Dr. Thomas Ellrott, a németországi Göttingen-i Orvosi Egyetem Táplálkozás és Pszichológiai Intézetének vezetője és kutatócsapata kilenc népszerű étrend-kiegészítőt vizsgált placebo készítményekkel összehasonlítva, köztük például az L-carnitine-t, a káposztaport, rost tablettákat, és bab kivonatot. Azért, hogy a készítmények neve ne befolyásolja a kutatást, a termékcsomagolást és a fogyasztói tájékoztatókat megváltoztatták. Összesen 189 túlsúlyos vagy elhízott, középkorú résztvevőnek adtak placebo készítményt vagy a vizsgált termékek valamelyikét, a gyártók által javasolt dózisban – összesen nyolc héten keresztül.
Az eredmények azt mutatják, hogy az átlagos fogyás 1 és 2 kg között mozgott, míg a placebot kapott csoportnál a súlyvesztés 1,2 kg volt. A placebo-hoz viszonyítva jelentős különbség egyik termék esetében sem volt megállapítható.
„Ezeknek az étrend-kiegészítőknek csak igen kis százaléka jut el egyáltalán klinikai vizsgálatokig, és mivel a kínálat állandóan változik, szigorú tudományos kiértékelésekre van szükség, hogy megállapításra kerüljön a szerek hatékonysága” - emelte ki Dr. Elrott.
Egy másik tanulmányban Dr. Igho Onakpoya, - az Egyesült Királyság-béli Exeter és Plymouth Egyetemek Peninsula Orvosi Fakultásának munkatársa – módszeres áttekintést készített a hozzáférhető tanulmányok eredményeit felülvizsgálva, melyek a legnépszerűbb kilenc karcsúsító szer, köztük például az Ephedra, a CLA, a keserűnarancs és a zöld tea hatásaival foglalkoztak.
A kutató és munkatársai nem találtak semmilyen bizonyítékot arra, hogy a vizsgált étrend-kiegészítők hatékony eszközei lehetnek a testsúly csökkentésének.
„A diétás étrend-kiegészítők éves forgalma jóval meghaladja a 13 milliárd dollárt; csupán Nyugat-Európában 900 millió font értékben vásároltak a fogyasztók ilyen termékeket a tavalyi évben. Az emberek azt hiszik, hogy ezek a termékek biztosítják a rövid utat a fogyáshoz, és hatalmas összegeket költenek rájuk, azonban csalódottakká, frusztráltakká és depresszióssá válhatnak, ha hosszútávon nem a várakozásnak megfelelően alakul a testsúlyuk” - hangsúlyozta Onakpoya.
A konferencián arról is beszámoltak, hogy az eredményesség elmaradásán túl, az étrend-kiegészítők bizonyos esetekben még mellékhatásokat is okozhatnak. A téma azonban további, alapos kutatásokat igényel.
forrás: Noguchi Porter Novelli
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)