A lakásfestés során számos tényezőt figyelembe kell venni, és ez fokozottan igaz a kisgyermekes családokra. A következőkben olyan gyakorlati tippeket osztunk meg, amelyek segítenek abban, hogy a lakásfestés folyamata gördülékeny legyen, és a végeredmény mindenki számára biztonságos és kellemes környezetet teremtsen.
Egészségre nem ártalmas festékek
Kisgyermekes családként elsődleges szempont az egészségvédelem. Válasszunk olyan festékeket, amelyek nem tartalmaznak – vagy csak minimális mennyiségben – szerves oldószert, illékony szerves vegyületeket (VOC) vagy más egészségkárosító anyagokat. A környezetbarát festékek biztonságosabbak, és minimalizálják azokat az irritációkat, amelyek a hagyományos festékekből származhatnak. Ez különösen fontos, ha például allergiás tagja is van a családunknak.
Foltálló festékek
A gyermekáldás valóban az: egy áldás. Egyedüli kivételt képez ez alól talán az otthonunk rendezettségének és tisztaságának fenntartása, ami valódi kihívás lehet a kis lurkók mellett. Ez különösen igaz akkor, amikor már elkezdenek mászni, majd menni – ilyenkor már gyakran megeshet, hogy maszatos kézzel hozzányúlnak a bútorokhoz, rosszabb esetben pedig a falakhoz. Nem is beszélve azokról a kicsikről, akikben túlteng az alkotási vágy, és ezt előszeretettel kamatoztatják a falakon! Éppen ezért, gyerekekek mellé érdemes foltálló festékekben gondolkodni. Ezek megakadályozzák a foltok gyors beszívódását, így könnyen letakaríthatjuk a szennyezett felületeket egy vizes ruhával.
A színek szerepe
Az sem mindegy, hogy milyen színekkel vesszük körbe magunkat gyermekes családként. Gondosan válasszuk ki a színeket mindenhová, így a gyermekek szobájához is! A nyugtató, pasztell árnyalatok segíthetnek a stressz csökkentésében és a jó alvásban. Igyekezzünk a kicsivel kompromisszumra jutni: ha a kedvenc színe a kék, egyezzünk bele a használatába, de ne egy nyomasztó, sötét árnyalatát válasszuk, inkább egy világos, légies, kellemes pasztellkéket.
Időzítés
Ha már megvannak a festékek, és a tervezési fázisba értünk, fontos az időpont tudatos meghatározása. Inkább olyankor végezzük, amikor a kisgyermekek kevésbé tartózkodnak otthon. Esetleg a festés napjaiban egy rokon vagy barát felügyeletére bízhatjuk őket, hogy a munkafolyamatok gördülékenyen haladhassanak és ne kelljen fokozott biztonsági intézkedéseket tennünk.
Biztonságos terepek
Ha mégis otthon maradnának – például mert nem akarnak kimaradni a mókából –, akkor a festés során fontos biztosítani, hogy véletlenül se kerülhessenek veszélybe. Az eszközök, festékek és más anyagok legyenek mindig elzárva a gyermekektől, és a festőmunka után gondosan takarítsuk le a területet a lehullott festékrészecskéktől, továbbá a portalanításra is fokozott figyelmet kell fordítanunk. Emellett fontos a tájékoztatás is: magyarázzuk el, hogy amit csinálunk, az nem játék! Tudatosítsuk, hogy a festékekbe, hígítókba és társaikba tilos belenyúlni és az eszközökkel se játsszanak, mert balesetveszélyes.
Szellőzés
Ne zárjuk el a friss levegő útját a festés idején. A megfelelő szellőztetés csökkenti a festékek illékony anyagainak koncentrációját a levegőben, ezáltal csökkentve a belélegezhető részecskék mennyiségét. A nyitott ablakok és a megfelelő légáramlás segíthet minimalizálni a kellemetlenségeket, esetleges megbetegedéseket.
Interaktív festés
Ha a gyermekek érdeklődnek a festés iránt, teremtsünk számukra biztonságos és interaktív teret, ahol segíthetnek vagy lefoglalhatják magukat. A nagyobbaknak megmutathatjuk, hogyan tudják hatékonyan kivenni a részüket a munkából. A kisebbeknek engedélyezzük, hogy kifejezzék kreativitásukat egy kisebb felületen, például egy kisebb falrészen vagy egy kartondobozon, ahol a festék nem okoz kárt.
Ezekkel a hasznos tippekkel és némi elővigyázatossággal a lakásfestés folyamata gördülékenyen folyhat le, és egy biztonságos, szép otthont teremthetünk a család minden tagja számára. Ne feledjük: a közös munka és az együtt töltött idő emlékezetessé teheti a lakásfelújítást is!