Aggodalomra adhat okot a magyar szülők számára Viki esete, eddig ugyanis csak külföldön terjedt a Kék Bálna nevű halálos játék, melyet felnőttek találtak ki és terjesztettek el a fiatalok körében. Ha igaz, amit az anya állít, az azt jelenti: a kegyetlen "játék" Magyarországra is eljutott.
Megdöbbentő részleteket mesélt el a debreceni anyuka, írja a Szeretlek Magyarország. 15 éves lánya tavaly januárban akasztotta fel magát, tette előtt értetlenül és megdöbbenéssel álltak az őt ismerők. Viki jól tanult, s békés, szerető családban nevelkedett.
„Az újságban olvastam erről a játékról, és eszembe jutott, hogy a lányom halála előtt rendszeresen rajzolt a füzeteibe bálnákat. Ez akkor még nem tűnt fontosnak, ám miután megjelentek az öngyilkosságra buzdító kihívás részletei, összeállt a kép: a kislányomat valakik beszervezték ebbe a szektába!" - mondta a Ripostnak a lány anyukája.
Viki az utolsó időkben - akkor még érthetetlen okból - számsorokat is lejegyzett, majd kisatírozta azokat, mintha teljesítette volna a feladatokat, amiket a számok jelöltek. Ez is a játékban való részvételre utalhat, a Kék Bálna játékban ugyanis különféle beteges küldetéseket kell teljesíteni, melyek közül az utolsó feladat pedig az öngyilkosság.
Az anya elolvasta lánya utolsó üzenetét is, melyben arról beszélt barátainak, hogy nem akar öngyilkos lenni, nem meri megtenni. Ők azonban elbúcsúztak tőle - tudtak tervéről, ennek ellenére senki sem beszélte le róla.
2015 novemberében a lány legjobb barátja és osztálytársa, Peti is öngyilkosságot követett el, tragikus tette előtt az ő viselkedése is megváltozott. "Több egyezést is találtam Viki és barátja halálával kapcsolatban, amik arra utalnak, hogy mindketten részt vehettek ebben a szörnyű kihívásban. Viki elfordult a családtól, letörölte az összes közös fotóinkat a Facebookról. Ugyanígy tett Peti is, pedig mindkét gyerek szerető, békés családban nevelkedett" - mondja Viki édesanyja.
Az anya állítása szerint haláluk előtt mindketten bálnákat rajzolgattak, s utolsó írott üzenetében Viki Bálnának szólította Petit.
Miért épp bálna? A halálcsoportok nevében visszatérő motívum ez a kifejezés - egyes feltételezések szerint azért, mert a bálnák gyakran együtt vetik magukat partra, s végső soron "csoportos öngyilkosságot" követnek el. Így válhatott a bálna az öngyilkosság szimbólumává.
A rendőrség arra kérte a szülőket, hogy ellenőrizzék, milyen honlapokra látogatnak gyerekeik, kivel kommunikálnak az interneten - írta az MTI.
A brutális játék az interneten terjed. A tiniket előbb kérdésekkel tesztelik, hogy kiderítsék, vannak-e öngyilkossági hajlamaik. Megpróbálják kiismerni őket, kiszedik belőlük problémáikat, legféltettebb titkaikat.
Ezután feladatokat adnak nekik: például kárt kell tenniük magukban, vagy fájdalmat kell okozniuk maguknak. A "játék" végén, amikor megbizonyosodtak arról, hogy a gyerek készen áll az öngyilkosságra, egy utolsó, kegyetlen üzenetet küldenek neki. Ebben felsorolják minden problémáját, amit korábban feltárt előttük, majd közlik a kamasszal, hogy mindezekre egyetlen megoldás van: az öngyilkosság.
A médiában több döbbenetes esetről számoltak már be, melyek a Kék bálna játékhoz kapcsolódhatnak: két 15 éves orosz lány ugrott ki egy ház 14. emeletéről, egy 12 és egy 13 éves diákot pedig kórházba szállítottak, mert egy kihívást elfogadva túl sokáig tartották vissza a lélegzetüket az iskolai szünetben... Egyes becslések szerint már több, mint száz fiatal áldozat halála köthető a játékhoz csak Oroszországban, azonban további halálesetek történtek Lengyelországban, Romániában és Ukrajnában, Kazahsztánban és Kirgizisztánban is.
A Kék bálna játék mögött álló Filipp Bugyejkint már letartóztatták - a férfi 17 fiatal halálért való felelősségét ismerte el. Egy VKontakte nevű oldalon (mely az "oroszországi Facebook") hozott létre egy halálcsoportot, s itt terjesztette embertelen ötletét és a brutális kihívásokat. A VKontakte most már zárolja azoknak az adatlapját, akiknél a halálcsoporthoz köthető bejegyzéseket találnak, azonban egyre több hasonló oldal és csoport működhet.
Ha a fenti jelek bármelyik tapasztalod gyermekeden, ha viselkedése megváltozott, nagyon figyelj rá! Amennyiben úgy látod, nem tudjátok kezelni a problémát, mindenképpen kérjétek szakértő segítségét is.
Egy fiatal lány fontos üzenete a kamaszoknak - azoknak is, akik már kapcsolatba kerültek a Kék Bálnával:
Telefonos lelki segély: ha úgy érzed, bajban vagy, keresd bátran az ingyenes telefonos lelki segélyszolgálatot a 116-123-os telefonszámon!
Telefonos alkalmazáson keresztül is kérhető segítség:
Az UNICEF HelpAPP a kezedbe adja a segítséget. Bántanak? Veszélyben érzed magad?
Csak egy gombnyomás, és segítséget hívhatsz. Nem tudod mit tegyél, ha verekedést látsz? Segíteni szeretnél egy barátodnak, akit csúfolnak?
Az UNICEF HelpAPP alkalmazásában megtalálod erre is a megoldást!
Az alkalmazást itt töltheted le: HelpAPP
Nem kellett sokat várnunk az ütős válaszra: Jocó bácsi, az ismert történelemtanár most olyan ellenkampányt indított, amelyben minden kamasznak részt kellene vennie! Csatlakozz Te is a Zöld Elefánt kihíváshoz!
Olvasd el ezt is: Ne legyél benne biztos, hogy a te gyereked nem csinálja!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)