A jó megvilágítás, a megfelelő természetes fény nem csupán iskolás kortól fontos, amikor már a leckeírás is előkerül a napi teendők között. Az egészen picik számára is létfontosságú, hogy egészséges mértékű fényben nézegessék a mesekönyveket, építkezzenek a legóval, vagy épp színezzék ki a kedvenc kifestőjüket. Szerencsére ma már mind az ablakok, mind a lámpák tekintetében nagy a választék a szülők számára, hogy a lehető legjobbat találják meg a gyerekszobákba.
Talán nem is sejtjük, de a szemünk egészsége, a látásunk minősége mellett a közérzetünkre is nagy hatással van a fény minősége és mennyisége. Gondoljunk csak bele, mennyivel könnyebb jól érezni magunkat tavasszal és nyáron, mint a sötét hónapokban! A modern technikának köszönhetően ma már otthonunk belterében is meg tudjuk idézni a természeteshez minél inkább hasonlító fényviszonyokat.
Négy tipp, hogy elég fényt kapjon a gyermek
Ha építkezünk vagy felújítunk, érdemes a tervezővel egyeztetni már a legelején arról, hogy minél több természetes fényt szeretnénk a házban, lakásban. Amennyiben kész falakat és elosztást kaptunk, akkor sem kell szomorkodnunk: apró praktikákkal, sok-sok tudatossággal, részletes tervezéssel tökéletesíthetőek a fényviszonyok. Nézzük, mi segíthet!
Függönyök, redőnyök
A szobában nem csupán az ablakok elhelyezkedése, mérete, de az árnyékolás mértéke is fontos szempont. A gyerekszobába számos típusú textil közül válogathatunk, amelyek amellett, hogy színesek, mintásak, mégis átengedik a fényt, áttetszőek, viszont megakadályozzák az utcáról való belátást. A gyerekszobába emellett érdemes sötétítő függönyök helyett jó minőségű redőnyöket választani, hiszen így a napközbeni alváshoz elég sötétet, a játékhoz pedig elég világos teret biztosíthatunk.
Megfelelő tetőablak
Ki ne vágyna gyerekként, kiskamaszként vagy a tinédzseréveiben egy igazi kuckóra, ahol egyedül lehet, elmerülhet a saját világában? Sok gyerekszoba kap helyet a tetőtérben, éppen amiatt, mert egyszerre praktikus, otthonos és biztosítja az elvonulásra való lehetőséget.
A megfelelő fényviszonyok kialakítása viszont különösen nehéz lehet egy hasonló térben, azonban szerencsére ma már erre is találhatunk hatékony megoldásokat. A roto tetőablakok például hétféle külön üvegezéssel választhatóak, más-más napfényáteresztő képességgel. A számunkra legmegfelelőbb típust pedig kiszámolhatjuk egy kalkulátorban a tető hajlásszöge, a tájolás, valamint a szoba típusa alapján. A megfelelő tetőablak amellett, hogy segít a természetes fényviszonyokhoz hasonló feltételeket teremteni a padlástér helyiségeiben, a hatékony szigetelés szempontjából is rendkívül fontos.
Jó minőségű, jól funkcionáló lámpák
Amikor végre megvan minden bútor, tárolódoboz, díszpárna és ágynemű, talán hátradőlnénk, hiszen a világítás sokszor mellőzött kérdéskör a gyerekek birodalmának kialakításakor. Pedig a gyerekszobánál kevesebb multifunkcionális helyiség létezik: felszabadult játék, elmélyedt munka, csendes pihenés, hatalmas társaspartik – mindennek egyaránt helyszíne lehet.
Az első és legfontosabb tehát, hogy mindenképp tervezzünk mennyezetre szerelhető lámpát az általános világítás céljából, illetve kislámpákat a konkrét tevékenységekhez: például az íróasztal mellé, vagy az ágy fölötti fal felületre. Ezekből keressünk olyat, amely esetében nem csupán a lámpatest szöge, de a fényerősség is állítható. Ha kis helyiséggel van dolgunk, a padlóba süllyesztett lámpák függőleges fényével növelhetjük a térérzetet.
LED-es égők, megfelelő fényű izzók
A természetes fény mellett egy házbelsőben többféle fénnyel játszhatunk, ezek más és más jellemzőkkel bírnak. A hideg fehér fény élénkítő hatású és elősegíti a minél jobb koncentrációt. A közepes fehér fény a természetes fény legjobb helyettesítője napközben, míg a meleg fényű izzókat ott érdemes alkalmazni, ahol éjszaka szükséges a világítás. Utóbbi ugyanis sötétben kellemesebb, relaxálóbb hatású a szem számára. Az íróasztalnál tehát használjunk hideg fehér fényt, az ágy mellett pedig ennek meleg változatát. Bár a LED-izzók drágábbnak tűnhetnek, élettartamuk és minőségük jóval magasabb, emellett nincs bemelegedési idejük: azaz, ha felkapcsoljuk a villanyt, azonnal teljes fényárammal működnek.
A jó fényviszony fél egészség
Természetesen a megfelelő fényviszonyok kialakítása szemünk egészsége, látásunk épsége miatt különösen lényeges. A látásromláshoz a genetikai tényezők mellett nagyban hozzájárulhat, ha a gyermeknek félhomályban, szemének káros fényerősség mellett kell végeznie a napi tevékenységét. Amellett persze, hogy gondosan megtervezzük a világítást, igyekezzünk elegendő természetes fényt biztosítani otthonunkban és azon belül a gyerekszobában. A minél több, nagyobb üvegfelülettel, vagy roto tetőablakokkal jól járhatunk, hiszen a természetes ultraibolyasugárzás a legmegfelelőbb feltétel a szem számára, illetve a legjobban eső környezet a léleknek.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)