A makeITfair kampányával rámutat a mobiltelefon-gyártó szektorban uralkodó tarthatatlan állapotokra, például a magas termelési kvótára, a hosszú munkanapokra, a kikényszerített túlórákra, a tisztességes megélhetéshez messze nem elegendő fizetésre, az önszerveződés tiltására, amely lehetetlenné teszi, hogy a dolgozók megvédhessék érdekeiket. Miközben az Apple piacra dobta a negyedik generációs iPhone-ját, aktivisták 2010. június 8-án világszerte tüntetéseket szerveztek annak a 10 munkásnak az emlékére, akik - az előbb említett méltánytalan munkakörülmények miatt - öngyilkosságot követtek el a Foxconn sencseni (shenzeni) üzemében. Ebben a gyárban készítik az iPhone-t és más, manapság közkedvelt elektronikai terméket. Rossz hír a fogyasztó számára: az egyetlen „választási lehetőséget” azok a készülékek jelentik, amelyeket a Foxconnhoz hasonló cégek által kizsigerelt munkások gyártanak.
Tegyük együtt méltányossá az elektronikai ipart!
Segítsen összegyűjteni és eljuttatni 10.000 aláírást a mobiltelefon-szolgáltatóknak!
Küldjön (e-)képeslapot a szolgáltatójának, szólítsa fel arra, hogy kínáljon méltányos körülmények között készült, környezetbarát mobiltelefon-készülékeket, valamint adjanak
kellő tájékoztatást arról, hogy a leadott készülékeket megfelelően ártalmatlanítják!
A képeslap megtalálható szórakozóhelyeken a képeslapelosztó-állványokon, vagy elektronikusan a www.makeitfair.org/take-action/mobiltelefont oldalon, vagy a képekre kattintással letölthető.
További információ: www.tudatosvasrlo.hu/makeitfair
Háttér információ
„Méltányos telefon” nem létezik. A mobiltelefon szolgáltatók ingyenes vagy rendkívül alacsony árú készüléket ajánlanak fel a fogyasztóknak, ha új előfizetésre iratkoznak fel. Ugyanakkor azt állítják, hogy a vásárlók részéről alig van igény a méltányos és környezetbarát készülékre. Irene Schipper, a makeITfair program koordinátora elmondta: „Ezért akarjuk ezzel a képeslapakcióval meggyőzni a fogyasztókat, hogy személyesen kérjék a mobiltelefon szolgáltatójuktól, hogy tisztességes munkakörülmények között előállított készülékeket kínáljanak. Úgy gondoljuk, hogy a fogyasztók igénylik ezt a választási lehetőséget.”
Többszázezer mobiltelefont értékesítenek Magyarországon minden évben. A készülékek gyártása során azonban nincsenek kellő tekintettel a szociális, társadalmi és környezeti hatásokra. A mobiltelefon-szolgáltató cégek (a mobilok fő forgalmazóiként) mindezért felelősséggel tartoznak.
A fogyasztók méltányos, környezetbarát mobiltelefont szeretnének. Azonban a mobil-szolgáltatók ma még nem kínálnak ilyen készülékeket. Hisszük, hogy a gyártókat lehet és érdemes jobb telefonok gyártására ösztönözni, a szolgáltatóknak pedig reklámozniuk kell ezeket a készülékeket.
A legfenntarthatóbb választás mindannyiunk részéről az, hogy a telefonunkat addig használjuk, amíg csak lehet. Ezért szolgáltatóknak új készülékek vásárlása helyett egyéb előnyöket kell kínálniuk azoknak az előfizetőknek, akik meg kívánják újítani szerződésüket.
A makeITfair projektről (www.makeitfair.org)
A makeITfair projekt célja, hogy javítsa a munkakörülményeket és megelőzze a környezeti ártalmakat az elektronikai iparban. Fel szeretnénk hívni az európai fogyasztók figyelmét arra, hogy a mobiltelefonok, laptopok és mp3-lejátszók gyártása során szerte a világban súlyosan sérülnek a munkavállalók jogai és komolyan ártanak a környezetnek.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete Magyarországról 2010-ben csatlakozott a programhoz.
Forrás: www.tudatosvasarlo.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)