A mostani járványhelyzetben a családok több időt töltenek otthon. Sokan vannak, akik otthonról dolgoznak, illetve otthonról tanulnak, így a lakás egyes funkciói teljesen felcserélődhetnek. Előfordul, hogy a nappaliból lesz a játszószoba, mert a gyerekszobából létre kell hozni egy csendes helyet, amely alkalmas például videótelefonálásra.
Ennek egyenes következménye, hogy a gyerekek játékai is a nappaliban kerülnek tárolásra. Ahol több kisebb gyermek van, ott nagyon nehéz megoldani, hogy biztonságosan elkülönítsék a kisebbeknek, illetve a nagyobbaknak való játékokat. Óhatatlanul összekeverednek, a kisebbek könnyebben elérhetik a nagyobbak játékait, amik viszont néha nagy veszélyeket hordoznak magukban.
Minden kisgyermekes családban érdemes figyelmet szentelni erre a problémára. Ha több kicsi gyermek van, akkor érdemes különválogatni, és egy zárható dobozban tárolni a gyerekek játékait.
Ha erre nincs mód, akkor érdemes kipróbálni egy kisgyermekes doktornő, Nkeiru Orajiaka javaslatát, a wc-papír guriga tesztet, melynek segítségével elzárhatók azok a játékok, amelyek a kisebbekre valóban veszélyesek.
Mit jelent a wc-papír guriga teszt?
A teszt lényege, hogy a wc-papír gurigájának segítségével kell megvizsgálni az egyes játékokat. Ha a játék átfér a gurigán, akkor egy 0-3 éves kor közötti gyermekre veszélyes lehet, ha viszont nem fér bele, akkor az a játék nem jelent fulladásveszélyt a kicsikre.
A doktornő Instagram oldalán közzé is tett egy videót, amelyen bemutatja, hogyan is kell elvégezni a wc-papír guriga tesztet.
Ahol kicsi és még kisebb gyerekek játékai összekeveredhetnek, ott mindenképpen érdemes elvégezni ezt a tesztet. Természetesen nem jelent 100%-os biztonságot, de nagyon jól szemlélteti, hogy melyek azok a játékok, amiket egy időre biztosan el kell zárni, ha nem oldható meg az állandó felügyelet.
Nem csak járvány idején ajánlott ennek a módszernek az alkalmazása. Nagyon nagy segítség lehet nagyszülők, nagynénik és nagybácsik számára is, akik ajándékot hoznak a gyermeknek. Olyankor is jól jöhet, ha valaki vigyáz a gyermekünkre, és nem biztos benne, hogy mivel játszhat és mivel nem. Nyugodtan mondd meg a nagyszülőknek például, hogy mielőtt bármit a gyermek kezébe adnának, először próbálják ki, hogy átfér-e egy wc-papír gurigán. Hálásak lesznek érte!
Milyen játékok okozhatnak fulladásveszélyt?
A kereskedők felhívják a szülők figyelmét arra, hogy manapság nagyon sok a rossz minőségű, hamisított gyermekjáték. Ezeket általában silány minőségben, a biztonsági előírásoknak nem megfelelően készítik el, így nagyon nagy veszélyt jelentenek a gyerekekre nézve. Sajnos ezeknek a termékeknek az ára is jóval alacsonyabb, ezért többen megvásárolják, mint a jobb minőségű játékokat. A szakértők szerint a külföldi oldalakon keresztül lebonyolított internetes vásárlás térhódítása csak rontott a helyzeten.
Szülőként nagyon fontos odafigyelni rá, hogy a játék, amelyet a gyermek kezébe adsz:
- ne tartalmazzon könnyen leszakadó, kisebb méretű alkatrészeket
- ne tartalmazzon csavarokat, kivehető apró darabokat
- megfeleljen a hatóságok ütésvizsgálatán, hiszen a könnyen eltörő játékdarabok nagy veszélyt jelentenek
- megfelelő anyagból készüljön, használat során ne váljon ki belőle semmilyen káros anyag
- a belsejében lévő folyadék ne tudjon szivárogni (például hűthető rágókák esetében)
- ne legyen túl hangos, mert halláskárosodáshoz vezethet.
Ugyancsak fontos odafigyelni a játékok mellett a gyermekek a ruházatára is. Sok gyermekruha flitterekkel, apró gombokkal és különböző díszekkel van tele, amelyek könnyen leszakadhatnak, a gyermekek a szájukba vehetik, és fulladást okozhatnak.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)