Szaktudás
Lehet az adott magántanár a világ legkedvesebb, legbájosabb teremtése, mit sem ér az egész, ha a tantárgyi tudását tekintve felkészületlen.
De hogyan tudjuk ezt szülőként ellenőrizni? Hiszen nem nyomhatsz a kezébe egy kémia-, német- vagy történelemtesztet, hogy aztán kiértékeld, ért-e elég jól az adott tantárgyhoz…
Bátran tedd meg viszont a következőket:
- Kérdezd őt a szakmai előélete felől: dolgozott/dolgozik-e iskolában, ha igen, hol és mennyi ideje, élt-e külföldön (idegennyelvóra esetében fontos szempont), milyen egyéb, tanítással kapcsolatos tapasztalatokat szerzett!
- Érdeklődj afelől is, milyen végzettséggel rendelkezik. A papír persze nem minden, de mégiscsak egy jelzés, egy igazolás arról, hogy a tulajdonosa mélyebb betekintést nyert egy-egy tudományterület ismereteibe, ami mindenképpen pozitívum.
- Kérj referenciát! A legjobb persze az, ha már a kapcsolatot is egy megbízható ajánlás alapján vetted fel a magántanárral, de ha mégsem, bátran kérd ki a régebbi tanítványok és a szüleik véleményét!
Módszertani tudás
Nem csak az lényeges, hogy mit tanít egy magántanár, kulcsfontosságú az is, hogy hogyan teszi ezt!
- Sablonosan, mindig ugyanazokat a feladattípusokat ismételgetve, vagy színesen, izgalmasan, játékosan?
- Rendszert visz az órájába, vagy szeszélyesen elkalandozik a mondanivalójában, ha magyaráz?
- Törekszik arra, hogy amikor csak lehet, gyermeked saját maga fedezze fel az összefüggéseket, a szabályokat, a tananyag logikáját, vagy inkább csak diktál és irányít?
A tanításban alkalmazott módszereknek döntő jelentősége van, főleg, ha tanulási nehézségekkel küzdő gyermekekről van szó.
Hogyan ellenőrizheted, hogy a jelölt módszertanilag maximálisan felkészült-e?
Kérd meg, hogy részt vehess az első órán mint megfigyelő (vagy legalább nyitott ajtó mellett a konyhából hallgathasd, hogyan zajlik az első óra)!
Valószínűleg nem fog meglepődni, természetes, hogy szülőként a legjobb kezekben szeretnéd tudni gyermekedet, ezt minden jó magántanár megérti. Viszont ha elutasítja a kérésedet, az már egy intő jel kell, hogy legyen! Vajon mi rejtegetnivalója van?
Személyiség
Amikor először találkozunk valakivel, már az első pár percben el tudjuk dönteni, szimpatikusnak találjuk-e az illetőt. Egy magántanár esetében viszont sokkal többről kell, hogy szó legyen, mint az egyszerű szimpátia!
Melyek azok a szempontok, emberi tulajdonságok, amelyeket mindenképpen szem előtt kell tartanod, amikor gyermeked leendő magántanárával találkozol?
- Milyen tanárra van szükségetek? Egy laza, rugalmas személyiségre, vagy egy szigorú, tekintélyes tanárnőre / tanár úrra? A sikeres tanulás szempontjából fontos, hogy gyermeked az órákon ne féljen kérdezni, ne szorongjon. Viszont a másik véglet sem mindig előnyös! Ha csak egy barátot vagy barátnőt lát a magántanárában, akkor egy idő után lehet, hogy nem fogja kellőképpen komolyan venni az órákat. Ebben az esetben is, mint sokszor máskor az életben, az arany középutat kell megtalálni!
- Tekintve, hogy hónapokon, vagy akár éveken keresztül is az életetek szerves részét fogják képezni a magánórák, el kell döntened, képes leszel-e az adott tanárjelölttel ilyen hosszú időn keresztül partnerként együttműködni!
- A jó magántanár megbízható, korrekt, segítőkész, türelmes – nemcsak a gyerekekkel, hanem a szülőkkel is. Ha ezeket a tulajdonságokat nélkülözi, jobb, ha nem tervezel vele hosszú távra!
Fotó: Julia M Cameron-tól a pexels.com-on
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)