Sokakat érint
Becslések szerint közel 5 millió, fogamzó korú nőt érint az Egyesült Államokban a PCOS és Magyarországon is terméketlenség egyik vezető okának számít. Bár a policisztás ovárium szindróma elnevezés a petefészek (ovárium) betegségére utal, mégis számos egyéb eltérés is áll hátterében, ezért a tünetek is szerteágazóak. A rendszertelen vagy hiányzó peteérésen és menzeszen kívül ciszták jelenthetnek meg a petefészekben, pattanásossá válhat a bőr, emelkedhet a vér inzulinszintje, megnövekedhet a szőrzet az arcon és a testen, előfordulhat hajhullás, férfias jellegű kopaszodás, hízás, sőt az utóbbi időben a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját is növeli.
A nők és a gyermekeik is veszélyeztetettek
Svéd kutatók publikálták nemrégiben a Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban a PCOS-ről szóló tanulmányukat, amelyben összefüggéseket fedeztek fel a PCOS, a mentális problémák és a magzatot érintő hormonális hatások közt.
Az már bizonyítást nyert, hogy a PCOS-beteg anyák gyermekei maguk is hajlamosabbak erre a betegségre. Természetesen magát a problémát a lánygyermekek tudják produkálni, de a fiú utódoknak is nagyobb esélyük lesz az elhízásra és a cukorbetegségre, amelyek szintén a PCOS-ből adódó komplikációk. Ráadásul a svéd szakemberek szerint az érintett nők és az ő gyermekeik 50 százalékánál jelen van legalább egy mentális probléma is, mint a szorongás, a depresszió vagy az étkezési zavar.
A kutatók szerint az ok, hogy a PCOS-es anyák magzatai több férfi hormonnal találkoznak a méhben, a tesztoszteron pedig azon agyterületeket befolyásolja, amely az érzelmekért felelősek. Bár a kísérletek egyelőre csak egereken és patkányokon bizonyították ezt a tételt, a további kutatások arra irányulnak, hogy megértsük: miért produkálhatnak a PCOS-beteg nők gyermekei is nagyobb arányban mentális panaszokat.
Diagnózistól a terápiáig
A pontos diagnózis felállításához endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. A tünetek jellegétől függően vizsgálni lehet többek közt a szőrnövekedés, a hajhullás mértékét, a haskörfogatot, a vérnyomást, a lipidszintet, és a szénhidrát anyagcserét is. A betegség pontos okainak felderítése céljából a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van.
A diagnózis birtokában kezdődhet a kezelés, amelynek fő célja a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását a panaszok és tünetek határozzák meg. Elképzelhető, hogy az aktuális kezelést évekig tartó gondozás követi, amely során változhat a terápia is. A gyógyszeres kezelés mellett PCOS esetében különösen nagy jelentőségű a helyes életmód. A rendszeres mozgás és az egészséges táplálkozás segíti az optimális inzulinszint elérését, ami az androgén tünetek javulását a meddőség megszűnését, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti.
Forrás: http://oxygenmedical.hu
Fotó: nenetus/FreeDigitalPhotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)