Amikor gyermeked sok kihívással néz szembe, természetes, hogy időnként elhagyja magát. Az elvárások, a pubertáskori hormoningadozás, annak kiderítése, hogy kik is ők valójában és hogy mindezek miatt néha nem férnek a saját bőrükbe – ezek együtt mind nehezítik az életét. Még a legtöbb odafigyelést gyakorló szülők számára is kihívás, hogy megállapítsák: gyermekük apátiája, dührohamai csak a tinik szokásos világfájdalmának hullámai, vagy valami több. Amiről szó van ugyanis, komoly lelki és testi probléma, mely veszélyezteti elszenvedőjének egészségét, mi több, akár az életét is.
A depresszió tünetei és felismerése:
-
Miért nagy a felelősséged a felismerésben?
Szemben a felnőttekkel, akik képesek felismerni problémáikat és megoldást keresni rájuk, a tinik azoktól függnek, akik felelősek értük: szülők, tanárok, gondviselők. Ha a körülöttük élő felnőttek nem veszik észre a bajt, ők nem tudnak segíteni magukon. Ezért, aki gyerekekkel foglalkozik, fontos, hogy ismerje a jeleket és azonnal lépni tudjon, ha szükséges. Egyszerűnek tűnhet a felismerés, de távolról sem könnyű kiválogatni a kamaszok szélsőséges reakciói közül azt, hogy mi igényel cselekvést.
-
Mik a legjellemzőbb tünetek?
Ha ideges, esetleg reménytelen, állandóan sír – különböző okok miatt –, teljesen érdektelenné válik, és ebben a negatív érzelmi hullámban nincs szünet, akkor gyanakodnod kell. Vészcsengő, ha az iskolai teljesítménye romlik, nehezen koncentrál, értéktelennek érzi magát és elveszti érdeklődését korábbi hobbijai, tevékenységei iránt. Testi tünetek is jelezhetik a bajt, mint például az állandó fejfájás, migrén, gyomorgörcs, de az alvási és evési szokások, valamint a testsúly drasztikus változása is ide tartozik. Az öngyilkossággal való foglalkozás egyértelmű jel.
-
Mit tegyél, ha bizonytalan vagy?
Bármelyik kamasszal előfordulhat ezek közül egyik-másik, sőt, akár több jelenség is egyszerre, mivel a gyors hangulatingadozás a kamaszkor velejárója. Ha bizonytalan vagy, tedd fel magadnak a kérdést: mióta állnak fenn az adott tünetek, tart-e bennük szünetet néha a gyerek, és mennyire fordult ki önmagából. Te ismered a legjobban, tudni fogod a választ. Ha mégsem, kérj segítséget, fordulj olyanhoz, akiben mindketten megbíztok! Amennyiben arra következtetsz, hogy depresszió állhat a háttérben, azonnal lépned kell.
Öngyilkossági kísérlet:
-
Miért kell komolyan venni?
A komoly depresszióval küzdő fiatalok gyakran beszélnek arról, vagy „csak” viccelődnek azzal, hogy kárt fognak tenni magukban. Az őket körülvevő felnőttek hajlamosak ezt elintézni azzal, hogy csak figyelemre vágyik a gyerek, azt akarja, hogy foglalkozzanak vele. Ez némely esetben így van, ám az is igaz, hogy igen sok halott tinédzsert köszönhetünk az ilyen „csak segélykiáltásnak” szánt kísérleteknek. Érdemes hát komolyan venni a témát.
-
Mik a legfőbb ráutaló jelek?
Már akkor is figyelned kell, ha csak beszél róla, vagy színleg tréfálkozik az öngyilkossággal. Ha nem lát kiutat fájdalmából és olyanokat mond, hogy „jobb lenne nélkülem mindenkinek”, vagy, hogy „szeretnék eltűnni mindörökre”, azok már elég határozott jelek. Ha verseket, novellákat ír a halálról, esetleg romantikus képzetként beszél az elmúlásról („az emberek talán holtan jobban szeretnének”), az már több a tinik természetes filozofálásánál. Arra is figyelj, ha hirtelen gyakorivá válnak körülötte a sérülést okozó balesetek. A végsőnek hangzó búcsúk a családtagoktól és barátoktól semmiképp sem elhanyagolhatóak.
-
Mit tegyél, ha észleled a jeleit?
Ha a környezetedben öngyilkosságra hajlamos tinédzserről tudsz - akkor is, ha nem a saját gyermeked -, mindenképp cselekedj, haladéktalanul. A leggyorsabban a Kék-Vonal Gyermekkrízis Alapítvány Lelkisegély telefonján kaphattok segítséget, melynek száma 116-111. Ez a szám ingyenesen hívható bármely szolgáltató vonaláról, és a bajban lévő gyerekek mellett felnőttek is telefonálhatnak, gyerekek érdekében.
A szakember segítsége:
-
Miért kérj szakértő segítséget?
A kamaszkori depresszió olyan probléma, mellyel nehéz megküzdeni, ezért ne szégyellj vagy habozz segítséget kérni. Ha valóban ezzel küzd gyermeked, pszichológus, súlyosabb esetben pszichiáter segítségére lesz szükségetek. A választásba vond be a gyereket is, mivel a kezelésben nagyon sok múlik a bizalmon. Ha nem „passzol” egymáshoz a páciens és az orvos, akkor a kezelés sem vezet eredményre, ezért nyugodtan keressetek másik szakértőt, ha szükséges.
-
Hogyan diagnosztizálják a depressziót?
