350.000 család. Fél millió gyermek. 310.000 egyedülálló anya és 40.000 gyermekét egyedül nevelő apa. Számuk napról-napra növekszik, a közvélemény azonban még mindig hajlamos elítélni őket, megnehezítve ezzel amúgy sem könnyű életüket.
"Az egyedülálló anyákról ugyanis - egy-egy cikknyi általánosságon felül - nem szokás beszélni. Kicsit olyanok vagyunk, mint a rossz lány a családban, akiről mindenki tudja, hogy ott van, de inkább eldugják, mint a csorba tányért a vendégek elől." - írja az alapítvány alapítója, Nagy Anna az Egyedülálló Szülők Könyve c. írásában.
Az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány 12 éve küzd azért, hogy eloszlassa a kialakult tévhiteket az egyedülálló szülőkről, aktív és egymást támogató közösséget hozzon létre, valamint segítséget nyújtson az érintetteknek - ott, ahol csak szükségük van rá.
Az egyedülálló szülők gondjai
Egy tavaszi, ezer fő bevonásával készült hazai kutatás során kiderült, hogy a magukra maradt szülők túlnyomó többsége a magánytól és elszigeteltségtől szenved a leginkább. Egy család széthullása hatalmas krízishelyzet, melyből úgy érezheti a szülő, hogy nincs kiút. A legfontosabb tehát a lelki segélynyújtás - csak így érhető el az, hogy egészséges gyermekek nevelkedjenek az egyszülős családokban is. Az elszigetelődés mellett más súlyos gondok is nyomasztják a magukra maradtakat, többek között a(z):
- anyagi gondok
- gyerekkel kapcsolatos ügyek
- munkahelyi problémák
- mindennapi logisztika
- másik szülővel való kapcsolattartás
- információhiány
- lakhatási problémák
- egészségügyi problémák.
Egy láthatatlan csoportról van szó, akikről nem igazán szoktunk beszélni és sosem kerülnek előtérbe. Ezen szeretne változtatni az alapítvány, hisz ezek a szülők csak akkor kaphatnak érdemi segítséget, ha tudjuk, mire van szükségük.
Miben segít az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány?
Abban, amiben csak lehetséges. Az egyedülálló szülők ingyenesen vehetik igénybe a pszichológusi vagy ügyvédi tanácsadást, mediáción vehetnek részt, segítséget kaphatnak a gyermekfelügyeletben, jelképes összegért táboroztathatják a gyermekeiket - idén nyáron 150 gyermek nyaralt a segítségükkel 3.000 Ft ellenében -, egyszülős közösségekhez csatlakozhatnak, játékokat, ruhákat, tanszereket csereberélhetnek más szülőkkel, de akár társat is találhatnak. Honlapjukon, az Egyszülő.hu-n hasznos cikkeket olvashatnak és ezen a felületen kérhetnek segítséget is.
Készülőben van sok más mellett egy egészségmegőrző kampány is: kiderült ugyanis, hogy az egyedülálló szülők egészsége rosszabb állapotú az átlaghoz képest. Ennek oka lehet a nagymértékű stressz, a sokkal kevesebb idő, amit magukra fordíthatnak, de akár a kevesebb pénz is, amiből gazdálkodhatnak más családokhoz képest. A szervezők fontosnak tartják az egészséges táplálkozásra tanító és buzdító kampányt, mivel ez az egyedülálló szülők esetében különösen fontos téma: az érintettek legnagyobb félelme ugyanis, hogy mi lesz a gyermekükkel, ha történik velük valami.
A segítségnyújtás mellett fő céljuk, hogy a magukra maradt emberek egymásra találjanak, és aktív közösségeket alakítsanak ki országszerte. Mint mondják, "nem halat adnak a hozzájuk fordulóknak, hanem megtanítják őket halászni": azon dolgoznak, hogy az egyedülálló szülők képessé váljanak arra, hogy legyőzzék az előttük álló akadályokat.
Nagy dolog készülődik: hamarosan megnyitja kapuit az Egyszülős Központ
Az alapítvány előtt 12 évnyi kemény munka után végre hatalmas lehetőségek nyíltak meg: 500 millió Ft-os állami támogatáshoz jutottak, melyből létrejöhet az első olyan, egyedülálló szülőket támogató központ, melyhez hasonló intézmény még külföldön sem nyílt ezidáig.
