Ha sikerül megfelelően csoportosítanunk a különböző anyagokat, azok újrahasznosításra kerülnek, ami azt jelenti, hogy a belőlük készült termékek a megszokottnál jóval kevesebb terhelést jelentenek a környezet számára. Az utóbbi időben egyre több cég ismerte fel mindennek a fontosságát – hazánkban ennek egyik úttörője a Vénusz étolajt gyártó cég, amely a kartonok és a címkék mellett ma már a palackokat is újrahasznosított műanyagból készíti.
Szelektív hulladékgyűjtés: hogyan fogjunk hozzá?
Célszerű otthonunkban több szemetest is tartani, mindegyiket más anyag gyűjtésére. Amikor megteltek, vigyük őket a legközelebbi hulladékgyűjtő szigetre, vagy ha kaptunk, a saját szelektív hulladéktárolónkba. Tartsuk azonban észben, hogy hova mit kell dobni, és melyek azok a dolgok, amelyek sajnos nem újrahasznosíthatóak.
Papír (kék gyűjtőedény)
Mi kerülhet bele? Újságpapírok, füzetek, könyvek, kartondobozok, kiöblített tejes és gyümölcsleves dobozok, csomagolópapír.
Mit nem lehet újrahasznosítani? Zsírral szennyezett anyagok (pl. pizzás doboz), használt szalvéta, piszkos papír zsebkendő.
Műanyag (sárga gyűjtőedény)
Mi kerülhet bele? Ásványvizes és üdítős PET palackok összenyomva és lecsavart kupakkal, kimosott tejes és joghurtos poharak, szatyor, tiszta háztartási fólia,
Mit nem lehet újrahasznosítani: Margarinos doboz, bármi, amin ételmaradék található, nejlonharisnya, CD- és videókazetta, fogkefe, műanyag játékok.
Fém (szürke gyűjtőedény, esetenként a sárga gyűjtőedény a műanyag hulladékkal együtt)
Mi kerülhet bele? Üdítős doboz, alufólia, konzervdoboz, fémkupak
Mit nem lehet újrahasznosítani: Ételmaradékkal szennyezett konzervdobozok
Fehér üveg (fehér gyűjtőedény)
Mi kerülhet bele? Befőttes üvegek, italos üvegek
Mit nem lehet újrahasznosítani? Törött tükör, ablaküveg, villanykörte, hőálló üvegtál, orvosságos üvegek, szemüveg, neoncső
Színes üveg (zöld gyűjtőedény)
Mi kerülhet bele? Boros és sörös üvegek
Mit nem lehet újrahasznosítani? Orvosságos üvegek, porcelán, kerámia
A hulladék szelektív gyűjtését nem lehet elég fiatal korban elkezdeni. Amelyik gyerek ebbe nő bele, annak már a kezdetektől természetes lesz, hogy a különböző anyagok számára külön szemetest tartunk fenn, és büszke lesz magára, amikor már egyedül is el tudja dönteni, mit hova dobjon.
Kisfiúk rendszerint örömmel várják a kukás autót, amely a hét ugyanazon napján, ugyanabban az órában szokott érkezni, ilyenkor beszélgethetünk arról, hogy hova megy a szemét, mi lesz vele. Ha a gyűjtőszigetre hordjuk a szemetet, nagy élmény lehet a kisgyermeknek, ha ő dobálhatja be egyenként a nyílásba a dolgokat – ezzel pedig fel is gyorsítja ezt a felnőttek számára meglehetősen monoton elfoglaltságot.
Mindez már nagy előrelépés, azonban akkor tud bezárulni a kör, ha a továbbiakban odafigyelünk arra is, hogy a boltban is újrahasznosított vagy újrahasznosítható anyagokból készült termékeket válasszunk.
A Vénusz étolaj élen jár ebben: kartonpapírjaik 100%-ban, legtöbb flakonjuk 50%-ban újrahasznosított alapanyagból készül, amelyet piktogram jelez az oldalukon. Az 1 literes, 2 literes és 5 literes kiszerelésű termékeik címkéje FSC tanúsítvánnyal rendelkezik; ez azt jelenti, hogy a papír, amelyből készült, fenntartható erdőgazdálkodásból származik.
Gyűjtsük tehát szelektíven a hulladékot, és tanítsuk meg erre mielőbb a gyermekeinket is, hogy számukra a környezetvédelem ezen módja felnőve is természetes lehessen.
További információ: www.venusz.hu/fenntarthatosag
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)