Mikor is van pontosan?
“Nálunk nincs Halloween, Mindenszentek van!” - hallani gyakran, azonban a valóság az, hogy a két dolog nem ugyanaz, és nem is zárja ki egymást dátumszerűen, sőt. A Halloween ugyanis október 31-én, a Mindenszentek napját (november 1.) megelőző este tartandó, mai definíciója szerint Mindenszentek előestéje. Néhol a boszorkányok éjének, az ördög éjszakájának hívják ezt az estét, ami hozzájárul negatív megítéléséhez.
Mi is valójában a Halloween?
Sok feltételezés kering róla, attól kezdve, hogy unatkozó gyerekek találmánya, odaáig hogy sátánista boszorkányság, a skála igen széles. Valójában csak kevesen ismerik a valódi eredetét és még kevesebben tudják hogy még csak nem is amerikai - valójában Európa régi koraiból származik. Az ünnep gyökerei egészen Britanniába, az ősi kelta szokásokig nyúlnak vissza. Az ősi legenda szerint október 31-én (ami a kelta óév utolsó napja) a világok közötti fátyol elvékonyodik. Ilyenkor a holt lelkek, és az alvilági mítikus lények is képesek átjutni a mi világunkba. A jelmezbe öltözés hagyománya hasonló a mohácsi busójárásunkhoz, eredeti célja az ijesztgetés, csak épp nem a telet, a hideget próbálták elűzni a maszkok, állatbőrök mögött rejtőzők, hanem a gonosz lényeket, rosszakaratú szellemeket szeretnék távoltartani. A kelta papok tüzet gyújtottak, hogy elűzzék a sötétséget, áldozatot mutattak be és reggelig táncoltak. Hajnalban minden család kapott a parázsból, hogy melege és fénye biztonságot hozzon a másvilágról átszökött rosszakaratú lényektől, és ártó szándékú szellemektől. Az ünnep étkeiből pedig félretettek a túlvilágról idelátogató szeretteiknek. A töklámpás ijesztő arca távol tartja a gonoszt, fénye pedig segít hazatalálni a szerető lelkeknek.
Hogy fest ma a hagyomány?
Miután a kereszténység eluralkodott, a keresztény illetve angolszász egyházak átvették a régi pogány ünnepeket, oly sok ünnephez - például a húsvéthoz, karácsonyhoz - hasonlóan. Ennek fényében megváltozott az ünnepi szokások rendszere is. Vallásiból inkább világi ünneppé változott. Angolszász területeken és főként Amerikában, ilyenkor a gyermekek (hasonlóan a hazánkban ismert Gergely-járáshoz) jelmezbe öltözve járják a házakat és a Csokit, vagy csalunk! - felkiáltással kérnek édességet, melyet a felnőttek általában a jelmezt díjazandó, át is adnak. A tréfás fenyegetés valamilyen csínytevésre vonatkozik, amely azt a házigazdát éri aki megtagadja a csokiosztást.
Az ünnepet a tökfaragás hagyománya kíséri, amely egy legendára utal vissza: Egy részeges kovácsot el akart vinni az ördög, ám ő csínytevéssel csőbe húzta az alvilág küldöttét, elérve, hogy az ne vihesse magával a pokolba. Tisztátalan élete miatt azonban a kovács a mennyből is kiszorult, ezért kért egy darab szenet mellyel világíthat bolyongásai során. Az ördögtől kapott izzó szenet a legenda szerint a kovács, egy kifaragott takarmányrépában hozta-vitte magával, ezt váltotta később az amerikában őshonos, mutatós sütőtök. Érdekes tény, hogy Magyarországon is létezik a tökfaragás hagyománya, a Halloweentől függetlenül alakult ki, az őszi betakarításkor elődeink gyakran faragtak mókás arcokat, “vicsorit” a tökökbe. A magyar mondakörben legenda is fűződik hozzá, árpádházi Salamon királyunk börtönét eszerint töklámpásokkal világították ki, Szent László parancsára. Innen ered a mondás: “fénylik, mint a Salamon töke”. Magyarországon csak kicsit több mint egy évtizede jött divatba a Halloween, mai formája és jelképei valóban Amerikából vándoroltak át, amikor a televízió és az internet elkezdte elmosni az országok közt húzódó határokat és távolságokat. Lábát azonban nyilvánvalóan azért tudta megvetni nálunk, mert saját ünnepeink között is akad bőséggel, mellyel közös vonásokat mutat.
Sokan ítélik el azokat akik hazánkban is ünneplik a Halloweent, amely “sátánista hagyományokkal fújja el a kereszténység gyertyáit” azonban láthatjuk, hogy a valóság ettől jóval árnyaltabb. Nem véletlen a sok áthallás a különféle ünnepek között, hiszen a történelem során pogány, vagy keresztény ünnepeink egyaránt arra törekedtek, hogy kapcsolatot találjunk valami megfoghatatlannal, egy olyan világgal amit nem értünk. A különféle népek hódításai során az egyes ünnepek változtak, legendáik színesedtek és az egyes népek - egyházak elkezdték kizárólag magukénak vallani őket, de valójában, egy tőről származik mind: A Halloween esetében ez a tő, hogy keressük és próbáljuk megélni a kapcsolatot a túlvilággal, már odaköltözött szeretteinkkel.
Te mit gondolsz? Ti faragtatok tököt, eljártok a szomszédokhoz jelmezes csokigyűjtésre? Vagy inkább a televíziót is lekapcsolod október 31-én? Mondd el nekünk a véleményed!
Képek: Herney - photo-graphe - rescueram3 - jill111 / Pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)