Egyrészt a nők bizonyos százalékának a gyerekszületés előtt is volt munkahelye, és a legtöbb esetben visszavárják őt oda, másrészt erre a cégeket törvény is kötelezi. Amennyiben ez nem így történne, akkor beszélünk álláskeresésről.
A GYES mellett sok nő tanul, képzi magát, ha nem, akkor is van esélye arra, hogy kikristályosodjon benne, hogy mi érdekli, mivel szeretne foglalkozni. Minden ember elhivatott valamely irányba, akár egy hobbi formájában is. Ez már segíthet annak megtalálásban, hogy merre is induljon. Igaz, hogy anyagi kérdés is az, hogy tanuljunk valamit és nem is olyan régen GYES mellett ingyenes volt a továbbképzés lehetősége, vagy sok nő már a baba előtt tanult valamit, szerzett diplomát.
Tehát tudjuk, hogy mi az érdeklődési kör, a preferált szakmák, az elhelyezkedési esélyek, ennek ismeretében célszerű megírni, "domborítani" az önéletrajzot is. Mindenképpen arról a területről érdemes többet írni benne, amelyek számításba jöhetnek. Természetesen érdemes "fejvadászok" segítségét is lehet kérni, hiszen ők az álláskeresőktől a legtöbb esetben nem kérnek pénzt, viszont az önéletrajzot tárolják az adatbankjukban, és megfelelő álláslehetőség esetén megkeresik az álláskeresőt. Ez is egy alternatíva.
Itt jön az a kérdés is számításba, hogy az újonnan munkát vállalt anyuka elmondja-e az esetleges állásinterjún, hogy kisgyereke van, és hogy vajon mit tesz akkor, ha beteg lesz a gyerek (hiszen egy 2-3 éves, ahogy bekerül a közösségbe természetszerűen sokat beteg).
Azt muszáj elmondani, hogy magánéletileg milyen helyzetben van az anyuka, és azt is, hogy mekkora a gyereke. Viszont azt érdemes átgondolni, hogy milyen megoldást talál az édesanya arra, ha beteg lesz a csemete. Ebben az esetben érdemes keresni egy nagymamát, egy családtagot, aki szívesen vállal pár napot is lábadozás idejére, de az orvoshoz járkálásra azt az egy napot, vagy fél délelőttöt az anyukának érdemes vállalnia.
Igen divatos napjainkban baby sitter alkalmazása, ezt érdemes megfontolni, hogy "áthidalásként" a munkára való teljes átszokásig, és akár pár délután az anyuka kikapcsolódására is hasznos segítség lehet. Amennyiben az anyuka a cégnek az állásinterjún megnyugtató választ ad arra, hogy megoldott a gyerekfelügyelet betegség esetére, remélhetőleg nem lesz probléma ez a tény.
Teljesen más életforma már az, hogy: reggel rohanás a bölcsibe vagy oviba, anyuka, apuka munkahelyre, délután munka után rohanás haza, házimunka, és mellette természetesen foglalkozni is kell a családdal. Az első időszak nehéz, ezt érdemes tudni, és elfogadni, és ennek megkönnyítésére vagy az anyuka lelkének "könnyítésére" azt javasolnám, hogy ezt fogadjuk el, hogy ez az élet velejárója, és a családban mindenkinek szüksége is van erre.
Az anyukának azért, hogy emberek között legyen, kicsit kiszakadjon otthonról, azzal foglalkozzon a legszerencsésebb esetben, amit szeret, és remélhetőleg feltöltődve, új élményekkel telve térjen haza. A csemetének azért, mert megtanulhat működni egy közösségben, hiszen amennyi kihívásnak vannak is ők kitéve, annál sokszínűbb és életrevalóbb emberpalánta lesz belőlük. Megtanul olyan szociális interakciókat folytatni a kortársai között, amelyeket - hiába van egész nap játszótéren - nem sajátíthat el másképpen. Másrészt megtanul a kisgyerek anyuka folytonos jelenléte nélkül is boldogulni, és elindulni már-már a saját kis élete, érdeklődési köre felé. Apuka meg egy olyan anyukát kap esténként vissza, aki már telve van új élményekkel, nemcsak az otthonlét körül forognak a gondolatai, és felfrissülhet akár a párkapcsolata is.
A gyerekbetegségek is az élet velejárói, felkészítik a gyereket a közösségi életre, lehet húzni akár 5-6 éves korig, de elkerülni nem lehet. Minél kevésbé fél ettől az anyuka, és felkészül rá, annál könnyebb mindkettőjüknek átesni rajta.
Napjainkban egyre több a gyermekét egyedül nevelő anyuka, nekik is ugyanezeket tanácsolnám, és legfőképpen azt, hogy nekik is ugyanolyan szükségük van más emberek társaságára, más ingerekre is. És ugyanúgy mindkettőjük számára fontos az, hogy a napjuk bizonyos részét más közösségben töltsék. Sőt az egyedülálló, kisgyerekes anyukáknak szinte még fontosabb az, hogy néha kikapcsolódjanak, érezzék, hogy ők is fiatal, tettrekész nők (amellett, hogy kisgyerekük van).
Amennyiben nem érintettem egy-egy kérdést, amely felmerül az olvasóban, szívesen várom ezeket.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)