Gondolkodjunk időben!
Minél hamarabb, annál jobb! – akár mondhatnánk ezt is, de az élet sokszor ezt átírja. Mindenesetre ajánlatos nem az utolsó pillanatra halasztani a döntést a költözés kapcsán, hiszen ez a folyamat sokáig elhúzódhat. Emellett jó, ha nem várandósan kell költözködni, előnyös, ha már az utolsó trimeszterre készen áll a babaszoba és a lakás egésze a legkisebb családtag fogadására. Hiszen ilyenkor már a pihenésé a főszerep a kismama életében is!
Válasszunk okosan!
A döntés azonban nem egyszerű: az alábbi kérdésekkel igyekszünk megkönnyíteni, hogy felkészülve várhassuk a legkisebbet!
1. Saját preferenciák
Mi az, amiből nem engedünk? Mi élvez prioritást? – ezekből a szempontokból írhatunk egy közös listát párunkkal. Ezzel sok eladó lakást már a hirdetés alapján kirotálhatunk a jelöltek közül, rengeteg időt spórolva ezzel. Fontos azonban, hogy legyünk kompromisszumkészek is, ne egy-egy apróságon múljon, hogy megtaláljuk a tökéletes otthont családunk számára.
2. A környék adottságai
Mivel már nem csak magunkért leszünk felelősek, érdemes a kicsi(k) igényeit is szem előtt tartani, amikor a megfelelő környéket igyekszünk kiválasztani. Lehet, hogy eddig nem volt fontos a bölcsőde vagy gyermekorvos közelsége, de most már prioritást fog élvezni, ahogy a biztonságos játszóterek vagy akár a baba-mama közösségek jelenléte is.
3. Mennyi időre tervezünk?
Természetesen egy eladó lakás megvásárlása nem feltétlen életre szóló döntés, lehet, hogy éppen csak egy adott életszakaszban szolgál majd otthonunként. De mindenképp tisztázzuk, mielőtt nézelődni kezdünk, hogy mennyi időre tervezünk ottmaradni, letelepedni. Ez ugyanis szintén nagyban befolyásolhatja döntésünket.
4. Lesz-e még gyerek?
A mostanit kinőttük az új még éppen megfelelő nagyságú lesz... de mi a helyzet akkor, ha még tovább szeretnénk majd bővíteni a családot? Bizony érdemes ezt is előre átgondolni, amikor az eladó lakáskínálatot nézegetjük. A bővíthetőség, az adott alapterület, az udvar mérete mind-mind olyan tényezők, amelyekre oda kell figyelnünk, ha nagy családban gondolkodunk!
5. Fontosak-e a zöld megoldások?
Manapság a lakáskereső párok szemében kimondottan fontos, hogy egy ház minél zöldebb, fenntarthatóbb legyen, ráadásul az energiaellátási és drágulási problémák még jobban támogatják ezt. A zöld megoldások megléte vagy kialakításának lehetősége, feltételei szintén befolyásolhatják döntésünket. Ha például még nincs napelem felszerelve, de mi rövidesen szeretnénk, akkor érdemes felmérni a tető állapotát.
6. Vehetünk fel hitelt?
Az eladó lakás hitelezhetősége olyan tényező, amelyet mindenképp figyelembe kell vennünk, amikor önerőből nem tudjuk a vételárat finanszírozni. Ha támogatást vagy kamattámogatott hitelt is igénybe vennénk, akkor az ingatlannak is több kritériumnak kell megfelelnie, ezeket érdemes már az elején ellenőrizni.
Kérjünk segítséget!
A tökéletes otthon megtalálásában kérhetünk szakemberi segítséget is, ha egy ingatlanosnak elmondjuk igényeinket, akkor ő hamar prezentálja majd a számunkra érdekes ingatlanokat. Hitelképességünkről is érdemes előre érdeklődni: egy banki tanácsadó vagy hitelügyintéző könnyen ki tudja majd kalkulálni, hogy kereseti paramétereink és önerőnk alapján milyen összegre számíthatunk.
A család bővülése sokszor új ingatlanba költözést is jelent, hiszen szeretnénk a lehető legkomfortosabb körülményeket megadni az érkező apró családtagnak. Az eladó lakások kínálatában azonban könnyű elveszni, ezért érdemes előre több tényezőt véggigondolni, illetve a szükséges segítséget igénybe venni – ezzel sok időt spórolhatunk magunknak!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)