1. Egymást kritizáljátok
Kultúránkban sajnos gyakorta hallani párokat, amint letorkolják egymást. Egy kevés, rossz szándéktól mentes élcelődés persze még egy kapcsolatnak sem ártott meg, sőt, egy egészséges kapcsolatot épít. Ezzel szemben a folyamatos szidalmazás, piszkálódás sosem vezet jóra. Ha szinte csak rossz dolgokat tudsz mondani, mikor a párod szóba kerül (mindegy hogy szemtől szembe, vagy a háta mögött panaszkodsz), a házasságotok komoly bajban van.
2. Nem érdeklődtök egymás mindennapjai iránt
„Drágám, milyen napod volt?” – egy jól ismert klisé, egy valódi tartalom nélküli kérdés, melyet unalomig ismételtünk. Talán a válaszra sem figyelünk, egy idő után pedig fel sem tesszük már. Pedig, ha fenn akarjuk tartani a kommunikációs csatornát a párunkkal, tovább kell kérdeznünk. Ez persze nem jelenti, hogy minden estének végeláthatatlan monológokról kell szólnia a reggeli kávétól az esti cipőlevételig. De kifizetődő, ha legalább nagy vonalakban, a jelentősebb sikerekről, vagy épp kudarcokról meghallgatjuk kedvesünk mondandóját. A hosszabb beszélgetéseket tartogassátok a „randevúkra” (lásd 3. pont).
3. Felhagytok a „randevúzással”
Persze roppant nehéz időt és energiát szakítani randizásra, mikor annyi dolgotok van, mindegy, hogy iskolát végeztek épp, dolgoztok szüntelen, vagy pelusokban gázoltok térdig. Az életet végső soron az elfoglaltság uralja, a karrier építése, önmagunk képzése gyermekeink szebb jövőjéért, akiket nevelgetünk. De ha nem szorítotok ki egy kis időt, ami csakis a tiétek, egy nap arra ébredtek majd, hogy a gyerekek kirepültek, a munkában sincs több fok a szamárlétrán…és fogalmatok sincs, ki az az idegen, aki mellett ébredtek minden reggel.
4. Nem mutatjátok ki a vonzalmatokat egymás iránt
Rendben, nem vagytok már kamaszok, de ez nem jelenti azt, hogy le kellene mondanotok az incselkedésről, puszikról, ölelésről, összebújásról, kézfogásról. Ezek az apró jelzések tudatják a másikkal, hogy még mindig szeretitek és akarjátok egymást. Persze a szex is fontos (akár ritkábban, akár gyakrabban kerül rá sor, mint régen), de szakítsatok időt a bensőséges érintkezés más módjaira is annak érdekében, hogy a házasság erős maradjon.
5. Nem beszéltek a házasságotokról
A gimiben, fősulin mindig mindenki a kapcsolatáról beszélt és ezen nem ritkán jókat nevettünk. Akik együtt jártak, csak egymásról csacsogtak, mélyen szántó elemzéseket folytattak ahelyett, hogy megélték volna a kapcsolatot. A házasságban ennek az ellenkezője fenyeget. Némelyek olyannyira elkényelmesednek a napi rutinban, hogy elfelejtenek időnként leülni arról beszélgetni, milyen is a közös életük valójában. Persze ezzel sem kell túlzásba esni, de ha soha nem szakítotok időt arra, hogy átbeszéljétek a kapcsolatot, az elutasítóvá és érzéketlenné tesz a párotokkal szemben.
6. Leszóljátok egymás családját
A másik családjával való összhangba kerülés része a házasság nehézségeinek, minden párnak meg kell találnia az egyensúlyt a két család igényeinek kielégítése közben. Bár egy nyílt és őszinte beszélgetés, melyben mindkét család dilijei terítékre kerülnek, egészséges is lehet, azonban a párod rokonaira, főleg a szüleire durva megjegyzéseket tenni otromba dolog és egyértelműen tilos. Ha róluk beszélsz, óvatosan fogalmazz, mert vékony jégen jársz. Ne feledd, a kedvesed hűsége Neked szól, nem kényszerítheted arra, hogy folyton a családjával kapcsolatos rossz véleményedet hallgassa. Ezzel csak rosszallást, megbántódást, sértettséget viszel a házasságodba.
