A kommunikáció változik. Ez nem meglepő és nem is baj. Az elmúlt évtizedek során rengeteg szó került ki a közhasználatból, helyettük viszont jöttek olyanok, amihez néha úgy érzem, hogy külön szótár kell.
Milyen szavakat használnak a mai tizenévesek?
A szlengek használata ma már nem csak kamaszkorban jellemző. Már egészen kisiskolás korban is vannak olyan szavak, amiket mi szülők egyáltalán nem értünk. Aki beszél angolul, annak egy kicsit könnyebb dolga van, de aki nem ismer idegen nyelveket, az bizony elkerekedett szemekkel hallgatja gyermekét.
Általános iskola harmadik osztályában simán használnak olyat játék közben, hogy „big RIP”. Ez annyit jelent, hogy nagyon sajnálom, hogy például kiestél vagy elrontottad a játékot. De olyan is hallattam, hogy amikor az egyik barátnő valami szomorú dolgot mesélt a másiknak, akkor az csupán annyival nyugtázta a dolgot, hogy „sad story”.
Igyekeztem utánajárni annak is, hogy felső tagozatba járó gyermekem mit is akart nekem mesélni akkor, amikor azt mondta, hogy megprankelték az osztálytársát. A prankelés tulajdonképpen megviccelést jelent. Gondoltam, hogy ha már témánál vagyunk, akkor kifaggatom a lányomat, hogy mik a menő szavak és kifejezések mostanában.
Mai szleng az általános iskolákban
Az egyik leggyakoribb a flexelés. Ezt talán a legtöbbet használják, hiszen ebben a korban keresik önmagukat és meglehetősen kritikusan figyelik egymást. A flexelés menőzést jelent és bizony gyakran használják egymásra, amikor valaki meglepő dolgokat posztol a közösségi médiában.
Az adom, vagy adnám szintén gyakori. A gyerekek arra használják, hogy kifejezzék, hogy valami nagyon tetszik nekik, nagyon bírják.
IKR – I know right, vagyis hagyjál már, jól tudom én is.
IDK – I don’t know, éppen az előző ellentéte, vagyis nem tudom.
A shippelés arra használják, hogy ha valamit kedvelnek. Lányaim körében nagyon népszerű a Stranger Things című sorozat. A shippelés magyarázatát is ehhez kapcsolták. A sorozatban két szereplő együtt jár, így ők shippelik egymást. A kapcsolatuk során shipnevet is kapnak, ami a kettejük nevéből kialakított mozaikszó. Az egyik főszereplő Mike, aki együtt jár Elevennel, az ő shipnevül Mileven.
A nagy nevetésekre is van külön szavuk. Ilyen a LOL, ami hangos nevetést jelent. LMAO, a laughing my ass off rövidítése, ami olyasmit jelent, hogy szétröhögöm magam.
Szoszi, zsa, zsaljunk. Ezeket úgy fordíthatnánk, hogy „Mizu? Mehetünk/Menjünk?”.
Ki a crushod? Ki tetszik nekik, ki a kedvencük, melyik hírességért rajonganak.
„Duh”, Billie Eilish óta népszerű. Olyan érzelemkifejező szó, amit akkor használnak a fiatalok, amikor valami egyértelmű, a másik fél számára nyilvánvalónak kellene lennie. Egy kicsit a persze és az igen lazább verziója.
A szleng szerves része a gyerekek mindennapjainak. Használatával azt érzik, hogy közös nyelvet beszélnek, biztonságban vannak, mert ha nem szeretnék, akkor a külvilág nem érti, hogy mit mondanak. Napi szinten használják az internetet, a közösségi médiafelületeket, ami hatással van a kommunikációjukra. Gyorsan és tömören akarnak fogalmazni, sietnek, és nem akarnak hosszú körmondatokat írni. Szülőként azonban érdemes elbeszélgetni velük arról, hogy nem minden esetben elfogadott ez a fajta szleng használata. Nem mindegy, hogy a nagyszülőknél vacsorázunk karácsonykor, egy nyilvános rendezvényen veszünk részt, vagy a barátokkal ül be egy hamburgerre. Segítsünk neki felismerni az egyes élethelyzetek közti különbségeket azért, hogy ne kerüljön kellemetlen helyzetbe.
Kép forrása: Gerd Altmann képe a Pixabay -en.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)