A házasság hete van. Sokan a közösségi médiában szereplő profilképüket a "Most is IGEN-t mondanék” feliratú kerettel díszítik. Egyfajta örömkiáltással hirdetik, hogy ma is a jelenlegi párjuk mellett döntenének, és örülnek, hogy szerető házasságban élhetnek.
Vannak, akik nem csak így, az interneten és egymás között, hanem egy valódi ceremónia keretében erősítik meg a fogadalmukat.
Miért döntenek úgy néhányan, hogy újra megtartják az esküvőjüket?
Számos oka lehet annak, ha valaki egyáltalán nem, vagy csak kis esküvőt tart. Vannak például, akik
- azért nem akartak nagy esküvőt, mert már úton volt az első gyermek és nem szerettek volna nagy felhajtást
- azért nem tartottak nagy családi esküvőt, mert az egyik fél részéről nem támogatták a házasságot
- nem tudták előteremteni a szükséges összeget, így csak egy szűk szertartásra futotta
- nem találtak megfelelő időpontot, így gyorsan összeházasodtak két tanu kíséretében, hogy majd később bepótolják
Az ő esetükben előfordul, hogy évekig dédelgetik az álmot, hogy egyszer nekik is megadatik a gyönyörű ruha, a nagy családi összejövetel, a figyelem és az ünneplés varázsa. Nem bánják, ha már idősebbek, ha már a gyerekek ott szaladgálnak körülöttük, vagy netán az unokájuk viszi a gyűrűket. Ők inkább boldogok, hogy velük is megoszthatják ezt az érzést.
Mi szükséges ahhoz, hogy valaki megerősítse a házassági fogadalmát?
A ceremóniát egy szertartásvezető irányítja. A párok számos lehetőség közül választhatnak mind a helyszín, mind az ünnepség lebonyolítása tekintetében. Vannak olyan cégek, akik kifejezetten ilyen eseményekre szakosodnak, így szinte minden egyedi kívánságot tudnak teljesíteni.
A szertartásvezető általában szereti megismerni a párokat, akik nála erősítik meg a fogadalmukat. Beszélget velük, összegyűjti a közös életük fontos pillanatait, fotóit, a gyerekekkel kapcsolatos élményeket, és minden olyan eseményt, amit a fogadalom megerősítése során szeretnének felidézni. Ennek köszönhetően az egész ünnepség személyre szabott, meghitt és megható lesz.
Mindenképpen szükséges új esküvőt tartani?
Bár manapság nagyon népszerű az újraházasodás, mégis vannak, akik nem érzik ennek szükségességét. Ők úgy nyilatkoznak, hogy nekik az a nap volt a NAGY nap, és ha minden évben újra és újra megtartanák, akkor elveszítené varázsát. Szerintük az a nap egyszeri és megismételhetetlen. Ettől függetlenül ők is szívesen ünneplik a házassági évfordulójukat, de azt már csak szűk családi körben.
Nem feltétlenül kell a jeles alkalmakon magát az eredeti esküvőt újra megtartani. A párok azzal is kifejezhetik hálájukat és örömüket az együtt töltött időért, ha minden évben felköszöntik egymást. Az évfordulóknak a népi nyelvben saját, nem hivatalos elnevezése van. Ezekből is lehet válogatni:
1. év Papír vagy Gyapjúlakodalom
3. év Bőrlakodalom
5. év Falakodalom
7. év Rézlakodalom
10. év Rózsalakodalom
12. év Petrezselyemlakodalom
15. év Üveg- vagy ibolyalakodalom
20. év Porcelánlakodalom
25. év Ezüstlakodalom
30. év Gyöngylakodalom
35. év Vászonlakodalom
40. év Rubinlakodalom
50. év Aranylakodalom
60. év Gyémántlakodalom
65. év Vaslakodalom
70. év Kegyelmi lakodalom
75. év Koronaékszer lakodalom
Kép forrása: Marcus Aurelius fotója a Pexels oldaláról
Olvasd el ezeket a cikkeinket is!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)