Az Egyszülős Központ január közepén nyitja meg kapuit a belvárosban, 650 m²-es területen és gyönyörű lesz - meséli izgatottan Nagy Anna.
A központban egy helyen lesznek elérhetőek az eddigi szolgáltatások: pszichológiai és jogi tanácsadás, előadások, rendezvények és nagy találkozások helyszínévé fog válni az épület, ruhaosztásra és gyermekfelügyeletre is lesz lehetőség - de ha egy "egyszülő" éppen az álláskeresésben szorul segítségre, bármikor bemehet és internetezhet, önéletrajzot írhat, scannelhet, ha erre máshol nincs lehetősége: a segítségnyújtás még az eddiginél is szélesebb körű lesz a központban.
A szolgáltatások az első másfél-két évben ingyenesek lesznek, ahhoz azonban, hogy a központot a jövőben is fenntarthassák, nagy szükség van szponzorokra, támogatókra.
A pénzbeli támogatás mellett bármilyen felajánlást haszonsítani tudnak: önkéntesek segíthetnek a szervezésben, ruhaosztásban, a gyermekfelügyeletben (ezt csak szakértői papír mellett), és még sok másban.
"Köszöntelek a klubban! Mielőtt kényelembe helyeznéd magad, azért szólok: szokatlan klub ez, ahova ritkán szoktak maguktól beiratkozni az emberek. Általában valaki más íratja be őket. Például a nagy Ő. Vagy a valamikori nagy Ő. Esetleg az egyik nagy Ő. De ha már egyszer itt vagy és úgy döntöttél - vagy úgy döntöttek helyetted -, hogy belépsz, nézzük meg együtt, hogy mit lehet kihozni a helyzetből. Ahogy az amerikaiak mondják: ha már az élet citromot adott, nézzük meg, hogyan csinálhatunk belőle limonádét." /Nagy Anna: Egyedülálló Szülők Könyve/ |
Kedves egyedülálló szülők! Bár a közvéleménykutatás során kiderült, hogy a legnagyobb gondunk a magány és elszigeteltség, eddig sem voltunk egyedül - sajnos nagyon is sokan vagyunk. Csak nem ismerjük fel egymást. Ahogy Nagy Anna rátapintott a lényegre: a nagy szegénységben élő, magára maradt, 8 gyermekes anyának eszébe sem jut, hogy hasonló cipőben jár, mint a mellette elsétáló elegáns, budai kisgyerekes anyuka, akinek a múlt héten halt meg a férje. A hamarosan megnyíló központ nagyszerű lehetőség lesz arra, hogy megismerkedjünk a sorstársainkkal, segítsük egymást, vagy lelki támogatást kérjünk, amikor úgy érezzük, összeomlott az életünk.
Egy család felbomlása annak, aki még nem élte át, elképzelhetetlen veszteség és fájdalom - hatalmas szükség van hát az alapítvány munkájára és arra, hogy legyen valaki, aki felkarolja az összeomlott szülőket. Csak így nevelhetünk egészséges gyerekeket, ez pedig a fő cél.
Ha téged nem is érint a probléma, annyit megtehetsz, hogy nem nézed le ezeket a szülőket, mondván, "na, még erre se volt képes, hogy megtartsa a házasságát", a csonka család kifejezést pedig egyenesen törölni kellene a köznyelvből. Így is lehet teljes és egészséges egy család, ha megkapja azt a speciális segítséget, amire szüksége van.
Ne sétálj el az egyedülálló szülők mellett és halld meg a hangjukat - segítsd őket, ha tudod, vagy támogasd az Egyszülők Alapítványt valamilyen formában! Az egy szülős családokban az a közös pont, hogy szinte mindegyik normális, átlagos családként indult. Az elválás nem feltétlen a magára maradt szülő hibája vagy döntése - bárki hasonló cipőben találhatja magát egy nap, így alaposabban át kellene gondolni a dolgot, mielőtt elítélünk valakit azért, mert egyedül neveli a gyermekét.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)