1. Korlátok
Állítsunk fel világos, egyértelmű korlátokat arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig internetezhet, milyen honlapokat látogathat, kikkel és miről beszélgethet. A kamaszkort még el nem ért gyerekeknél nyugodtan telepítsünk a telefonjukra vagy a családi gépre szűrőprogramot, amely nem is engedi, hogy neki nem való tartalmakba fusson, az időlimit lejártával pedig egyszerűen kikapcsolja a készüléket.
(Olvasd el ezt is: Felnőtt honlapok letiltása és időkorlát: 6 szűrőprogram a gyerek biztonságos netezéséhez)
2. Bizalom
Az egymásba vetett bizalom és az őszinte beszélgetések minden életkorban elengedhetetlenek, kamaszkortól pedig már csak erre, nem pedig a külső korlátokra támaszkodhatunk. A kezdetektől próbáljunk meg olyan viszonyt kialakítani a gyerekkel, hogy adjon a szavunkra, és ha bajba került – akár úgy is, hogy a saját hibájából – merjen segítséget kérni.
3. Offline programok
Bár néha hasznos az unatkozás is, hiszen ez ébreszti fel a szunnyadó kreativitást, mi szülőként is gondoskodhatunk arról, hogy a gyereknek minél kevesebb ideje legyen a telefonján lógni. A sportoló vagy délutánonként egyéb elfoglaltságot űző, hétvégenként a családjával és a barátaival tartalmas programokon részt vevő gyereknek ideje sincs a korlátlan netezésre. Még a kamasznak is igénye van a családjával töltött együttlétre, hiába állítja az ellenkezőjét.
4. Ismerjük meg, amit szeret
Ha tudni szeretnénk, mivel tölti gyermekünk a neten az idejét, ismerjük meg, amit használni szokott. Nyugodtan lehet vele néha párban játszani, megismerkedni a TikTokkal, és felregisztrálni az Instagramra, Snapchatre. Nem azért, hogy kémkedjünk utána, hanem hogy legalább valami fogalmunk legyen arról a világról, amelyben az életét éli.
5. Fogadjuk el a változásokat
Az idő kerekét nem fogjuk tudni visszaforgatni. A gyermekünk kamaszkora éppúgy különbözik a mienktől, ahogy a mienk is különbözött a szüleinkétől vagy pláne a nagyszüleinkétől. Ne kritizáljuk, ne sajnáljuk le őt, mert ezzel csak falat húzunk magunk közé. Forduljunk felé nyitott érdeklődéssel!
Kapcsolódó cikkeink:
- Felnőtt honlapok letiltása és időkorlát: 6 szűrőprogram a gyerek biztonságos netezéséhez
- Nyílt levél egy anyától kamasz gyermekéhez, aki épp hülyeséget csinált
- "Ne add fel! Ne utálj meg engem!" - ezt kérné tőled kamaszod, ha beleshetnél a gondolataiba
- 8 képesség, amelyre a versenysport tanítja a gyereket
Kép: Syda Productions / shutterstock
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)