEG-vizsgálat végzése is.
Kezelés, gyógyszerek
Görcsroham idején nem szükséges a láz csökkentése. Ilyenkor ne próbáljunk gyógyszert adni, mert fennállhat a fulladás veszélye! Hasonlóképpen ne próbálkozzunk hűtőfürdővel sem. A legjobb, ha a görcs idején a kicsi a földön, vagy az ágyon fekszik.
A legtöbb lázgörcs néhány percig tart. Ha a lázgörcs 10 percen túl is fennáll, vagy ismétlőd rohamok esetén azonnali orvosi segítséget, mentőt kell hívni.
Súlyosabb esetek, epizódok
Ha a lázgörcs 15 percnél is tovább tart, az orvos rendelhet végbélen át, vagy injekcióban (vénásan) adott készítményeket a görcs megállítására.
Ha a görcs súlyos fertőzés következménye, vagy a fertőzés forrása nem meghatározható, a gyermeket további megfigyelésre kórházban tarthatják. Egyszerű lázgörcs esetén általában nem szükséges a kórházi tartózkodás.
Amit otthon a szülő is megtehet
Lázgörcs kialakulása esetén maradjunk nyugodtak, és próbáljunk az alábbiak szerint cselekedni:
- fordítsuk a kicsit az egyik oldalára, vigyázzunk, hogy le ne eshessen az ágyról
- maradjunk a közelben, próbáljuk megnyugtatni
- távolítsunk el minden éles, kemény tárgyat a közeléből
- vegyük le róla a szoros, akadályozó ruházatot
- a görcs közben ne akadályozzuk, ne igyekezzünk őt lefogni
- a kicsi szájába semmit se tegyünk bele roham közben
Figyelni kell az órát, mennyi ideig tart a roham, figyelni kell a roham természetét, melyik testtájon kezdődött, merre terjedt stb. Ez segítheti később az orvos munkáját, a diagnózist.
Számos kisgyermek nem sokkal a lázgörcs után ismét vidáman játszik és szaladgál. Ha nyugodtak maradunk, mindent alaposan megfigyelünk és időben hívjuk az orvost, ezzel mindent megtettünk, amit megtehettünk kisgyermekünk érdekében.
Szerző: dr. Székely Gábor
Forrás: Egészségkalauz
Felhasznált linkek:
http://www.egeszsegkalauz.hu/keresok/betegseg-es-tunet/lazgorcs-gyermekkorban-113300.html
http://www.egeszsegkalauz.hu/keresok/betegseg-es-tunet/
http://www.egeszsegkalauz.hu/gyermekbetegsegek/
Fotó: Getideaka - FreeDigitalPhotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)