7. Nincs közös családi kasszátok
A férjemnek és nekem külön bankkártyánk van, így biztosítva, hogy tudjunk egymásnak vásárolni anélkül, hogy a másik látná a számla végösszegét. Mindkettőnknek megvan a saját költőpénze, de a bankszámlánk közös, „ami az enyém, a tiéd is” alapon. A közös kassza erősíti a kapcsolatba vetett bizalmat. Ahol csak „enyém” és „tiéd” létezik, ott nincs „miénk” és az életetek is ketté válik. Nem házastársak, csupán lakótársak lesztek.
8. Csak a gyerekekről szól az élet
A házasság előtérbe helyezése manapság sok családnál nem divat, akiknek csemetéik körül forog az egész világ. Szülőnek lenni persze áldozatot is jelent, melyet gyermekeinkért hozunk, de soha ne áldozzuk fel a párkapcsolatunkat is a gyereknevelés oltárán. Ha így tesztek, azt a kicsik is megsínylik, akik végső soron, felcseperednek, elköltöznek. A ti eskütök viszont úgy szól: „…míg a halál el nem választ.”
9. Gyűjtögetitek a sérelmeket
Semmi sem végez ki gyorsabban egy kapcsolatot, mint ha észben tartjuk a partnerünk minden egyes botlását, hibáját – és ezt az összes adandó alkalommal fel is hánytorgatjuk. Ha minden apró félreértés oda vezet, hogy végül több hónappal, évvel korábbi sérelmeket vágtok egymás fejéhez, a kapcsolat kínszenvedéssé válik. A problémákat meg kell beszélni és megbocsátani a hibákat. A hosszas rágódás az ilyen régi csontokon csak megmérgezi a kapcsolatot és a lelki békéteket is.
10. Megszegitek az ígéreteket
Legyenek azok kisebb, vagy nagyobb horderejűek, az ígéretek sorozatos be nem tartása nagyon ártalmas. Persze a hűtlenség a legnagyobb szakadás egy házasság szövetén, melyet roppant nehéz (ha nem is lehetetlen) befoltozni. Ám a kisebb ígéretek megszegése – például, hogy elviszed a gyerekeket a játszótérre – is rombolja a kapcsolatot, ha nem is olyan gyorsan. Ha nem tudtok bízni egymásban, a házasságotok pengeélen táncol.
11. Elhanyagoljátok a barátaitokat
Még akkor is, ha a házastársad a legjobb barátod, kell időt és energiát áldoznotok a régi barátságokra. Ha az egyetlen fix pont vagy, amibe a másik belekapaszkodhat, az túl nagy teher egyetlen ember számára. Bármilyen tökéletes is a férjed, nem tud neked megadni egy olyan beszélgetést, amit csak a legjobb barátnőd képes. Oszd meg a sztorikat egypár emberrel, beszélgess másokkal is, túlságosan nagy elvárás minden szerepet a házastársunktól várni.
12. Elfelejtitek miért is szerettetek egymásba
Már néhány év házasság után is könnyű elfeledkezni a társunk jó tulajdonságairól és ezek helyett csak a rosszat látni. Mindenki jellemében akad jó néhány hiba, melyek leküzdéséért ő – remélhetőleg – kitartóan dolgozik. De a párod hibáinak sorolgatása hamar szokássá válik és hullámvölgybe kezdi taszigálni a kapcsolatot. Ehelyett próbáljatok emlékezni egymás jó tulajdonságaira, amik a kezdet kezdetén összehoztak benneteket – ne feledjétek, nem véletlen hogy annak idején épp egymással kötöttetek házasságot.
Fotó: RyanMcGuire/pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)