Egy 1933-as definíció szerint az erdei iskola lényege, hogy gyengébb gyermekeinket a megszokott környezetből való kiemelés által, a friss levegő, mozgási lehetőség segítségével megerősítsük. Ma is érvényes -sőt, talán igazabb is- ez a definíció, hiszen a legtöbb gyermek kis-, vagy nagyvárosokban él, s a technika fejlődésével többségük inkább a számítógép előtt tölti délutánjait ahelyett, hogy a szabad levegőn játszana.
Az erdei iskolákban a tanulók egy újfajta oktatási módszerrel ismerkedhetnek meg. Azáltal, hogy a megszokott környezettől eltérő helyen tartózkodnak, bizonyos szintig egymásra vannak utalva, ami fejlesztheti alkalmazkodóképességüket. Amellett, hogy szórakoztató módszerrel sajátíthatnak el ismereteket, szabadidejüket is hasznosan tölthetik társaikkal, s civilizált szórakoztatóeszközeink hiányában saját leleményességüket felhasználva találhatnak ki szabadidős foglalkozásokat.
Tehát az erdei iskolák azon túl, hogy közösségformáló erejükkel javítják gyermekünk társas viselkedését, egy érdekesebb tanulási módszert is biztosítanak; a megszokott, monoton tanítási órák helyett gyermekeink megismerés útján tanulhatnak.
A hagyományos oktatás, és az erdei iskola közötti különbségek:
- Az erdei iskolákban a tanuló kevésbé kötött formában vesz részt az órákon.
- A környezetében látottak élményei alapján rögzülnek benne, így nincs szükség "magolásra".
- A környezet megismerése- biológia órától eltérően - a gyermek saját tanmenete szerint alakul, nincs rákényszerítve a könyvekben meghatározott tanulási sorrend.
- Míg hagyományos órákon a tankönyv a tanulás alapja, az erdei iskolákban közvetlen megismerés által, spontán tanulhatnak a gyermekek.
- Hagyományos oktatásban a tanulás csak egyetlen diákon múlik (vagy megtanulja, vagy nem), az erdei iskolákban azonban a gyermekek közösen tanulnak.
Sajnos még mindig nem elég iskolában alkalmazzák ezt a nagyszerű oktatási módszert, pedig több minisztériumhoz is benyújthatók az ezzel kapcsolatos pályázatok, így a költségek -vagy azok egy része- elkerülhető. Ma már számtalan, bejegyzett erdei iskola között válogathatnak a pedagógusok, s a megfelelő helyszínt, környezeti adottságot figyelembe véve a tanmenethez igazíthatják a szabadságórákat. S hogy gyermekeink megtanulják értékelni és megóvni a természetet, élvezzék a közös játékokat, és magát a tanulást, elengedhetetlen, hogy a tanterem falain kívül is megismerjék mindazt, amiről addig csak a könyvekben olvastak.
További információk:
http://www.erdeiiskola.lap.hu/
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: