Ha épp tanácstalanul bóklászunk a virtuális polcok között, Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértőjének tanácsai segíthetnek az életkor szerinti ideális játéktípust megtalálni.
0 és 1 éves kor között
A gyerekek fejlődésének egyik legintenzívebb és leglátványosabb korszaka. Az apró csecsemő egy éves korára önállóan közlekedő kisgyermekké cseperedik. A érzékszervek fejlődése, a nagymozgás-fejlődés szenzitív szakasza ez, a legfontosabb, hogy ingergazdag környezetet biztosítsunk ebben az izgalmas időszakban a felfedezéshez, a környezet megismeréséhez és a fejlődéshez.
Ideálisak a különböző formájú, anyagú játékok. Játékszőnyegek, rágcsa rongyok, forgó és hangot adó, csörgő játékok. Az esti fürdéseket színesíthetjük fröcskölő vagy a vízen úszó, öntögethető játékokkal is.
2 és 3 éves kor között
Az óvodáskorig a gyerekek mozgása és szókincse rengeteget fejlődik, érdemes ezért ebben a korszakban ezekre a tevékenységekre fókuszálni, ha játékot választunk. Minden, ami a nagymozgás fejlődését segíti, jó ajándékötlet lehet, biztosak lehetünk benne, hogy a gyerekek is örülni fognak neki. Élvezettel játszanak például labdákkal – érdemes különböző méretűeket is beszerezni – karikákkal, pallókkal vagy hintákkal. A beszéd és a szókincs fejlesztéshez ajánlhatók a képes könyvek, képes kockák és egyszavas kártyajátékok.
4 és 7 éves kor között
Az óvodás évek alatt tovább gazdagodik a gyerekek nyelvhasználata, bővül a szókincsük. A nagymozgásban az egyensúlyérzék és a koordináció fejlődik, fontos állomásához érkezik a finommotorika fejlődése: kialakul a stabil ceruzafogás. A gondolkodási műveletek is fejlődnek, erre a korszakra jellemző a logikai gondolkodás megalapozása, a társas kapcsolatok alakulása.
A beszédfejlesztő játékok ebben a korosztályban is ajánlhatók, a mozgásfejlesztők közül az egyensúlyt és koordinációt fejlesztő – például kétkeréken kerékpározni, ugrókötelezni, trambulinon ugrálni - játékokkal bővíthetjük a sort. A kézműves eszközökkel, építőjátékokkal szívesen is játszanak és ezek a finommotorikai fejlesztésben is fontosak. A társas kapcsolatok alakulásával a szerepjátékok – például játékkonyha, szerelő asztal, orvosi táska – és a társasjátékok is egyre népszerűbbek ebben a korosztályban.
7 és 10 év között
A kisiskolás korosztályban az olvasás, írás és számolás elsajátítása és ezek játékos gyakorlása kap fontos szerepet. A logikai gondolkodás fejlődésével már a komolyabb gondolkodást igénylő játékokat is érdemes megismertetni velük. Ilyen például a sakk, vagy egy bonyolultabb építőjáték. A feladatlapos füzetek, matematikai műveleteket gyakorló vagy betűlapos kártyák, természetismerethez, az önálló közlekedéshez – például kresz ismeretek - kapcsolódó társasjátékok is kedveltek.
10 év felett
12-13 éves korban már jellemző az identitáskeresés megjelenése, a kiskamaszoknak sokszor már kialakult ízlésük, érdeklődési körük van – ami persze még viszonylag gyorsan változik. Megnő a társas kapcsolatok jelentősége, a kortársak társasága és véleménye egyre fontosabbá válik. A logikai gondolkodásuk és a problémamegoldó képességük is fejlődik. A nehezebb logikai játékok mellett például a nyomozós társasjátékokkal vagy a kooperációs társasokkal még biztosan jó hangulatú családi programot tudunk velük szervezni.
Kapcsolódó cikkeink:
- Társasjáték ovisoknak
- Nem tud veszíteni a gyerek? 6 tipp azért, hogy élmény legyen a közös társasozás
- 8 mókás, fejlesztő játék piciknek és nagyobbaknak, amit otthon is elkészíthetsz
- Kreatív játékok, melyek észrevétlenül fejlesztik gyermeked
Forrás: Játékliget.hu
Kép: Emese / shutterstock
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)