Amit otthon látunk, azt visszük tovább
Czink Tomi párkapcsolati szakértő szerint a párkapcsolatra az egyik legnagyobb befolyással a szülőkkel való kapcsolat van. Vagyis amit otthon látunk, azt fogjuk továbbvinni. Még akkor is, ha ebben nincsen semmi tudatos.
”A párkapcsolatunkban észrevétlenül úgy viselkedünk, ahogy anya vagy apa viselkedett. Akkor is, hogy ha ez jó volt és akkor is, hogy ha rossz volt.”
Sokszor viszont sajnos nem a jó példát látjuk. A szakértő szerint a fiúk tudatalatt olyan párt keresnek, amilyen az édesanyjuk volt gyerekkorukban, a lányok pedig olyan férjet, amilyen az édesapjuk volt.
Akit nem szerettek, az nehezen fog tudni szeretni
Az, hogy később milyen párt választunk, és abban a párkapcsolatban mennyire tudunk kiteljesedni, nagyon is függ attól, hogy csecsemőkorunktól kezdve hogy bántak velünk a szüleink.
- Aki sok szeretetet kapott, az sok szeretetet fog adni a kapcsolatában.
- Akit nem szerettek, elhanyagoltak, az általában később nehezen fog tudni szeretni, furcsa lesz neki az állandó simogatás, ölelés, hiszen nem ehhez volt szokva.
- Akit bántalmaztak, abból nagyon gyakran ugyanolyan bántalmazó szülő lesz, ám aki mégis ki tud lépni ebből, az sokszor nehezen bízik meg az emberekben, nehezen alakít ki kapcsolatokat.
- Akit hagytak sírni, aki nem érezhette magát biztonságban a szülői házban, akinek a jelzéseire nem reagált jól vagy egyáltalán nem reagált az édesanyja, annak felnőttkorában önbizalom problémái lehetnek, gyakran szeretői kapcsolatba bonyolódik, ahol mindig jobban fogja szeretni a másikat, mint amennyire őt szeretik.
”A szülők óriási hatással vannak a gyerek sorsára” – mondja Czink Tomi párkapcsolati szakértő.
Milyen a kapcsolata a szüleivel? Arra számíthatsz te is!
”Ha a férfi házasodni szeretne, akkor nézze meg, hogy a menyasszonyjelöltnek milyen a kapcsolata az apukájával. A legtöbb esetben azt fogja kapni. De ugyanígy a nőknél, azt is fontos látni, hogy a férjjelölt milyen viszonyban van az édesanyjával” –árulja el a szakértő.
Hozzáteszi, hogy vannak olyan férfiak, akik nem képesek elszakadni az édesanyjuktól. Ha pedig egy férfi túl sokat foglalkozik az anyukájával, akkor az a párkapcsolatban előbb-utóbb problémákhoz, sőt, akár váláshoz is vezethet.
”Ebben az esetben a nő folyamatosan számonkéri a férfit, hogy most vele házasodott vagy az anyukájával. Családot kap mindenki, nem az van, hogy elveszem feleségül és csak mi ketten leszünk. Ezért nagyon oda kell figyelni ezekre a dolgokra. Hiszen jogosan érzi úgy, hogy a férje az anyját, nem pedig a feleségét teszi az első helyre. Ő pedig nem tudja elviselni, hogy csak a második.”
Ezért is fontos, hogy házasság után, ha elhagytuk a szülői házat, mindig figyeljünk arra, hogy a férjünk vagy a feleségünk legyen az első.
”A statisztikák szerint a házasságok fele pont ezért megy tönkre. Vannak ugyanis olyan szülők, akik nem képesek elengedni a gyerekük kezét. Például anyák, akik egyfolytában azt lesik, hogy a fiuk választottja elég jól főz-e, elég jól takarít-e, megad-e mindent a fiának, amit régen ő adott meg neki.”
A szakértő azt javasolja, hogy ha probléma van a házasságunkban, kapcsolatunkban, akkor abba ne vonjuk bele a szülőket, mert onnantól elindul egy megállíthatatlan lavina. Vagyis hiába békülne ki a pár, a szülők annyira felspannolják a fiukat vagy a lányukat, hogy a végén akár egy semmiség miatt is képesek lesznek elválni.
Merjünk változtatni a szülői mintán
Bár a szülői minta és a neveltetés nagyban befolyásolja azt, hogy felnőttkorunkban milyen párkapcsolataink lesznek, sosem késő változtatni. Ha felismerjük a jeleket, hogy a szüleink mit csináltak rosszul, hogy miért lett alacsony az önbecsülésünk, miért nem tudunk megbízni a másikban, miért nem tudunk nyitni vagy eléggé szeretni, akkor hosszú munkával és nagy erőfeszítések árán változtathatunk ezen. Vagyis kiléphetünk szüleink árnyékából és nem fogunk úgy viselkedni, ahogy az anyukánk vagy az apukánk viselkedett velünk.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)