Nincs speciális teszt, mely kizárólag erre irányul - a pszichológus beszélgetéssel szűri ki a mentális problémákat, s így a depresszió is fennakad a rostán. Mivel több lelki betegségre való hajlam öröklődő, nem kizárt, hogy a szakember kikérdezi a családtagokat is, illetve a minél pontosabb kép érdekében körbe kérdez a gyermek tanárainál és közvetlen környezetében. Az összetett pszichiátriai problémákat (pl. bipoláris zavar, mániákus depresszió, szorongás, esetleg droghasználat) is igyekszik majd kizárni, mivel előfordul, hogy ezek a betegségek kéz a kézben járnak.
-
Hogyan kezelik?
Ha igazolódik a depresszió gyanúja, mindenképp ismerjétek meg a különféle lehetőségeiteket, hiszen semmi sem kötelező. Tartsd szem előtt, hogy az orvos is a legjobbat akarja a páciensének, nem csak te a gyermekednek. A gyógyszeres kezelés nem biztos, hogy mindig indokolt, veszélye, hogy nagyon elhúzódó lehet, az antidepresszánsokról ugyanis nehéz leszokni, akár évekig eltarthat. Épp ezért a pszichiáterek többnyire csak súlyos esetben folyamodnak ehhez a módszerhez. A pszichoterápia nagyon hatékony, ha a kezelt kamasz együttműködik és a családja is támogatja benne. Kutatások szerint a legjobb eredményeket a gyógyszeres és pszichológiai kezelés együttes erejével lehet elérni, de az antidepresszánsok alkalmazása kamaszok esetében nagyon komoly megfigyelést igényel. A szakemberrel közösen bizonyára megtaláljátok a megoldást.
A probléma megelőzése és kezelése:
-
Miért nem fordulhatsz el?
A tinédzserkori depresszió hatásai nagyon erősek és hosszantartó problémákat okozhatnak - ha hagyják kifejlődni. Hullámokban pedig újra és újra előjöhet felnőtt korban is. Ezért nagyon fontos, hogy ne tegyünk úgy, mintha nem létezne a gond, és arra se számítsunk, hogy megoldódik magától. A depresszió betegség, amit kezelni kell, különben súlyos szövődményei lehetnek. Még ha nem is vagy biztos abban, hogy a gyerek depresszióval küzd, a figyelmedet felkeltő viselkedési problémák megkívánják, hogy foglalkozz velük. Gyermekeddel mindenképp éreztesd, hogy támogató, szeretetteli légkörben van, és hogy számíthat a családjára. Erre azért is lesz különösen nagy szüksége, mert a depressziós gyerekek gyakran szigetelődnek el szociálisan – barátaiktól elhúzódnak, nem járnak el szabadidejükben.
-
Mit tehetsz te? Tanácsok a megelőzéshez és a kezelés alatti időszakra:
Mindig hallgasd meg gyermekedet, és ha épp kiönti a szívét, soha ne kritizáld. A legfontosabb a kommunikáció fenntartása, hogy ne zárkózzon be. Ne veszítsd el a hited, ha elsőre rád csapja az ajtót. Érzéseit vedd komolyan, még akkor is, ha irracionálisnak, logikátlannak tűnnek. Bízz az ösztöneidben!
- Ügyelj az általános egészségére, jólétére! Étkezzetek egészségesen és járjatok sportolni, kirándulni. Ajánlj fel olyan tevékenységeket, amik elterelik a figyelmét, de ügyelj rá, hogy ezek ne kizárólag számítógéphez kötődő dolgok legyenek.
- Vita, esetleg büntetés esetében tartózkodj attól, hogy megszégyenítsd őt, inkább pozitív megerősítéssel, beszélgetéssel nevelj!
- Engedd hibázni, és javítani, ne mondd meg neki mindig, hogy mit tegyen, mert ha mindent helyette csinálsz, csökken az önbizalma. Sose várd, hogy a te álmaidat ő élje meg, félbehagyott reményeidet ő végezze be, ez ugyanis ritkán sikerül és az egymásba vetett hitetek sérül a csalódás miatt.
- Biztasd nagylelkűségre, a másokért tett dolgok jó érzéssel töltenek el és növelik az empátiát, utóbbi pedig csökkenti a depresszió kockázatát.
A család:
Ha depressziós a gyermeked, természetes, hogy sok energiát fordítasz rá. Ügyelj azonban arra, hogy ne az ő betegsége kösse le az összes erőd és időd. Magadra is fordíts figyelmet, hiszen minden szülőt megvisel egy ilyen helyzet, ugyanakkor a család többi tagját, férjedet, többi gyermekedet sem hanyagolhatod el. Titkolni fölösleges az ilyesmit, hiszen csak feszültséget gerjeszt, ha nem beszéltek róla. Amúgy sem csinálhatsz mindent egyedül, hisz az rövid idő alatt felőrölne téged. Testvéreinek segíts feldolgozni, kezelni, hogy van egy depressziós nővérük vagy öccsük, és ami a legfontosabb: ne keressetek bűnbakot, mert az soha nem vezet sehová. Fogjatok össze, segítsétek egymást, ne feledjétek, egy család vagytok! Ez is csak egy betegség, úgy álljatok egymáshoz, ahogy bármely más betegség vagy baleset kapcsán fordulnátok elesett családtagotok felé. A szeretet és a bizalom segít ezt a bajt megelőzni, és legyőzni is.
Fotó: APatterson/FREEIMAGES
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)