Nagyon sok szülő velünk együtt úgy gondolja, hogy a zenei ismeretek hozzá tartoznak az alapműveltséghez, jelentős befolyással vannak a gyermek és a majdani felnőtt érzelemvilágának a kifejlődésére, formálódására. Kodály Zoltán is azt vallotta és hangoztatta, hogy a gyermek zenei művelése már az anyaméhben el kell, hogy kezdődjön (később úgy módosította megfogalmazását, hogy már az anyuka születése előtt kilenc hónappal), majd az arra fogékony gyermekkorban ki kell, hogy teljesedjen.
Már maga a zenehallgatás és a zene szeretete is hatással van a személyiségre, az énekórai éneklésen túlmenően, a hangszertanulás segít igazán közel kerülni a zene érzelmi tartalmához, illetve elmélyíteni és készséggé fejleszteni a zenei ismereteket. Bármilyen szinten is játsszon a tanuló gyermek, belép a zene birodalmába, a maga tudatosságával és érzékeivel felfedezi a zene általa elérhető rétegeit.
A zongora különleges helyet foglal el a hangszerek világában. Önmagában a mérete is figyelemfelkeltő, helyigénye tiszteletet parancsol. A legkisebb zongora is elfoglalja egy nagyobb szobának a sarkát vagy megtölt egy kisebb termet, a nagyobb zongorák tágasabb térbe illenek, el sem férnének egy kisebb szobában. Egy szép hangú, kívülről is igényesen kivitelezett, közepes méretű zongora a nappali vagy a szalon dísze lehet.
A gyerekek nagyon könnyen megszeretik a zongorát, hiszen a kisebb hangszerekkel ellentétben nem kell kézbe venni, nem kell tartani játék közben, elég odamenni és leülni hozzá, máris megszületik a barátság. Könnyen leköti a figyelmet, hiszen rengeteg részlettel megismerkedhetünk: meg lehet fejteni a billentyűk titkait, ki lehet próbálni a pedálokat, a belsejébe, a fedél alá is be lehet nézni, a húrokat esetleg meg is lehet pengetni. Az is különleges élmény, hogy egy ilyen nagy bútordarab „szól”.
Számos más hangszerhez képest könnyebb megszólaltatni, hiszen már különösebb technikai tudás nélkül is élvezetet nyújtó hangokat lehet belőle előcsalni. Könnyebb dalok, rövidebb dallamok már kevés tanulással is eljátszhatók rajta. Magasabb szintű zenei tanulmányokhoz is kitűnően alkalmazható, hiszen a zongorán többszólamú zene is megszólaltatható, ezzel segíti a többszólamú hallás és az összetettebb gondolkodási folyamatok kifejlődését, a mozdulatok összehangolását. Kifejezetten élénkíti a képzelőerőt. Egy-egy növendékhangversenyen való szereplés magabiztossá teszi a gyermek kiállását, mások előtt történő megmutatkozását.
|
Juhász BalázsZongoratanár, zenei nevelés, tehetséggondozásA Hangrózsa Zongoraiskola kiváló alternatíva az intézményes művészetoktatás és a magántanárok mellett. Elérhetőségeim: Telefon: 06-20/553-86-46 E-mail: hangrozsa@zongoraiskola.info Honlap: http://www.zongoraiskola.info Skype: juhasz.balazs6 |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)