Kettőszázharminchárom. Ennyi iskolai lövöldözés történt Amerikában az elmúlt 18 évben.
Ezek túlnyomó többsége nem követelt halálos áldozatot, ugyanakkor minden évben több hír is érkezik mészárlásba torkollott ámokfutásokról is.
Lefotózta a kislányát, azt hitte, vicces. Pár perc múlva teljesen összeomlott az anyuka
Egy biztos: az iskoláknak lépniük kell, hogy megfékezzék ezt a jelenséget. Mindent meg kell tenniük, hogy megakadályozzák a fegyvereseknek az épületbe való bejutását, támadás esetén pedig, amennyire csak képesek rá, védekezniük kell. A módszerekről már megoszlanak a vélemények.
A legkézenfekvőbb megoldás értelemszerűen a fegyvertartás szigorítása lenne.
Európában nem véletlenül nem történik ilyesmi: egyszerűen nem lehet csak úgy bárkinek lőfegyverhez jutni. Amerikában azonban ennek a kérdésnek nagyon erős politikai színezete van, és rendkívül sokan az állampolgári jogaik csorbításaként élnék meg, ha nem tarthatnának otthon fegyvert. Trump elnök is a fegyverlobbi buzgó támogatója: minden ilyen tragédia után el szokta mondani, hogy ha az összes tanár és diák is puskát hordana magánál, azzal hamar ártalmatlanítani lehetett volna a betolakodót. Ilyen közhangulatban tehát más megoldás után kell nézni.
Egyre több középiskola vezet be a reptérire emlékeztető biztonsági előírásokat. A diákoknak beléptetőrendszeren és fémdetektoros kapun kell átmenniük reggelenként, az épületben pedig biztonsági őrök cikáznak, akik hordozható szkennerek segítségével vizsgálják a tanulókat a folyosón.
Átlátszó táskák
Idén márciusban Floridában szedett 17 áldozatot egy iskolai lövöldöző. Az intézmény ezután azt fontolgatta, kötelezővé teszik az átlátszó műanyag hátizsákok viseletét a tanulóiknak. Noha azt is felajánlották, hogy akinek nincs ilyenje, annak térítésmentesen a rendelkezésére bocsátanak egyet, az ötlet nem aratott osztatlan sikert. Az egyik lány a Twitteren így fogalmazott: "Semmi másra nem jó az átlátszó iskolatáska, csak arra, hogy hülyén nézzünk ki benne. Biztonságban szeretnénk érezni magunkat, nem pedig kényelmetlenül. Egyetlen dolog segíthetne: a szigorúbb fegyvertartási törvények." Egy másik fiatal pedig azt írta: az ő iskolájában már előírás az átlátszó táska, mégis volt, aki kést és töltényeket vitt be az intézménybe.
Kövek a vödörben
Ugyanezen iskolai lövöldözés adta az ötletet David Helselnek, a pennsylvaniai Blue Mountain iskolai körzet felügyelőjének a kövek segítségével való védekezésre. Javaslata szerint minden osztályteremben tartani kellene egy kövekkel teli vödröt. Ha valaki behatol a terembe, még mielőtt lövöldözni kezd, meg kellene dobálni kövekkel. A felvetés vegyes fogadtatásra talált.
Szigorú megfigyelés
Kínában egy ennél jóval kifinomultabb módszerhez folyamodtak: néhány iskolában egyszerűen folyamatos megfigyelés alatt tartanak minden tanulót.
A hancsoui 11-es számú gimnáziumban félpercenként pásztázza körbe az osztálytermet egy kamera, amely adatokat rögzít a tanulók viselkedéséről – ki jelentkezik, ki alszik, ki foglalkozik mással – elemzi az arcukra kiülő érzelmeket. Külön számon tartja azokat, akik nem figyelnek. Az adatokat a tanár a saját készülékén látja. A diákok állítólag megértették, hogy minderre a saját biztonságok miatt van szükség, és nem lázadoznak ellene.
Amerikában egyelőre nehezen lenne kivitelezhető az ilyesmi, így marad a golyóálló iskolatáska, a fémdetektor, a kövek – és sokak számára a remény, hogy egyszer talán ott sem tarthat majd boldog-boldogtalan fegyvert magánál.
Indexkép: publicdomainpictures
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)