A MOL a lakosság számára szeretné megkönnyíteni és lehetővé tenni, hogy egyszerűen, gyorsan, környezetbarát módon „megszabaduljon” a használt étolajtól: 100 MOL-kúton helyeztek ki gyűjtőtartályokat. Nincs más teendő, csak a kutasnak oda kell adni az olajos edényt, aki a megfelelő tárolóba önti azt. A kutakról a Biofilter Kft. gyűjti össze és tisztítást követően juttatja el a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol a használt olajból bioüzemanyagot állítanak elő, amelyet biokomponensként kevernek a dízel üzemanyagokba.
Pánczél Andrea, a MOL magyarországi kommunikációs igazgatója elmondta: „Bizonyára sok háziasszonynak okozott már bosszúságot, hogy mit is kezdjen a háztartásban felgyülemlő használt sütőolajjal. Ehhez nyújt most segítséget a MOL a „Kisütöttük: Ide vele!” programjával. Országszerte 100 benzinkúton állítottunk fel tárolótartályt, hogy megkönnyítsük a használt sütőolaj környezetbarát elhelyezését. Egy kis odafigyeléssel bárki tehet környezetünkért!”
A MOL és partnerei - a legnagyobb hazai étolaj gyártó és forgalmazó, többek közt a Vénusz étolajat gyártó Bunge Zrt., valamint a CBA, a legnagyobb hazai üzletlánc - május közepétől promócióval népszerűsítik a használt sütőolaj begyűjtést.
Aki veszi a fáradságot, hogy elvigye egy MOL kútra az étolajat, ajándékba egy újrahasznosított műanyagból készült, praktikus gyűjtőedényt kap, amelyben kényelmesen, csöpögésmentesen tudják tárolni a használt sütőolajat, majd elvihetik egy MOL kúthoz. A használt sütőolajat átvevő töltőállomásaink listáját megtalálhatja a töltőállomás keresőn! Hamarosan hasonló gyűjtőedényt kapnak az étolajat vásárlók a CBA üzleteiben is. A Bunge szintén lehetőséget nyújt vásárlóinak, hogy a gyűjtőedényhez jussanak a Vénusz Napszüret hűségprogramon keresztül hűségpontok beváltásával. A hűségprogram résztvevői hűségpontjaikért 100 Ft-os kupont is vehetnek, amelyekkel a MOL kutakon kedvezményesen vásárolhatnak Vénusz étolajat.
A „Kisütöttük: Ide vele!” program „arca” Sági Szilárd, gasztrokibic, aki örömmel állt a MOL kezdeményezése mellé, hiszen ő is fontosnak tartja a környezet védelmét és az ehhez kapcsolódó praktikus megoldásokat.
Magyarországon évente több tízezer tonna étolajat használnak fel. A felhasználás során keletkező használt sütőolaj sorsa azonban csak az üzemi konyháknál, éttermeknél megoldott, ahol szervezetten folyik a hulladék elszállítása és feldolgozása.
Sajnos a lakosság által használt olajnak csak kis része kerül a hulladékudvarokba, vagy lerakóhelyekre, jelentős mennyiség a lefolyókba vagy a szemétbe kerül. Ez igen káros, hiszen a csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza, a háztartási szemétbe öntve pedig nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban. Ha pedig a sütőolaj gondatlanságból vagy szándékosan az élővizekbe jut, az még veszélyesebb: tavakban, folyókban a víz felszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítja a vízi élőlényeket. Egyetlen csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is elszennyezhet. Erre a problémára nyújt környezetbarát megoldást a MOL, lehetővé téve a lakosság számára, hogy kútjain leadják az olajat.
Mi történik a begyűjtött használt sütőolajjal? Komáromban a Rossi Biofuel üzemében a használt étolajból bioüzemanyagot gyártanak. A tisztítás során keletkező hulladék (prézli-, ételmaradék stb.) a biodízel gyártás melléktermékeivel együtt pedig kiváló alapanyaga a biogáz előállításnak. A sütéshez elhasznált olajból a környezetet károsító hulladék helyett ezzel a megoldással újrahasznosított, környezetbarát termék lesz.
Ez megfelel az EU új megújuló energia irányelvében (2009/28/EK) foglaltaknak, amelynek a közlekedésre vonatkozó pontjai 2011. január 1-vél hatályba léptek. Az irányelv jelentős szerepet tulajdonít azoknak az alapanyagoknak, amelyek a hulladék - esetünkben használt sütőolaj - mennyiségét csökkentik az újra felhasználás ösztönzésével.
Kisütöttük: ide vele! Hozza a használt sütőolajat a MOL benzinkutakra! |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Komposztálás: vissza a gyökerekhez!
kadel24
#1
2011. május 13. 12:57:37 | péntek |
Ezt egy jó kezdeményezésnek tartom:) Így is védjük egy kicsit a környeztet ahelyett hogy a csatornába öntenénk. Az egészben az a vicces hogy utána bioüzemanyagot készítenek belőle és jóval drágábban eladják:D Szóval még így is mi fizetünk rá. Persze ők se nyernek sokat rajta, de akkor is:D
|
|
|
|
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)