Szaktudás
Lehet az adott magántanár a világ legkedvesebb, legbájosabb teremtése, mit sem ér az egész, ha a tantárgyi tudását tekintve felkészületlen.
De hogyan tudjuk ezt szülőként ellenőrizni? Hiszen nem nyomhatsz a kezébe egy kémia-, német- vagy történelemtesztet, hogy aztán kiértékeld, ért-e elég jól az adott tantárgyhoz…
Bátran tedd meg viszont a következőket:
- Kérdezd őt a szakmai előélete felől: dolgozott/dolgozik-e iskolában, ha igen, hol és mennyi ideje, élt-e külföldön (idegennyelvóra esetében fontos szempont), milyen egyéb, tanítással kapcsolatos tapasztalatokat szerzett!
- Érdeklődj afelől is, milyen végzettséggel rendelkezik. A papír persze nem minden, de mégiscsak egy jelzés, egy igazolás arról, hogy a tulajdonosa mélyebb betekintést nyert egy-egy tudományterület ismereteibe, ami mindenképpen pozitívum.
- Kérj referenciát! A legjobb persze az, ha már a kapcsolatot is egy megbízható ajánlás alapján vetted fel a magántanárral, de ha mégsem, bátran kérd ki a régebbi tanítványok és a szüleik véleményét!
Módszertani tudás
Nem csak az lényeges, hogy mit tanít egy magántanár, kulcsfontosságú az is, hogy hogyan teszi ezt!
- Sablonosan, mindig ugyanazokat a feladattípusokat ismételgetve, vagy színesen, izgalmasan, játékosan?
- Rendszert visz az órájába, vagy szeszélyesen elkalandozik a mondanivalójában, ha magyaráz?
- Törekszik arra, hogy amikor csak lehet, gyermeked saját maga fedezze fel az összefüggéseket, a szabályokat, a tananyag logikáját, vagy inkább csak diktál és irányít?
A tanításban alkalmazott módszereknek döntő jelentősége van, főleg, ha tanulási nehézségekkel küzdő gyermekekről van szó.
Hogyan ellenőrizheted, hogy a jelölt módszertanilag maximálisan felkészült-e?
Kérd meg, hogy részt vehess az első órán mint megfigyelő (vagy legalább nyitott ajtó mellett a konyhából hallgathasd, hogyan zajlik az első óra)!
Valószínűleg nem fog meglepődni, természetes, hogy szülőként a legjobb kezekben szeretnéd tudni gyermekedet, ezt minden jó magántanár megérti. Viszont ha elutasítja a kérésedet, az már egy intő jel kell, hogy legyen! Vajon mi rejtegetnivalója van?
Személyiség
Amikor először találkozunk valakivel, már az első pár percben el tudjuk dönteni, szimpatikusnak találjuk-e az illetőt. Egy magántanár esetében viszont sokkal többről kell, hogy szó legyen, mint az egyszerű szimpátia!
Melyek azok a szempontok, emberi tulajdonságok, amelyeket mindenképpen szem előtt kell tartanod, amikor gyermeked leendő magántanárával találkozol?
- Milyen tanárra van szükségetek? Egy laza, rugalmas személyiségre, vagy egy szigorú, tekintélyes tanárnőre / tanár úrra? A sikeres tanulás szempontjából fontos, hogy gyermeked az órákon ne féljen kérdezni, ne szorongjon. Viszont a másik véglet sem mindig előnyös! Ha csak egy barátot vagy barátnőt lát a magántanárában, akkor egy idő után lehet, hogy nem fogja kellőképpen komolyan venni az órákat. Ebben az esetben is, mint sokszor máskor az életben, az arany középutat kell megtalálni!
- Tekintve, hogy hónapokon, vagy akár éveken keresztül is az életetek szerves részét fogják képezni a magánórák, el kell döntened, képes leszel-e az adott tanárjelölttel ilyen hosszú időn keresztül partnerként együttműködni!
- A jó magántanár megbízható, korrekt, segítőkész, türelmes – nemcsak a gyerekekkel, hanem a szülőkkel is. Ha ezeket a tulajdonságokat nélkülözi, jobb, ha nem tervezel vele hosszú távra!
Fotó: Julia M Cameron-tól a pexels.com-on
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)