Nem a napfény a lényeg, hanem a meleg
A több ezer éve ismert uborka nálunk a 17. század óta elterjedt. Rokonai a cukkini és a különböző dinnyefélék, de igazából ez egy tökféle és ezek közöl is az egyik leggyakrabban fogyasztott zöldség a világon. Tiberius császár annyira kedvelte, hogy hadjárataira hordozható üvegházakat vitt magával. Szerencsére nekünk erre már nincs szükségünk. A zöldségesek, áruházak „kovászolni való” jelzővel segítik a kezdő kovászolókat. Amúgy a 10–15 centiméter hosszú, ún. fürtös csemege fajtájú, testesebb és hibátlan uborkák a legjobbak. Az alaprecepthez uborka, kapor, só, szikkadt kenyér és fokhagyma kell. És persze sok-sok napfény, illetve az említett meleg.
Az uborkák mindkét végükön hosszában bevágva, hogy jól át tudja járni a kovászos lé, szorosan egymás mellé kerüljenek az üvegbe egy nagy csokor kaporral körítve. Fontos, hogy az üveg és uborkánk nagyon tiszta legyen, mert különben a savanyúságunk felforr. Akkor is ez történik, ha az uborka túl öreg, vagy a végei keserűek, ezért jobb, ha ezeket eltávolítjuk. Felöntő lé: a felforralt vízhez literenként 4–5 dekagramm só kerüljön.
A leve iható és frissít
Amikor kihűlt, az uborkára kell önteni. A tetejére tegyünk tenyérnyi szikkadt kenyeret. A legjobb a barna kenyér, méghozzá a vége, lefelé fordítva, hogy könnyebb legyen majd kivenni. Az üvegbe ízlés szerint fokhagymát, tisztított tormát és friss meggyfalevelet, szőlőlevelet is lehet tenni. Időjárástól függően 2-4 nap múlva teszteljük, hogy megfelelő-e a kovászodás foka, majd egy nagy tálba szedjük a ropogós kovászos uborkákat, rászűrjük a levet, lefedjük, hűtőbe tesszük. És kezdhetjük is legyártani a következő adagot, hogy folyamatos utánpótlásunk legyen. A leszűrt kovászlében a hűtőben két hétig lehet tárolni. Mehet bele babérlevél, csombor, szemes bors, tárkony, csípős paprika és akár torma is.
96%-os víztartalma miatt igazán frissítő, energiaszegény és zsírt sem tartalmaz, fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják A hideg uborkalé is nagyon egészséges, és üdítő, frissítő.
Meghámozott, kimagvalt és egy-másfél centiméteres kockákra vágott patisszont is kovászolhatunk. Erre a célra a nagyméretű, kevésbé zsenge példányok is megfelelnek. Az egészen zsenge, uborka nagyságú cukkini szintén alkalmas a kovászolásra. Kovászolni nem csak tökféléket lehet, hanem lereszelt vagy kb. 0,5 cm vastag szeletekre vágott és felaprózott fehér káposztát, sőt fokhagymát is.
Sok mindent lehet kovászolni
Kovászos cukkini
Cukkini, só, kapor, fokhagyma, kenyér. A cukkiniket megmossuk, levágjuk a végüket, hosszában négyfelé, vagy hatfelé vágjuk és üvegbe tesszük. Jön a kapor, a néhány gerezd fokhagyma és felöntjük sós forralt vízzel. A tetejére egy szelet pirított kenyeret teszünk, kistányérral letakarjuk és napos helyre tesszük. 4-5 nap múlva leszűrjük, tiszta üvegbe és hűtőbe kerül.
Kovászolt hagyma
A közepes hagymákat megpucolva üvegekbe rakjuk. A néhány gerezd fokhagymát, a kaporágat rápakoljuk és felöntjük egy liter felforralt vízzel, amibe egy marék só van. A többi ugyanaz, kovászolt fokhagymát is ugyanígy készíthetünk.
Kovászolt cékla
A lengyel kedvencet télen is megcsinálhatjuk. 1 kg cékla, 7 dkg kenyér, 2,5 l víz, fokhagyma kell hozzá. A céklát megmossuk, meghámozzuk, szeleteljük az üvegbe rétegezzük. Felöntjük meleg felforralt vízzel, rámorzsoljuk a kenyeret, arra rávagdaljuk a fokhagymát. Gézzel, vagy más szövettel lekötjük, napig meleg helyen tartjuk, leszűrjük és üvegbe téve hűvös helyen tároljuk.
És a leves!
A kovászos uborkát felkockázva tehetjük salátába is, de aki szereti a különleges, pikáns ízeket, az csináljon kefires-almás kovászos uborkalevest! 15 perc alatt van kész.
Hozzávalók 4 személyre: 10 dkg alma, 20 dkg kovászos uborka, 5 dl kaukázusi kefir, 4 dl zöldség- vagy húsleves (lehet kockából is), 1 teáskanál menta, 1 mokkáskanál morzsolt koriander
Az almát megtisztítjuk, és a kovászos uborkával együtt apró kockára vágjuk.
A kefirt kikeverjük a levessel, beletesszük a mentát, a koriandert és egy csipet sót. Amikor kész az ízesített lé, beletesszük az almát és uborkát, majd hűtőben 1 órán át pihentetjük. Tálalásnál kínálhatunk hozzá pirítóst.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)