500-zal csökkent a születések száma a tavalyi évhez képest
Idén novemberben összesen 6780 gyermek született, ami pontosan 502-vel kevesebb, mint tavaly ilyenkor. Emellett a halálozások száma is viszonylag magas, 10 351 ember veszítette az életét az év utolsó előtti hónapjában, valamint a házasságkötések száma is csökkent 2,2%-kal.
Május óta minden hónapban 5%-kal csökkent a születések száma, és kevesebb lett a termékenységi arányszám is, ami mind ahhoz járul hozzá, hogy kevesebb legyen a magyarok száma. Ezek a tényezők azok, amik leginkább befolyásolják azt, hogy fogyjon a nép, de azért érdemes egy kicsit mélyebbre nézni a felszíni adatoknál.
Kevesebb a szülni képes nők száma
A termékenységi arányszám azt mutatja, hogy jóval kevesebb lett azoknak a nőknek a száma, akik szülésre alkalmas korban vannak. Tavaly ez 1,53 volt, idén azonban 1,51-re csökkent.
Ez nem meglepő: sok család, valamint nő helyezi előtérbe a karrierjét, valamint a saját életét, minthogy szüljön egy gyermeket. A felnevelésük hatalmas felelősséggel és nem kevés költséggel jár, a helyzetet pedig tovább nehezíti a magas infláció: hiszen ha valaki saját magát is nehezen tudja eltartani, akkor egy másik emberért sem tud teljes mértékben felelni.
Emellett sokan csak 30-40 éves korukban szeretnének gyereket vállalni, ami 40-50 éve még 20-30 éves korban volt ideális. Sok az egyke, valamint számtalan olyan, fiatal nő van, aki kénytelen reprodukciós eljárásnak alávetni magát, hogy gyermeke születhessen. Van, aki egy idő után feladja, és van olyan is, aki hosszú ideig próbálkozik.
Feljebb kéne tornázni a termékenységi arányszámot
Kapitány Balázs, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének munkatársa tavalyi interjúja során számtalan kérdésre adott választ. Szerinte nem lenne lehetetlen feltornázni a termékenységi mutatót 1,8-ra, azonban ehhez nem a különböző hitelekre lenne szükség. Orbán Viktor 2,1-es termékenyégi mutatót ígért 2025-re, ami teljesíthetetlen az idei csökkenés után.
Vannak olyan drasztikus módszerek, mint az abortusztilalom, ami ideig-óráig segítene a cél elérésében, azonban hosszú távon negatív hatásai lennének. Szerinte inkább civilizált intézményeket kellene létrehozni ahelyett, hogy öntik a pénzt a gyereket vállalók számlájára. Sokan esnek abba a hibába, hogy bevállalnak úgy 2-3 gyermeket, hogy nem tudják, miből fogják eltartani majd őket. Ezek a gyerekek tanulva édesanyjuk, édesapjuk hibájából külföldre költöznek, ami szintén egy módja a népesség csökkenésének. Magyarország jelenleg az 1,5-ös termékenységi mutatóval is jól áll az európai országok között, ám nem szabad, hogy ez tovább csökkenjen.
Érdekes lesz ezt megvizsgálni jövőre, hiszen a CSOK+ újabb lehetőséget biztosít azok számára, akik eddig nem vették igénybe az előző családtámogatást. Itt is természetesen három gyermek után jár a legnagyobb kedvezmény, de ezeket a gyermekeket el is kell tartani valahogy, amihez a keleti országrészben kézhez kapott fizetések például nem feltétlen elegendőek. Most az infláció is csökkent, remélhetőleg a születésszámok is ismét növekedésnek indulnak, valamint a számtalan, Magyarországon leányvállalatot nyitó cégek is kecsegtető ajánlatokat nyújtanak a külföldön élő magyarok számára.
Ehhez azonban egy kicsit hatékonyabb próbálkozásokra lesz szükség, mint a Gyere Haza Fiatal! vagy a Családvédelmi Akcióterv, amelyek mind kudarcba fulladtak. Megfelelő oktatatás, megfelelő intézmények, élhető fizetések szükségesek ahhoz, hogy megálljon a népességcsökkenés és ne egy elöregedő társadalom legyen a magyar.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)