Egy felmérés alapján az emberek csupán egy tizede nem foglalkozik a testsúlyával. Talán azért, mert nekik tökéletes alakjuk van, vagy, mert elfogadják olyannak a testüket, amilyen. A testtel való túlzott foglalkozás sem jó, mert téves testkép kialakulásához vezethet: anorexia, bulímia.
Egy vizsgálat során fény derül arra is, hogy a női és férfi testtömegideált vizsgáló képek közül a legtöbben az átlagos vagy annál kicsit soványabb testet ábrázoló alakot jelölték meg ideálisként.
Négy különböző testalkatú női és férfi képet mutattak a megkérdezetteknek. A négy kép közül a legtöbben (80 százalék) a sovány vagy a normális testet ábrázoló alakot tekintették kedvencüknek. A cingár vagy kövér testet a férfiak és a nők közül egyaránt csak 10-10 százalék tekintette ideálisnak.
A magyar felnőttek közel fele (45 százalék) elégedett a testsúlyával, valamivel több, mint harmaduk (37 százalék) szeretne fogyni, tizedüket (11 százalék) nem érdekli a testsúlya, a többiek (7 százalék) pedig leginkább híznának. A testsúlyukkal elégedettek testtömegindexe az átlag alatti, az ezzel nem törődőké az átlaghoz közel helyezkedik el. Ahogy a kutatást végzők fogalmaznak, a testsúlyunkhoz lazán viszonyulni csak akkor tudunk, ha az átlag felé-alá hajló társadalmi kényszer alól meg tudunk menekülni.
Voltak időszakok, amikor a hájas, duci nő volt a minta. Aztán jött a csontsovány ideál. Manapság a modell alkat az álom, bár már van rá példa, hogy meghatározzák a modellek alsó tömeghatárát. De miért mérjük magunkat mindig valamiféle ideálhoz? Talán, mert nem tudjuk elfogadni magunkat? Nincs elég önbizalmunk? Vagy egyszerűen jól esik magunkkal foglalkozni? Esetleg azzal akarjuk a férfiak dicséretét kierőszakolni, hogy folyton fogyókúrázunk, azt várjuk, hogy mondják már végre, nem kell fogyóznod, hiszen csinos vagy? Lehet, hogy nem is a nőkben keresendő a „hiba”? Vajon elfelejtettek a férfiak bókolni? Pedig a legtöbb férfitól azt hallom, hogy nem a deszka vékony nőkre bukik. Akkor kinek is akarunk megfelelni az állandó diétával?
Természetesen van egy testtömegindex, ami normális. Igyekezzünk elérni a legegészségesebb testsúlyunkat! Ha egyszer rászánjuk magunkat a fogyásra- és ez így tavasz táján igencsak alkalmas időszak-, akkor vigyük véghez a tervet, ne adjuk fel! De soha ne másnak akarjunk megfelelni, és azért akarjunk fogyni-hízni, csakis saját magunkért, ahogyan jól érezzük magunkat!
Az is kiderült, hogy a saját testsúlyunk erősen befolyásolja, milyennek látjuk az ideális testformát. A kövérebb embert ábrázoló képet a kövérek közül többen választották, míg a cingár testet idealizálók testtömegindexe a legalacsonyabb volt.
A www.ma.hu cikke alapján
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)