Kovács Ildikó önvédelmi szakértő szerint az önvédelmi oktatáson való részvétel rendkívül hasznos sport, hiszen azon túl, hogy a fizikai kondíciót és állóképességet javítja, a bármikor felmerülő krízishelyzetekben is segítséget nyújt. A szakértő összegyűjtött 7 okot arra, miért éri meg önvédelmi edzésen való részvételre biztatni kamasz gyerekeinket.
1. Az önvédelmi oktatáson nem csak gyakorlati, hanem elméleti tudást is kapnak a kamaszok, így szóbeli és fizikai atrocitás esetén is eredményesen meg tudják magukat védeni. Azok számára, akik szeptembertől egyedül közlekednek majd az otthonuk és az iskola között, ez különösen hasznos lehet.
2. A fiatalok elsajátítják azt is, miként kell a leghatékonyabban segítséget kérni, vagy hogyan tudnak egyszerűen, de eredményesen beavatkozni akkor, ha a környezetükben bántalmaznak valakit – legyen szó iskolai erőszakról, vagy az utcán látott támadásról.
3. Az önvédelmi oktatások során igazoltan javul a fiatalok a döntéshozatali képessége, gyorsabban, határozottabban fognak cselekedni, ez pedig az életük más területein, így iskolai teljesítményükben is pozitív változást eredményez majd.
4. Tekintettel arra, hogy az edzések során a támadási szituációkat és azok elhárítását jobb és bal oldalra egyaránt gyakorolják a kamaszok, jelentős mértékben javul az egyensúlyérzékük. Ráadásul a technikák gyakorlása közben mindkét agyféltekéjüket dolgoztatják, amely hosszú távon szintén az iskolai teljesítmény növekedést eredményezheti.
5. Az önvédelmi oktatás elméleti és gyakorlati tudása révén a fiúknál már néhány hónap alatt kialakul egy magabiztos, oltalmazó, védő, segítő magatartás, melyet felnőttként is saját magukénak tartanak majd.
6. A lányoknál a támadási helyzetek gyakorlásával nem csak egy határozott, tudatos fellépés alakul ki, hanem egy olyan megelőző látásmód is, amely megakadályozza például azt, hogy később bántalmazó párkapcsolatba kerüljenek.
7. A fiatalok pontosan tudni fogják, hogy mire képes a testük, miben ügyesek, melyek azok a technikák, amelyekkel hatékonyan meg tudják védeni magukat támadási helyzetben. Ha az önvédelmi edzéseket már nyáron elkezdik, könnyebben tudják majd folytatni rendszeres mozgásként iskolai időben is. Ez a tudás pedig akár életeket is menthet.
Névjegy
Kovács Ildikó önvédelmi instruktor közel másfél évtizede űz többféle harcművészeti stílust és küzdősportot, nyolc éve pedig speciális, női önvédelmi képzéseket is tart. Évente mintegy 150 előképzettséggel nem rendelkező tanítványt készít fel fizikálisan és mentálisan. A képzésein elsajátított védekező technikákat a résztvevők éles helyzetekben is eredményesen alkalmazzák. Úgy véli: az önvédelem olyan tudás, amelyet mindenkinek el kellene sajátítania.
Kapcsolódó cikkeink:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)