Ezentúl a Munka Törvénykönyve rögzíti a távmunka jogi kereteit, az általa meghatározott tartalmi elemek mellett a munkaszerződésben rögzíteni kell, hogy a munkavállaló távmunkában végzi el az adott tevékenységet, illetve meg kell jelölni a munkáltató és a munkavállaló közötti kapcsolattartás feltételeit, valamint a távmunkás felmerülő költségeivel kapcsolatos elszámolás módját is.
A munkáltató biztosítja a munkavállaláshoz, kapcsolattartáshoz szükséges eszközöket, kivéve, ha a felek előzetesen más megállapodást kötnek. A munkaadó a szerződéskötést követő 30 napon napon belül köteles írásban tájékoztatni a távmunkást a munkáltatói ellenőrzésről, a kártérítés felelőssével kapcsolatos szabályokról, illetve az egyes informatikai- és elektronikus eszközök használatának korlátozásáról. A munka során felhasznált, vagy keletkezett anyagok védelméről a munkáltatónak kell gondoskodni.
A munkaadó köteles a távmunkásnak ugyanolyan mértékű tájékoztatást adni, mint más alkalmazottainak. Maga a tájékoztatás természetesen a munkakörnek megfelelően történhet telefonon, vagy elektronikus úton is. A munkáltatónak adott esetben biztosítania kell, hogy az otthoni munkát végző alkalmazott esetenként a cég telephelyére be tudjon menni. A munkaidő meghatározásánál a hasonló feladatot elvégző kollégák, vagy ennek hiányában az érintett szakmában dolgozók esetét kell figyelembe venni. Egyéb megállapodás esetén a munkavállaló szabhatja meg munkaidejének beosztását.
A távmunkás az alábbi, előzetesen igazolt költségeket számolhatja el:
1.A távmunkavégzéshez és a kapcsolattartáshoz szükséges számítógép, számítástechnikai eszköz megszerzésére fordított, 50 ezer forintot meghaladó kiadásból a 33 százalékos leírási kulcs alkalmazásával értékcsökkenési leírás címén megállapított összeg.
2. Internet használati díj.
3. A munkavégzési hely bérleti díja, a fűtés, a világítás és a technológiai energia díja azzal, hogy ha a lakás és a munkavégzési hely műszakilag nem elkülönített, akkor ezeket a kiadásokat a távmunkavégzéssel arányosan lehet figyelembe venni.
A munkáltató indokolt esetben ellenőrizheti a távmunkát végző személyt. Az ellenőrzés során csak a munkához kapcsolódó anyagokba nyerhet betekintést. A munkavállaló köteles az általa okozott károkat megtéríteni. A munkavédelmi szabályok természetesen a távmunkában végzett tevékenységekre is vonatkoznak. A biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkakörnyezet megteremtése elsődlegesen a munkáltató feladata.
Forrás: Origo