A műtét történhet orvosi és nem orvosi indikáció alapján:
Magyarországon a terhesség a 12. hetéig szakítható meg, ha
- azt az állapotos nő egészségét súlyosan veszélyeztető ok indokolja (amit szakmai szempontból illetékes két szakorvos egybehangzó véleménnyel állapíthat meg);
- a magzat orvosilag valószínűsíthetően súlyos fogyatékosságban vagy egyéb károsodásban szenved (amit a genetikai tanácsadó, a prenatális diagnosztikai központ, illetve a szakmailag illetékes országos intézet által kijelölt kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályai közül bármelyik kettőnek egy-egy szakorvosa egybehangzó véleménnyel állapít meg);
- a terhesség bűncselekmény következménye (a bűncselekmény elkövetését, illetőleg annak alapos gyanúját a büntetőügyben eljáró szerv által kiadott igazolás igazolja), valamint
- az állapotos nő súlyos válsághelyzete (aminek fennállását az állapotos nő, illetve - cselekvőképtelensége esetén - törvényes képviselője a kérelem aláírásával igazolja) esetén.
A 18. hétig elvégezhető a terhesség megszakítása, ha
- a kérelmező korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképtelen (pl. ha kiskorú),
- a nő önhibáján kívül, egészségi oknál fogva vagy orvosi tévedés miatt nem észlelte a terhességét,
- a nő az egészségügyi intézmény vagy más hatóság mulasztása miatt lépte túl a 12 hetes időkorlátot.
Ezekben az esetekben is fenn kell állnia azonban a 12 hetes időkorlátnál meghatározott okok valamelyikének.
A terhesség a 20. hetéig (a diagnosztikus eljárás elhúzódása esetén 24. hetéig) szakítható meg, ha a magzat genetikai, teratológiai ártalmának valószínűsége az 50 százalékot eléri.
A terhesség az időtartamától függetlenül megszakítható a terhesség akkor, ha az állapotos nő életét veszélyeztető egészségi állapot teszi ezt indokolttá, illetve a magzatnál a szülés utáni élettel összeegyeztethetetlen rendellenesség áll fenn.
A terhes 12. terhességi korig kérheti a terhességmegszakítást. Ebben az esetben a terhesnek kérelmével nőgyógyászati vizsgálat után családvédelmi szolgálatnál kell jelentkeznie. Ott részletes felvilágosítást kap a műtétről, illetve a műtét lehetséges elkerüléséről. Itt kerül a műtét díjának összege is meghatározásra.
Egyik lehetséges megoldás a műtét helyett a szülés és az újszülött örökbeadása.
A terhességmegszakítás menete
Műtéti: A műtét a 12. hétig egy lépésben történik. Nem szült nőknél először laminária kerül felhelyezésre, ami a méhszáj kíméletesebb tágítását teszi lehetővé. Ez megelőzi a későbbi terhesség során jelentkező méhszájelégtelenséget. A műtét altatásban történik. Műtéti körülmények között, steril lemosást és izolálást követően a méhszáj tágítása következik. A tágítást nem szülteknél a laminária (pálca) végzi, míg már szült nőknél Hegar (növekvő vastagságú acél rudacskák) segítségével történik. Ha elértük a kellő vastagságot, szívóval a méh üregét kiürítjük. Ennek következtében a magzati részek és a lepény is eltávolításra kerül. A méh üregét még tompa kanállal átkaparjuk, hogy meggyőződjünk róla, hogy a méh ürege valóban üres. A műtét során gyakran Oxytocint adunk, mely méhösszehúzó hatású.
A műtétet gyakran egynapos sebészeti beavatkozás formájában végezzük. Ez azt jelenti, hogy a beteg azonos napon jön a műtétre, és még aznap haza is megy.
Még fontos tudni, hogy akinek negatív a vércsoportja, annak Rhesogamma injekciót kell kapnia, egy későbbi kívánt terhesség esetén a vércsoport összeférhetetlenség elkerülésére.
Gyógyszeres: Létezik koraterhességben gyógyszerrel végzett terhességmegszakítás is. Ebben az esetben gyakran nem szükséges altatás, és méhűri beavatkozás. A gyógyszert Magyarországon is törzskönyvezték, de jelen cikk írása idején egyetlen magyarországi intézményt sem találtam, ahol ezzel a módszerrel végeznék el a terhességmegszakítást.
A műtéti beavatkozás lehetséges következményei, szövődményei
Közvetlen műtéti szövődmény a méhtest sérülése (perforáció, mely a méhfal átfúródását jelenti) -, a méhnyak berepedése, erős vérzés illetve lepényrész visszamaradása. Ritka esetben a teljes terhesség bennmaradása is előfordul. A leggondosabban végzett műtét esetén is előfordulhatnak szövődmények. Ennek legsúlyosabb következménye a méheltávolítás lehet.
Gyakoribb késői szövődmények elsősorban a belső nemi szervek – méhnyálkahártya, petevezető, méh körüli kötőszövet – gyulladásai. Ritkán a fertőzés továbbterjedhet, hashártyagyulladáshoz, vérmérgezéshez vezethet. Lobos szövődmény a terhességmegszakítások 5-10%-ban fordul elő.
További késői szövődmények:
- meddőség,
- mindkét petevezető elzáródása,
- vérzészavarok,
- pszichoszexuális panaszok, így frigiditás, orgazmuszavar.
A szövődmények gyakoriságát feltétlenül befolyásolja, hogy milyen idős a terhesség a megszakításkor. Ha a terhesség nem volt idősebb 12 hétnél, ritkábban követi káros következmény, mintha idősebb volt.
Az eddig említett egészségkárosodásokon felül szövődményessé válhatnak a következő terhességek, tehát azok, amelyeket a terhességmegszakítás után szeretne a nő kihordani. A spontán vetélés kétszer olyan gyakori terhességmegszakításon átesetteknél, mint azok körében, akik eredményesen védekeznek. Ezen kívül megkétszereződik a méhen kívüli terhesség előfordulása is, valamint a koraszülés sem ritka.
A nem kívánt terhesség elkerülése
A nem kívánt terhesség megelőzhető fogamzásgátlással. Ennek több formája ismert. A legkönnyebben hozzáférhető az óvszer. Ez nemcsak a nem kívánt terhesség, hanem a nemi betegségek megelőzésére is alkalmas. Ezen kívül rendelkezésre áll még recept nélkül kapható hüvelykúp, illetve orvosi vizsgálat és nőgyógyászati javaslat alapján fogamzásgátló tabletta illetve spirál is. A rendelkezésre álló termékek száma folyamatosan emelkedik. Befejezett családtervezés után sterilizációs műtét is végezhető.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)